Prawa autorskie, a wykorzystanie muzyki bez dodatkowych opłat ZAiKS.

Prawa autorskie, a wykorzystanie muzyki bez dodatkowych opłat ZAiKS.

kw. 9, 2019

Muzyka w sklepie może znacząco wpłynąć na działania podejmowane przez znajdujących się w danym miejscu klientów. Płynąca w tle muzyka sprawi, że zainteresowana zakupami osoba będzie mile spędzać czas w sklepie i dłużej w nim pozostanie. Spokojne utwory zrelaksują daną osobę i zagwarantują komfort podczas zakupów. Natomiast szybkie, głośne dźwięki zachęcą do szybszego podejmowania decyzji o zakupie. Muzyka którą można usłyszeć w danym sklepie jest zazwyczaj dobierana do produktu, który jest sprzedawany. I tak, w eleganckich, ekskluzywnych sklepach muzyka już zawsze bardzo spokojna i cicha, natomiast w młodzieżowych sieciówkach możemy usłyszeć współczesne, modne w danym czasie piosenki w szybkim, energicznym tempie. W marketach i w sklepach spożywczych aby umilić czas jaki klienci spędzają danym miejscu wykorzystywana jest radosna, spokojna melodia, która sprawi, że zakupy będą się w danym miejscu kojarzone z pozytywną atmosferą.  Niestety właściciel każdej firmy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie może bezprawnie wykorzystywać utworów konkretnych autorów bez ich pozwolenia.

Muzyka bez ZAiKS

Stowarzyszenie autorów ZAiKS jest to polska organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi różnych twórców. Skrót literowy pochodzi od nazwy Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Organizacja ta powstała w Warszawie w 1918 r.

Działalność ta bardzo często staje się podmiotem krytyki ze strony odbiorców. Co prawda słuszny jest fakt, że artyści chcą chronić swoje dzieła i nie zostać okradzionym, ale jednocześnie osoby pragnące skorzystać z danych utworów także nie chcą ponosić z tego względu wysokich kosztów. Opłacenie ZAIKS wiąże się co prawda z pewnymi wyjątkami. Chcąc wykorzystać dany utwór warto sprawdzić czy dany artysta, którą twórczość chcemy wykorzystać np. podczas imprezy w danym lokalu należy do zrzeszenia. Co prawda światowej klasy polscy artyści z pewnością będą wymagali opłaty ZAiKS, jednak bardziej niszowi twórcy prawdopodobnie nie będą tego egzekwować.

Koszt opłacenia ZaiKSu wahają się w okolicy 800 zł z góry, na okres jednego roku. Może to stanowić całkiem spory wydatek zwłaszcza dla osób które dopiero rozpoczynają swoją działalność, a wykorzystanie muzyki jest obowiązkowym elementem do tego przedsięwzięcia. Ponadto warto wiedzieć, że w Polsce, w przypadku prawa autorskiego obowiązuje tak zwane prawo domniemania, dlatego niekiedy opłata ZAiKS jest koniecznością. Czasami zdarzają się sytuacje, w których nawet moglibyśmy ewentualnie ominąć opłaty, okazują się koniecznie do spłacenia konkretnej sumy.

Zapłatą w kwestii ZAIKS należy spodziewać się podczas organizacji dyskoteki z DJ-em, podczas występów zespołów grających covery, karaoke oraz przy emisji filmów. Prawa autorskie danego twórcy bardzo często uniemożliwiają swobodne wykorzystanie jego utworów do własnych celów. Z problemami zmagają się zarówno właściciele marketów, sklepów odzieżowych, dyskotek, restauracji oraz wszystkich lokali, w których muzyka jest niezbędnym elementem.

prawa autorskie muzyka

Rozwiązanie problemu praw autorskich

Aby móc zaoszczędzić pieniądze i jednocześnie korzystać z konkretnych utworów warto poszukać innego rozwiązania tego problemu.

Korzystanie z modeli licencjonowanych różnych form własności intelektualnej utworów zwanych royalty free, może znacząco ułatwić wyjście z takich sytuacji. Licencja zarówno dotyczy patentów, znaków towarowych i wszelkich prawo autorskich i polega na tym, że licencjobiorca płaci jednorazową opłatę po czym zyskuje prawo do wielokrotnego, dowolnego użycia danego utworu bez ponoszenia dodatkowych opłat. Model royalty free jest szczególnie często związany ze zdjęciami i muzyką.