lis 23, 2022
Fakturowanie jest jedną z podstawowych czynności obowiązującą większość przedsiębiorców. Kiedy zaczyna pochłaniać coraz więcej czasu, u wielu osób zaczyna narastać frustracja i podenerwowanie. W związku z powyższym należałoby się zastanowić, w jaki sposób można sobie ułatwić ten proces, aby stał się przyjemniejszy, a przede wszystkim zajmował jak najmniej czasu. Z pomocą przedsiębiorcom przychodzi program do fakturowania, któremu przyjrzymy się bliżej w niniejszym artykule.
Jak działa oprogramowanie do faktur?
Oprogramowanie do faktur umożliwia wystawianie kontrahentom faktur Vat oraz innych dokumentów będących potwierdzeniem sprzedaży towarów, usług i robót budowlanych, a także rozliczanie i ewidencjonowanie transakcji sprzedażowych. Program do fakturowania został skonstruowany w sposób pozwalający na wystawianie faktur zawsze zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami. Dzięki temu wygenerowany w programie dokument sprzedaży zawiera wszystkie wymagane przepisami prawa dane i elementy. Wystawienie dokumentu odbywa się w niezwykle prosty, przejrzysty i intuicyjny sposób. Wystarczy jedynie wprowadzić w odpowiednie pola dane kontrahenta, nazwę towaru lub usługi oraz odpowiednie kwoty. Nie wymagane jest przy tym ręczne wykonywanie obliczeń w zakresie wysokości kwot brutto, netto i podatku Vat, ponieważ po wprowadzeniu choć jednej kwoty program automatycznie wylicza pozostałe składowe.
Jakie są zalety oprogramowania do wystawiania faktur?
Oprogramowanie do faktur posiada szereg następujących, nie do przecenienia zalet:
- wystawianie faktur w różnych językach i walutach przy wykorzystaniu oprogramowania z poziomu przeglądarki internetowej,
- możliwość wystawiania faktur różnego rodzaju, np. faktury korygującej, faktury zaliczkowej, faktury proforma,
- pobieranie danych kontrahentów z bazy GUS i zapisywanie ich w katalogu oprogramowania,
- możliwość wyboru szablonu dokumentu sprzedaży,
- wysyłanie faktur bezpośrednio z poziomu programu z możliwością weryfikacji, czy zostały odebrane,
- przejrzysty i prosty interfejs,
- prosty sposób wprowadzania danych mających się znaleźć na fakturze, tj. terminu płatności, numeru rachunku, na który ma zostać zrealizowana płatność, odpowiedniej waluty, ceny z możliwością przypisania jej do danego kontrahenta, co sprawia, że cały proces staje się jeszcze bardziej zautomatyzowany,
- tworzenie i wysyłanie plików JPK.
Gdzie sprawdzi się oprogramowanie do faktur?
Oprogramowanie do faktur sprawdzi się w szczególności w przedsiębiorstwach, w których wystawia się i rozlicza dużą liczbę dokumentów sprzedażowych. Nie oznacza to oczywiście, że z tego rodzaju oprogramowania nie mogą korzystać małe firmy.
Zarówno w jednych, jak i w drugich, program do fakturowania przyczyni się do znacznej oszczędności czasu. Niezależnie od tego, czy jest się mikro, małym, średnim, czy dużym przedsiębiorcą, zautomatyzowanie procesu wystawiania dokumentacji sprzedażowej spowoduje, że możemy ten czas poświęcić na inne działania, np. marketing, czynne pozyskiwanie i obsługę klientów, opracowywanie strategii rozwojowych firmy, zarządzanie procesami produkcyjnymi itd.
Czy oprogramowanie do faktur jest skuteczne?
Program do faktur jest niezwykle przydatnym i funkcjonalnym narzędziem usprawniającym pracę w każdej firmie. W zależności od tego, na jakie oprogramowanie się zdecydujemy, będziemy mieć możliwość skorzystania z różnych rozbudowanych modułów wychodzących daleko poza standardowe funkcje takie jak wystawianie dokumentów sprzedażowych.
Zaawansowane oprogramowanie do faktur umożliwia również ewidencjonowanie sprzedaży i jej rozliczanie, prowadzenie ewidencji środków trwałych, kontrolę statusu płatności faktur, a nawet windykację. Oprócz tego oprogramowanie może wspomóc nas w zarządzaniu przedsiębiorstwem poprzez oferowany system CRM ułatwiający organizację i planowanie pracy w firmie. Niezależnie od stopnia rozbudowania programu, powinien oferować on stałe aktualizacje odbywające się bez naszego udziału, i gwarantujące wystawianie dokumentów sprzedażowych zawsze na bazie aktualnych przepisów prawa.
Co będzie lepsze: zatrudnienie specjalisty do wystawiania faktur czy skorzystanie z oprogramowania do faktur?
Prosta i intuicyjna obsługa oraz wysoka funkcjonalność oprogramowania do faktur skutkuje tym, że nawet początkująca osoba, niemająca doświadczenia w wystawianiu faktur, poradzi sobie bez problemu z tą czynnością. Nie ma zatem konieczności zatrudniania osoby specjalizującej się w fakturowaniu dokumentów, gdyż zasady obsługiwania oprogramowania do wystawiania faktur są banalnie proste.
Obsługa tego programu nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczą jedynie podstawowe umiejętności obsługi komputera. Zalety związane z obsługą tego oprogramowania powodują, że przedsiębiorca nie musi tworzyć osobnego stanowiska dla osoby specjalizującej się w fakturowaniu, a tym samym ponoszeniu wydatków na jej wynagrodzenie.