Przegrywanie filmów 8mm na dvd

Przegrywanie filmów 8mm na dvd

paź 1, 2018

Przed smartfonami oraz kamerami cyfrowymi wspomnienia były zachowywane na filmie. W rezultacie wielu z nas ma szufladę pełną starych, domowych filmów 8 mm. Ze względu na charakter materiału jeśli nie będzie on właściwie przechowywany zniszczy się i wspomnienia przepadną. Jednak możemy przenieść je na DVD, aby je zachować.

Co jest potrzebne, by przegrać filmy 8mm na DVD?

Najlepszym sposobem na przeniesienie starych filmów 8 mm jest przekazanie ich specjalistom. Dzięki temu uzyskamy najlepsze rezultaty. Jeżeli jednak chcemy zrobić to samodzielnie potrzebujemy wielu elementów. Konieczny będzie dobry projektor filmowy 8 mm, najlepiej taki, który ma regulację prędkości. Potrzebna będzie nagrywarka DVD i kamera, która ma zmienną ekspozycję i regulację czasu otwarcia migawki. W zależności od wybranej metody będziemy potrzebować białej kartki lub pudełka do transferu filmu.

Jak przegrać film na DVD?

Jeżeli wybierzemy metodę białej karty projektor filmowy wyświetla obraz na niej, a ona działa jak ekran. Kamerę należy ustawić w taki sposób, aby jej soczewka była ustawiona równolegle do obiektywu projektora filmowego. Kamera następnie przechwytuje obraz z białej karty i wysyła go do nagrywarki DVD. Działa to w taki sposób, że wyjścia wideo i audio kamery są podłączone do odpowiednich wejść nagrywarki DVD. Kamera przesyła obraz na żywo do wejść wideo nagrywarki DVD.

Jeżeli zdecydujemy się na metodę transferu filmu przy wykorzystaniu pudełka projektor wyświetli obraz na lustrze wewnątrz pudełka ustawionego pod kątem, a następnie odwróci obraz na soczewkę kamery. Kamera przechwytuje obraz odbity od lustra i przesyła go do nagrywarki DVD.

Szybkość klatek i szybkość migawki

Powodem dla którego potrzebujemy projektora filmowego ze zmienną regularną prędkości oraz kamery o zmiennej ekspozycji i czasach otwarcia migawki jest to, że współczynnik filmowania dla filmu 8 mm to zwykle 18 klatek na sekundę, a liczba klatek w kamerze to 30 na sekundę. Jeżeli nie zrekompensujemy tej różnicy zauważymy, że klatka przeskakuje, a film migocze. Ze zmienną prędkością i regulacją migawki można to zrekompensować, aby film wyświetlał się płynnie. Dodatkowo podczas przenoszenia musimy odpowiednio ustawić przesłonę kamery, aby lepiej dopasować ją do oryginalnej jasności filmu.

Dodatkowe uwagi

digitalizacja filmów 8mmTransfer filmu na DVD może być zabawnym projektem. Musimy przygotować się na to, że zajmie nam to wiele czasu. Najlepiej na początek zrobić kilka nagrań testowych, aby odpowiednio ustawić parametry.

Przegrywając filmy z nośnika na nośnik możemy wyświetlać na bieżąco efekty podłączając DVD do telewizora. Dzięki temu wyświetlamy sygnał na bieżąco przechodzący do rejestratora. Jest to obraz na żywo. Samo nagranie może nie być tak dobre jak to co widzimy, ponieważ wynik końcowy na taśmie lub płycie może mieć nieco niższą rozdzielczość. Korzystając z nagrywarki DVD upewnijmy się, że korzystamy z trybu nagrywania jedno- lub dwugodzinnego. To zapewni najlepszą jakość obrazu.

Po przegraniu filmów na DVD najlepiej zapisać je dodatkowo na komputerze, pamięci flash lub w chmurze. Dzięki temu zyskamy kopię zapasową. Obecnie już mało kto ma magnetowid. W 2016 ostatni producent magnetowidów na rynek amerykański ogłosił zakończenie produkcji. Coraz częściej znikają też odtwarzacze DVD. Co prawda na razie nasze przeniesione filmy 8 mm będziemy mogli odtworzyć na DVD, Blu-ray czy Ultra HD Disc jednak technologia zmienia się tak szybko, że lepiej mieć zapas.

Jeżeli mamy stare filmy 8 mm, które zawierają rodzinne wspomnienia powinniśmy przegrać je na inny nośnik zanim znikną, ponieważ nie mamy ich na czym odtwarzać lub ulegną zniszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie profesjonalnej firmie ich transferu na inny nośnik, np. http://www.nagrywanie.net.pl/. Jak widać proces przegrywania wymaga odpowiednie sprzętu, którego zakup może być droższy niż wykupienie odpowiedniej usługi. Wymaga również dużo czasu. Zlecając to profesjonalistom zyskamy również najlepszą jakość, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się naszymi filmami jeszcze przez długi czas. Niezależnie od tego na jaką metodę się zdecydujemy, zatroszczmy się o ich przegranie jak najszybciej.