Zawód psychologa

Zawód psychologa

sie 5, 2018

Psycholog to osoba, która zajmuje się udzielaniem świadczeń w dziedzinie psychologii, a zwłaszcza na: orzekaniu, opiniowaniu, diagnozie psychologicznej, psychoterapii (jeśli osoba ta zdobyła dyplom na studiach podyplomowych) oraz na udzielaniu specjalistycznej pomocy psychologów.

Warunkiem niezbędnym do uprawiania fachu psychologa jest ukończenie jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia, zaś prawo do wykonywania tego zawodu uzyskuje się dopiero po pozytywnym wpisie na listę psychologów Regionalnej Izby Psychologów – opowiada psychoterapeuta z Legnicy Katarzyna Kazimierczak. Oczywiście każdy psycholog może odbyć też dalsze kursy, która pozwolą mu specjalizować się w pewniej dziedzinie. Psychologię można rozdzielić na dwa rodzaje: psychologię akademicką (czyli mówiąc krócej – filozofię tejże nauki) i psychologię stosowaną, czyli tą, która potrzebuje więcej praktyki i więcej mówi o człowieku. Psychologia stosowana zajmuje się m.in. :

  • diagnozowaniem i leczeniem procesów psychicznych silhouettes-231425_640
    (psychopatologia), pokrewną dziedziną jest psychiatria
  • korygowaniem zaburzeń relacji społecznych w rodzinie
    oraz związkach
  • działaniem organizacji i przedsiębiorstwa jako zbioru ludzi,
    którzy dążą do ukończenia pewnych zadań
  • psychicznymi uwarunkowaniami chorób somatycznych
  • pomaga wymiarowi sprawiedliwości, działa również w wojsku,
    sporcie czy wyznaniach

Psycholog zajmuje się badaniem mechanizmów i praw, które rządzą behawioryzmem oraz psychiką ludzi. Metodą pracy psychologa jest badanie relacji, które powstają między ludźmi, zarówno w małych grupach jak i w wielkich społeczeństwach. Relacje międzyludzkie i badanie otoczenia to bardzo ważna dla psychologa kwestia ponieważ daje mu to pojęcie o tym jak funkcjonujemy i dlaczego tak się dzieje, naturalnie psychologowie nie powiedzą nam jak mamy żyć, ale mogą opowiedzieć sposób zachodzenia pewnych procesów.