Różnice i koszty utrzymania domu szeregowego a wolnostojącego

Różnice i koszty utrzymania domu szeregowego a wolnostojącego

kw. 16, 2020

`=omy szeregowe i domy wolnostojące różnią się szczególnie kwestią sąsiadów i współdzielenia ścian, podwórek czy parkingu przed domem. Z uwagi na pewną współwłasność działki, na której stoi dom szeregowy, mieszkańcy segmentów mogą liczyć jednak na znacznie niższe opłaty czy koszty eksploatacji domu w porównaniu z właścicielami domów szeregowych.

Jak kształtują się koszty utrzymania domu szeregowego i jak różnią się od kosztów ponoszonych przez właścicieli domów wolnostojących?

Główne koszty w domu szeregowym i wolnostojącym

Oczywiste różnice w kosztach utrzymania domu wolnostojącego i szeregowego można zaobserwować już na poziomie podatku od gruntu i nieruchomości. Decydując się na dom wolnostojący najczęściej trzeba liczyć się z większą działką i większą powierzchnią domu i choć ma to swoje zalety takie jak
większy ogród czy prywatność, oznacza też większą opłatę za grunt.

Znaczącą część kosztów utrzymania domu, czy to wolnostojącego czy szeregowego tworzą opłaty za tzw. media. Woda, prąd, ogrzewanie, gaz, a także wywóz śmieci to opłaty stałe, zależne od zużycia mediów a więc i liczby osób zamieszkujących dom czy jego powierzchni, mającej znaczenie m.in. przy ogrzewaniu. W domach szeregowych, z reguły mniejszych niż domy wolnostojące można liczyć się z mniejszymi kosztami utrzymania choćby w kwestiach ogrzewania – dzięki współdzieleniu ścian z sąsiadami z dwóch stron domu, budynki utrzymują ciepło dłużej i rozkładają je efektywniej,
pozwalając na oszczędności.

Oszczędności dla właścicieli domów szeregowych

Przyjmując do porównania dom szeregowy oraz dom wolnostojący o takiej samej powierzchni, elementy pozwalające na oszczędzanie na rachunkach wydają się być oczywiste. Mniejsza i tańsza działka współdzielona z sąsiadami zza ściany, mniejsza powierzchnia ścian zewnętrznych wymagających ocieplenia i elewacji, mniej okien które wpływają na pogorszenie się wydajności cieplnej całego domu – zabudowa szeregowa ma wiele zalet w porównaniu z domami
wolnostojącymi, nawet jeśli oszczędności miałyby być generowane wyłącznie na ogrzewaniu w sezonie zimowym.

Oszczędności w domach szeregowych mogą wynikać także z kwestii współdzielenia działki, a więc i wielu elementów związanych z jej utrzymaniem – sieciowe uzbrojenie, wspólne miejsca parkingowe i wspólne pojemniki na śmieci mogą być kosztować mniej, a na nowo powstających osiedlach szeregowych coraz częściej spotyka się ogrzewanie czy wodociągi doprowadzane z sieci miejskiej dzięki bliskości centrum. Rozwiązanie takie to kolejne obniżenie kosztów, którego trudno spodziewać się na osiedlach wolnostojących domków jednorodzinnych.

Nie wszędzie da się oszczędzać

Wybierając dom szeregowy można zyskać o wiele więcej przestrzeni niż w przypadku zakupu mieszkania, ale trzeba też liczyć się z pewnymi ograniczeniami których nie doświadczają właściciele domów wolnostojących. W kwestii kosztów, choć kwestia ogrzewania i ogólnego utrzymania działki w domu szeregowym może być korzystniejsza, nie należy spodziewać się ogromnych oszczędności w zakresie kosztów elektryczności, gazu czy wody.

Pomijając kwestie doprowadzenia sieci do osiedli, mając dom o tej samej powierzchni zamieszkiwany przez taką samą liczbę mieszkańców, rachunki w domu wolnostojącym i szeregowym będą porównywalne. Ostateczne oszczędności będą zależały więc od faktycznego zużycia mediów takich jak prąd czy gaz, a nie wyłącznie od tego jak duży jest dom czy od bliskości sąsiadów za ścianą bądź za płotem.

Osiedla szeregowe zdecydowanie mają swoje zalety i w kwestii kosztów utrzymania są dobrym rozwiązaniem pomiędzy miejskimi mieszkaniami w blokach, a własnym domem wolnostojącym o tej samej powierzchni mieszkalnej.