kw. 18, 2016
Alkoholizm jest chorobą, która wymaga specjalistycznego leczenia. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z faktu, że samodzielne próby odstawienie alkoholu nie przynoszą pożądanych efektów, a do tego mogą się dla nich również źle skończyć. Wpływa na to fakt, że podczas długotrwałego przyjmowania substancji psychoaktywnych organizm przyzwyczaja się do nich. Zmienia się jego fizjologia i funkcjonowania. Gdy następuje dłuższa przerwa dochodzi do głodu alkoholowego i uzależniony wpada w pułapkę. Sięga po kolejną dawkę alkoholu bądź też walczy z objawami zespołu odstawienia. A te ostatnie niestety zagrażają zarówno jego zdrowiu, jak i życiu.
Czego oczekiwać od specjalistycznego ośrodka?
Decydując się na leczenie w specjalistycznym ośrodku dla alkoholików, uzależnieni mogą liczyć na profesjonalną opiekę, wsparcie i pomoc przez całą dobę. Pierwszy etap odtruwania organizmu jest najtrudniejszym i dla pacjenta niosącym największe zagrożenie. Objawy zespołu odstawienia wymagają natychmiastowych interwencji medycznych, niekiedy zmiany planu leczenia. Jednocześnie stosowana jest farmakoterapia oraz psychoterapia. Odtruwanie w ośrodku stacjonarnym daje większe szanse na wyleczenie. Umiejętność trwania w abstynencji, z dala od pokus. Ambulatoryjne leczenie mające formę konsultacji spełnia te same funkcje, jednak pacjentowi trudniej jest się zmotywować. Ponadto wciąż pozostaje w tym samym środowisku i otoczeniu, gdzie zaczął się jego problem.
Jakie atmosfery można się spodziewać?
Ośrodki dla alkoholików stanowią najskuteczniejsze rozwiązanie – możecie zobaczyć jak wyglądają tutaj: Detoks Praktyka Warszawa. Oferuję miejsce przyjazne pacjentom. Atmosferę, która jest zgoła odmienna od tej, jaka panuje w typowych warunkach szpitalnych. Jest czas na zajęcia indywidualne i grupowe, ale i czas na wyciszenie się, przemyślenia, położenie ośrodków gwarantuje poczucie prywatności i spokój. Z drugiej strony wciąż umożliwia dogodny dojazd dla pacjentów, jak i ich rodzin. Uzależnieni mają więc poczucie, że uzyskali wsparcie, zrozumienie i nikt nie będzie ich negatywnie oceniał, a jednocześnie nie pozostają w odosobnieniu.
W ośrodkach łatwiej o efektywne leczenie, ponieważ im dłużej uzależniony skupia się na terapii, rozmowach i nauce nowych wzorców, zdrowych zachowań, tym łatwiej powraca do normalnego funkcjonowania. Lepiej radzi sobie z trwaniem w abstynencji i nie czuje już potrzeby chociażby przypodobania się innym, poprzez wspólne picie alkoholu. Uczy się asertywności, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, w sposób całkowicie zdrowy, ale i legalny. Bez stosowania rozmaitych substancji psychoaktywnych. W ośrodku poddaje się terapii skierowanej na jego ciało, ale i umysł. Do tego na pomoc mogą również liczyć najbliżsi, którzy stają się współuzależnionymi i sami nie są w stanie poradzić sobie z nałogiem bliskiej im osoby. To gwarancja kompleksowych rozwiązań, terapii dostosowanych indywidualnie do potrzeb wszystkich pacjentów. Farmakologii i psychoterapii dopasowanej do stanu fizycznego oraz psychicznego osoby uzależnionej, z nieustanną nie tyle kontrolą, co opieką. W środku nadto pracują osoby niegdyś uzależnione, a dziś trwające w abstynencji, z którymi nowi pacjenci łatwiej nawiązują kontakt i szybciej adaptują się do otoczenia.