Sadzonki truskawek

Sadzonki truskawek

mar 27, 2017

Truskawka jest córką poziomki, to jedna z najbardziej popularnych roślin zielnych uprawianych w Polsce. Truskawka rodzi smaczne i zdrowe owoce, bogate w witaminę C, antocyjany, pektyny, kwasy organiczne oraz sole mineralne.


Bylina potrzebuje słonecznego miejsca – żyznego, próchnicznego oraz dostatecznie wilgotnego podłoża. Wilgoć jest tu kluczowym elementem, przede wszystkim w momencie dojrzewania owoców oraz rozwijania się pąków kwiatowych.
Truskawki, rosnące w jednym miejscu mogą być uprawiane do trzech, a bawet czterech lat, następnie powinno się założyć nową plantację w innym miejscu. Sadzonki otrzymuje się ze starej plantacji, a najlepiej jest zdobyć zupełnie nowe w sprawdzonych punktach sprzedaży, które słyną z wysokiej jakości sadzonek.
Najlepszy czas na sadzenie truskawek to lato, czyli przełom lipca i sierpnia. Tak wczesne sadzenie spowodują obfite plony w roku następnym.
Należy pamiętać o prawidłowym przygotowaniu podłoża, najlepiej wspomóc je dobrze przerobionym kompostem bądź wykorzystać nawóz zielony.

Sadzonki z własnej uprawy

Sadzonki spokojnie możemy pozyskać z własnej grządki. Truskawka to bylina, która rozmnaża się poprzez nadziemne rozłogi, gdzie tworzą się rośliny potomne, po czym ukorzeniają. Aby ułatwić ukorzenienie się przyszłym sadzonkom, rozłogi przytwierdzamy do gleby, a sadzonki posypujemy ziemią. Kiedy sadzonka prawidłowo się ukorzeni, usuwamy rozłogi i wykopujemy sadzonkę. Im lepiej rozbudowany system korzeniowy tym sadzonka lepszej jakości, łatwiej się przyjmie na nowym zagonie oraz lepiej owocuje.
Przy tworzeniu nowych zagonów z zastosowaniem własnych sadzonek, należy wiedzieć, że w przypadku obecności pasożytów, szkodników oraz chorób, powinny one zostać przeniesione na nowe miejsce wraz z młodymi sadzonkami.

sadzonki truskawek

Zakup sadzonek

Aby uzyskać sadzonki najlepszej jakości, wolne od chorób oraz szkodników, powinno się pozyskać je z zaufanych punktów sprzedaży, które mają świetną opinię i oferują wysokiej jakości materiał szkółkarski.

W sprzedaży możemy napotkać kilka typów sadzonek. Zaliczymy do nich:
– Sadzonki zielone
– Sadzonki w doniczkach
– Sadzonki frigo

Sadzonki zielone – takie sadzonki są charakteryzują się odkrytymi korzeniami. Pozyskiwane są wiosną i jesienią, z tym, jednak to jesień jest lepszym czasem na pozyskiwanie tego typu sadzonek. Ponieważ mają one odkryte korzenie, powinno się uważać, aby nie zostały przesuszone. Zatem, po wykopaniu z matecznika powinny zostać jak najszybciej wysadzone do miejsca docelowego. W przypadku przełożenia sadzenia, pozyskane sadzonki powinno się zadołować, a następnie regularnie podlewać.

Sadzonki w doniczkach – ukorzenione w doniczkach, są nieco droższe od sadzonek zielnych, jednak io wiele łatwiej się przyjmują, dzięki czemu można sprawniej uzyskać satysfakcjonujące plony.

Sadzonki frigo – pozyskiwane są w czasie spoczynku zimowego, a następnie przetrzymywane w chłodniach bez liści. Ich zaletą jest fakt, że owocują po około dwóch miesiącach od posadzenia. Sprawdzą się w uprawie sterowanej, jednak pamiętajmy, że owocują po miesiącu tylko raz, a w następnym roku rośliny kwitną i owocują tak jak inne typy.


Inspiracje i wiedza czerpane z → http://sadzonki-truskawek.eu