Skóra vs. ekoskóra – który materiał obiciowy wybrać?

Skóra vs. ekoskóra – który materiał obiciowy wybrać?

mar 9, 2021

Wybór pomiędzy skórą i ekoskórą wydaje się z pozoru łatwy, a jednak, jakby się tej kwestii przyjrzeć bliżej, okazuje się, że niekoniecznie.

Aby dokonać dobrego wyboru, musimy najpierw znać największe różnice pomiędzy tymi materiałami, bo może się okazać, że nie wiemy jeszcze o wszystkich. Ważne są także wady i zalety tych wyrobów i określenie, który z materiałów będzie lepszym wyborem, jeśli chodzi o obijanie kanap lub foteli.

Skóra kontra ekoskóra – najważniejsze różnice

Najprostszym sposobem jest zerknięcie na metkę. Prawdziwa skóra będzie zawierała informacje typu: real leather, 100% leather itp. Z kolei ekoskóra jest mieszanką poliestru, poliuretanu i PCV. Tym, co może pomóc w odróżnieniu obu materiałów, jest przyjrzenie się ich strukturze. Współczesna technologia pozwala na stworzenie całkiem dobrej imitacji skóry naturalnej, jeśli chodzi o wygląd, lecz pamiętajmy, że skóra naturalna ma niepowtarzalną, nieregularną fakturę, a skóra “ekologiczna” będzie tę fakturę jedynie imitować, co oznacza, że wprawne oko dostrzeże powtarzalność wzoru. 

ekoskóra

Innym sposobem jest przyglądanie się rogom skóry. Jeśli widzimy, że warstwa wewnętrzna ma matową, włóknistą strukturę, może to świadczyć o tym, że mamy do czynienia ze skórą naturalną. Skaj jest na ogół na brzegach zamalowywany tak, by nie można było tego sprawdzić, a poza tym warstwy ulegają wówczas rozwarstwieniu. Pamiętajmy jednak, że skóra naturalna też może być malowana na rogach, co jest zabiegiem czysto estetycznym.

Możemy też spróbować powąchać materiał. Skóra będzie miała miły, przyjemny zapach, a skaj w najlepszym przypadku będzie bezwonny. Przyglądamy się też cenie, wyroby z prawdziwej skóry są na ogół droższe. 

Zalety i wady obu materiałów

Tym razem zaczniemy od skaju. Jego oczywiste zalety to produkcja bez konieczności zabijania zwierząt, odporność na zamoczenie i zabrudzenia, a także niższa cena. Ekoskóra to materiał, który nie wymaga większej uwagi, są to zapewne powody, dla których materiał ten zyskał sobie taką popularność. Czy jednak rzeczywiście można go nazywać “ekoskórą”? Niekoniecznie. Ekoskóra to mieszanka tworzyw sztucznych, które będą podlegały rozkładowi przez co najmniej kilkadziesiąt lat. Jest to tym ważniejsze, że materiał ten nie jest zbyt trwały, zatem po dosyć krótkim użytkowaniu powiększy górę odpadów. Możesz zainwestować w droższą ekoskórę, która posłuży Ci dłużej, nadal jednak nie czyni jej to tworzywem naturalnym.

Skóra naturalna, jeśli nie jest odpowiednio zaimpregnowana, może być bardzo podatna na zabrudzenia (np. tłuste plamy), które mogą być nie do usunięcia. Cena też nie jest osiągalna dla wszystkich, co sprawia, że nie każdy się na nią decyduje. Jest ona jednak bardzo trwała, szykowna i się nie marszczy, zatem jeśli zależy Ci na trwałości i dobrym wyglądzie, będzie dobrym wyborem.

Który materiał lepiej sprawdzi się jako obicie mebli?

Jeśli zdecydujesz, że chcesz mieć skórzane obicia mebli, postaw na skórę. Ekoskóra będzie bardziej odporny na zabrudzenia, co jest ważne, gdy masz w domu dzieci i zwierzęta, lecz znacznie szybciej zacznie pękać i się rozrywać. Z kolei skóra to materiał obiciowy bardziej wymagający w pielęgnacji, lecz dużo bardziej wytrzymały, a przy tym dający dużo lepsze wrażenie estetyczne. Wybór nie jest prosty, lecz to od Ciebie zależy, czego przede wszystkim oczekujesz.