Stróżówka uniwersalna

Stróżówka uniwersalna

gru 10, 2015

Nierzadko wjeżdżając na parking, plac budowy lub inny obiekt wymagający dozoru widzieliście budkę parkingową. Budka ta nazywana jest również popularnie stróżówką. Inne popularne określenia na tego rodzaju budkę to budka wartownicza, budka strażnicza, budka ochrony, portiernia itd. Związane jest to z pełnioną przez nie funkcją. To w nich przebywają przez większość czasu osoby pilnujące wjazdu na dany teren, którym może być parking, plac budowy, teren zakładu pracy oraz innych miejsc wymagających dozoru. Posiadają one niewielkie zaplecze, a oprócz stróża znajdują się w nim różne przedmioty potrzebne do wykonywania pracy. Stróżówki posiadają instalację elektryczną oraz ogrzewanie.

Pomieszczenie dla stróża

Niektóre z nich posiadają również kratki wentylacyjne. Dołączenie takiego wyposażenia jest zresztą zrozumiałe – w końcu stróż przebywa w takiej budce przez wiele godzin. Aby móc pełnić swoją funkcję muszą być wytrzymałe. A wytrzymałość tę zapewni odpowiednia jej konstrukcja. Podstawę stanowi solidna stalowa rama. Rama ta malowane jest farbą nawierzchniową. W ramie osadzone są płyty warstwowe, o grubości 75mm. Ale szczelność powinna być zapewniona również od spodu. Typowa podłoga budki parkingowej wyłożona jest wykładziną PCV lub płytą MDF. Zresztą materiały użyte do produkcji takiej budki są przeróżne. Ściany i dach mogą być poszyte płytą warstwową mającą rdzeń styropianowy. Grubość takiej ściany to przeważnie 75 mm, dostępne są w różnych kolorach. Typowe wymiary budki tego rodzaju to 2,6 m szerokości, choć trafiają się również takie o szerokości 4 m, a głębokość to 2,5 m. Istnieją tego rodzaju budki projektowane pod kątem wykorzystania w konkretnym miejscu, przez konkretną grupę docelową np. policja. Mają one nieco zmodyfikowaną konstrukcję, a materiały wykorzystane w produkcji takiej budki bywają solidniejsze. Niektóre budki wykonane są z profili zamkniętych. Kolejny niezbędny element wyposażenia tego rodzaju budki to okno. Przeważnie są to okna PCV. Ich liczba, podobnie jak i wielkość są różne.

kontener2Przy czym ich konstrukcja jest również zróżnicowana. A każde z okien może być wykonane w inny sposób. Okna mogą być otwierane, nieotwieralne, rozwierno-uchylne itd. Mogą być również zainstalowane rolety zewnętrzne. Budka parkingowa to rodzaj kontenera odpowiednio przystosowanego do pełnienie funkcji wartowniczych. To w nich przebywa osoba odpowiedzialna za to, kto wjeżdża na teren określonego zakładu lub terenu. Mające rozmiary przystosowane do pełnienia funkcji, podobnie jak również wyposażenie. Koszt transportu takiego obiektu nie jest duży. Przeważnie jest to około 2,5 PLN za kilometr, ale oczywiście jest to cena typowa, która może się różnić. Solidna konstrukcja pozwoli pełnić swoją funkcję przez lata niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Niezbędne wyposażenie pozwoli stróżowi przebywać w nich przez parę godzin. W końcu to w niej ma on wykonywać swoją pracę. Tak, aby mógł on sprawnie doglądać kto chce się dostać na teren, którego strzeże, i kogo ma wpuszczać, a kogo nie ma wpuszczać.