Suplementy i odżywki w pierwszych miesiącach treningu

Suplementy i odżywki w pierwszych miesiącach treningu

sie 28, 2017

Ćwicząc na siłowni, choć oczywiście nie tylko, bo to samo dotyczy każdego ze sportów, każdy z nas chciałby mieć jak najszybsze wyniki. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że do tego niezbędna jest ciężka praca. Na dobry wynik pracuje się miesiącami i latami, co każdy sportowiec musi zrozumieć. Trudno bowiem już po pierwszych kilku czy też kilkunastu treningach czymś się chwalić, choć na pewno jakieś postępy zrobimy. To samo tyczy się także ćwiczeń na siłowni. Jeśli weźmiemy pod uwagę tę formę aktywności wielokrotnie osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kulturystyką, pytają o odżywki, po które mogą sięgnąć. Warto nad tym tematem pochylić się nieco głębiej, bo oczywiście nie ulega wątpliwości, że są pewne odżywki, które mogą oni aplikować. W dalszym ciągu pamiętać trzeba jednak o bardzo ważnej zasadzie.

Suplementacja jest ważna

Niezależnie od swoich celów na pewno bazować musimy na diecie, o czym jednak wielu zdaje się zapominać. Nie jest jednak żadną tajemnicą, że to właśnie z diety powinniśmy czerpać wszystkie niezbędne nam składniki odżywcze, o czym jednak często zdajemy się zapominać. W zamian sięgamy po różne odżywki i suplementy. Oczywiście możemy to robić, ale te powinny być tylko i wyłącznie uzupełnieniem naszej diety, a nie odwrotnie. Dlatego też należy wyliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie na białko, węglowodany i tłuszcze i tak ułożyć sobie jadłospis, aby swoje zapotrzebowanie pokrywać w jak największym stopniu. Jeśli natomiast nie jesteśmy w stanie tego zrobić tylko posiłkami, wówczas sięgnijmy po odżywki.

Białko przede wszystkim

Z doświadczenia wiemy, że najtrudniej jest pokryć zapotrzebowanie na białko, a w związku z tym to właśnie po odżywki białkowe sięgamy najczęściej. Trzeba też zauważyć, że takich na rynku jest obecnie najwięcej, a więc żadnego problemu z ich nabyciem mieć nie będziemy. Wystarczy wstąpić do stacjonarnego sklepu z odżywkami, a nawet apteki. Ponadto nie zapominajmy, że takie odżywki białkowe kupimy także za pośrednictwem sieci, korzystając z oferty sklepów internetowych czy też przeglądając aukcje na serwisie Allegro. Możliwości jest więc całe mnóstwo. Jeśli natomiast mielibyśmy coś polecić, na pewno w pierwszej kolejności wskazalibyśmy na białko serwatkowe. Te jest zdecydowanie najlepsze i to właśnie o nim warto pomyśleć, jeśli mamy jego niedobory. Nabywać nie trzeba natomiast preparatów węglowodanowych. Zapotrzebowanie na cukry spełnić jest bowiem dosyć łatwo. Wystarczy zjeść nieco więcej ryżu, kaszy czy też makaronów. Z tym większego problemu mieć więc na pewno nie będziemy.

suplementy diety

Siła działania odżywek

Bardzo często zdarza się również, że osoby, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z kulturystyką, sięgają po naprawdę mocne odżywki. Nie jest to najlepszy pomysł. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że w pierwszych tygodniach czy miesiącach treningu nasze mięśnie i tak rosnąć będą bardzo szybko. Jest to zrozumiałe, bo do takiego wysiłku w takiej formie nie były one przyzwyczajone. Nie ma w związku z tym żadnego sensu sięgania po mocne odżywki dla sportowców. Nie dadzą nam one więcej niż te zdecydowanie słabsze. Poza tym, jeśli nasz organizm się do nich przyzwyczai, nie będą już dla niego wstrząsem w przyszłości. Jeśli dodamy do tego ich o wiele wyższą cenę, wyraźnie widzimy, że stawianie na naprawdę silne odżywki w pierwszych tygodniach treningu nie ma większego sensu. Lepiej jest przyłożyć się do treningu i postawić na coś zdecydowanie słabszego, z czego i tak będziemy mieć sporo korzyści.