Szkolenie BHP nie tylko dla pracowników

Szkolenie BHP nie tylko dla pracowników

sty 1, 2020

W każdej firmie pracownicy muszą obowiązkowo raz do roku przejść profesjonalne szkolenie BHP, którego celem jest przygotować ich do wykonywania określonych obowiązków na danym stanowisku. W przypadku pracowników, którzy są dopiero zatrudnieni do pracy jest tak sama sytuacja i muszą oni przejść podobne szkolenie.

Dlaczego szkolenia BHP są tak ważne?

Są one ważne przede wszystkim z powodu podniesienia bezpieczeństwa nie tylko samych pracowników, ale nawet osób postronnych. Jeśli dana osoba będzie świadoma konsekwencji różnych działań, to tym samym będzie wiedzieć co jej wolno, a czego nie może, bowiem zagraża to ogólnemu bezpieczeństwu. Warto więc postawić na sprawdzone szkolenia bhp, które oferowane są przez zaufane firmy. Zazwyczaj takie szkolenia są prowadzone w bardzo interesujący sposób, dzięki czemu pracownicy chętniej słuchają i więcej są w stanie zapamiętać.

Ile kosztuje takie szkolenie?

Wiele tutaj zależy od poszczególnych branż oraz liczby uczestników szkolenia. Najlepiej jest się skontaktować z profesjonalistami, którzy dostarczają podobnych rozwiązań i zapytać o koszt, a nawet go negocjować. Co więcej, szkolenia BHP mogą przebiegać nawet w formie e-learningowej, co też rodzi dodatkowe plusy. Otóż wszystko można bez większych problemów zorganizować za pomocą internetu, w dogodnym dla Ciebie czasie i warunkach. W ten sposób każdy z pracowników, obowiązkowe szkolenie zaliczy, ale nie będzie to kolidowało z pozostałymi działaniami firmy.

bhp

Czy szkolenia BHP to wszystko?

Można powiedzieć, że to tak naprawdę początek działań, które pracodawca musi podjąć, aby dbać o bezpieczeństwo swoich pracowników. Warto również zaopatrzyć się w specjalny sprzęt ochronny, który oferowany jest w specjalistycznych sklepach. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że są to produkty najwyższej jakości, które wytwarzane są z myślą o pracach w bardziej wymagających warunkach.

W żadnym wypadku nie poleca się szukać zbytnich oszczędności, ponieważ im lepsza będzie odzież ochronna czy też gaśnica, tym bezpieczniejsza praca i większy komfort pracy. Lepiej jest zatem dołożyć nieco pieniędzy po to, aby nie powtarzać takich zakupów za często. Najlepiej jest wybierać produkty polecane przez fachowców z tej dziedziny, oraz firmy które mają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. W ten właśnie sposób potwierdzisz, czy faktycznie masz do czynienia z najlepszymi rozwiązaniami dla swojego biznesu.

Przebieg szkolenia BHP

Szkolenie BHP rozpoczyna się najczęściej od rozmowy, którą szkoleniowiec przeprowadza z nowo zatrudnioną osobą w firmie. Informuje go dokładnie o ciążących nań obowiązkach oraz pokazuje mu miejsce pracy. Następnie demonstruje na swoim przykładzie sposób, w jaki należy daną pracę wykonywać. Jest to bardzo ważne, aby jasno wytłumaczyć przyszłemu pracownikowi, na czym właściwie będzie polegała jego praca oraz w jaki sposób ją poprawnie wykonywać. Zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie miał z nią do czynienia.

Po wstępnej demonstracji, świeżo zatrudniony pracownik pod bacznym okiem szkoleniowca powinien wykonać zademonstrowane wcześniej czynność zgodnie z jego wytycznymi. W szkoleniu nie można pominąć ani jednej czynności wchodzącej w zakres obowiązków zawodowych takiej osoby. Szkolenie kończy się ogólną weryfikacją oraz oceną wyników pracy wykonanej przez pracownika.

bhp

Warto więc pamiętać, że do najważniejszych obowiązków każdego pracodawcy, który obsadza stanowiska wiążące się z ryzykiem utraty zdrowia, a nawet życia, należy przede wszystkim przeprowadzenie prawidłowego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa oraz higieny pracy.

Szkolenie BHP jest bardzo ważne, ponieważ dzięki niemu pracownik wie, w jaki sposób uniknąć niechcianego wypadku i jak zadbać o swoje zdrowie. Podstawowe szkolenie jest bezwzględnie obowiązkowe i ważne, natomiast dodatkowe szkolenia z zakresu BHP, po których pracownik otrzymuje certyfikat, nie są obowiązkowe i zależą od chęci pracodawcy i jego podwładnych.

Tak naprawdę szkolenie BHP powinien przejść każdy z nas, bez względu na to gdzie pracuje i czy w ogóle podjął się jakiejkolwiek pracy. Wszędzie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa, a odpowiednie szkolenie BHP może w skrajnych przypadkach nawet uratować nam życie. Dopiero po szkoleniu wiele osób dostrzega powagę tych zasad i konieczność ich przestrzegania.