Trening całego ciała na wioślarzu

Trening całego ciała na wioślarzu

lut 9, 2022

Wioślarz to często jeden z tych sprzętów na siłowni, których ogólnie nie doceniamy. Tymczasem okazuje się, że jest on dosyć wszechstronny, a do tego może z niego z powodzeniem korzystać niemal każdy! Przekonajmy się zatem, jakie ćwiczenia można wykonywać na wioślarzu i jak na tym skorzysta Twoje zdrowie!

Jak może wyglądać trening na wioślarzu?

Ćwiczenie z wykorzystaniem wioślarza jest wyjątkowo proste, przy czym sposób, w jaki podejdziesz do treningu, w dużej mierze zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli Twoim celem jest zwiększenie wytrzymałości mięśni, zwiększ opór, lecz wówczas pamiętaj o tym, by skupić się na liczbie podciągnięć, nie na tempie.

Z kolei, gdy zależy Ci na zgubieniu nadprogramowych kilogramów, ćwicz na średnim oporze, starając się przy tym zrobić jak najwięcej podciągnięć w możliwie krótkim czasie. Jeśli zamierzasz skupić się na poprawie kondycji, ćwicz jak największą ilość podciągnięć w jak najkrótszym czasie przy zmniejszonym oporze.

Kto najbardziej skorzysta z treningu na wioślarzu?

Czy na wioślarzu powinny trenować jedynie osoby uprawiające wioślarstwo? A może będzie on dobrym rozwiązaniem również dla osób trenujących inne dyscypliny? Wioślarz treningowy jest jak najbardziej doskonałym rozwiązaniem praktycznie dla wszystkich – bez względu na to, jaką dyscypliną sportową się interesują. Może być też dobrym wyborem dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z treningiem. 

Jakie partie mięśniowe rozwija wioślarz?

Szacuje się, że trening na wioślarzu pozwala uaktywnić nawet do 95% mięśni całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni nóg, pośladków, brzucha, grzbietu, klatki piersiowej i ramion. Szczególną ostrożność powinny zachować jednak osoby mające problemy z kręgosłupem – w takich przypadkach decyzję o ćwiczeniu najlepiej skonsultować z lekarzem. 

Jakie korzyści niesie za sobą trening na wioślarzu?

Ćwiczenia z wykorzystaniem wioślarza to doskonały sposób na wyćwiczenie praktycznie całego ciała, lecz tutaj nie kończą się plusy tego urządzenia. Poniżej przedstawiamy krótką listę najważniejszych zalet, jakie możesz odczuć na własnej skórze, jeśli zdecydujesz się na regularne treningi.

Doskonały trening cardio

Trening na wioślarzu to doskonały sposób na poprawę wytrzymałości mięśni, a do tego skuteczna metoda na usprawnienie układu krążenia. Dzięki regularnym ćwiczeniom zmęczenie będzie przychodziło coraz później. 

Poprawa nastroju

Tak jak każdy inny rodzaj sportu, wioślarz pomoże Ci w stymulowaniu produkcji endorfin, odpowiedzialnych za lepszy nastrój. Częste ćwiczenie pozwolą Ci w łagodzeniu objawów łagodnej depresji, a także mogą przełożyć się na podniesienie poczucia własnej wartości.

Skuteczne odchudzanie

Jedna godzina ćwiczeń na wioślarzu to aż 600 spalonych kalorii! Warto jednak wspomnieć o tym, że na początku treningi nie powinny trwać dłużej, niż 10-20 minut, zatem to ile spalisz kalorii podczas jednej sesji, zależy od Twojego stopnia zaawansowania, poziomu intensywności treningu, a także Twojej wagi. 

Trening domowy

Nie masz ochoty wykupywać karnetu na siłownię? Nie szkodzi, dlatego, że wioślarz może z powodzeniem stanąć w Twoim domu! Dlaczego warto? Przede wszystkim, zaoszczędzisz czas związany z dojazdem i powrotem z siłowni, a do tego zyskasz możliwość ćwiczenia o dowolnej porze w czasie wolnym. 

Trening na wioślarzu w domu. Czy naprawdę warto?

Wiele osób rozważa rozpoczęcie ćwiczeń, lecz nieustannie szuka wymówek, by tego nie robić. Gdy jednak sprzęt sportowy znajdzie się już w domu, wiele z wcześniejszych usprawiedliwień nie znajduje już zwyczajnie zastosowania. Zainstalowanie w domu wioślarza może Cię doskonale zmotywować do rozpoczęcia ćwiczeń – możesz połączyć trening np. z oglądaniem ulubionego serialu, a wszystko to w komfortowych, domowych warunkach!