kw. 21, 2017
Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możliwe jest całkowite pozbycie się problemu, jakim jest otyłość. W dzisiejszych czasach choroba ta zbiera coraz większe żniwo, także wśród dzieci i nastolatków.
Dlatego, dzięki badaniom stworzono specjalne metody, dzięki którym można zmniejszyć żołądek i w sposób chirurgiczny przyczynić się do wyzdrowienia pacjenta. Sposoby chirurgiczne na wyleczenie otyłości mają za zadanie pomóc najbardziej cierpiącym pacjentom.
Osoby, których wskaźnik BMI przekracza 40, kwalifikują się do przebycia operacji. Powody otyłości są różne – jednak powoduje ja przede wszystkim bardzo niezdrowy tryb życia, genetyka lub choroby.
Osoby skrajnie otyłe mogą więc poddać się zabiegom, dzięki którym szybko wrócą do zdrowia. Jednym z najbardziej popularnych zabiegów, jest umieszczenie silikonowego balonika w żołądku pacjenta. Balonik ten wypełniony jest roztworem soli fizjologicznej. Ma on za zadanie powodować uczucie sytości, przez co pacjent spożywa mniejsze ilości jedzenia.
Znane są również metody takie jak by-pass żołądkowy. Zabieg polega na umieszczeniu niewielkiego zbiornika w górnej części żołądka. Zbiornik ten połączony jest z jelitem cienkim i ma za zadanie znacznie ograniczyć ilość pokarmu, który spożywamy.
Często stosuje się metodę, która polega na zszyciu części żołądka. Lekarze zawsze informują pacjentów o wszystkich rodzajach zabiegów – do każdego pacjenta dobierana jest metoda w sposób indywidualny. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, to zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej: http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/chirurgia-laparoskopowa-i-leczenie-otylosci-3d,128.htm.
Kto może poddać się zabiegowi?
Z powodu rosnącego problemu otyłości, została wyznaczona specjalna grupa osób mogąca skorzystać z zabiegu. W Polsce praktycznie w ogóle nie operuje się dzieci oraz nastolatków chorujących na przewlekłą otyłość. Operację taką mogą przebyć osoby dorosłe, które nie ukończyły jeszcze 65 lat. Chirurgiczne leczenie otyłości jest często konieczne, zwłaszcza w przypadku, gdy pacjent choruje na przewlekłe choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy różne choroby stawów.
BMI osób operowanych zwykle wynosi od 35 do 40. Zabiegi chirurgiczne mają za zadanie przywrócić organizm pacjenta do normalnego funkcjonowania – często taki zabieg może uratować nam życie.
Najważniejsze rzeczy
Zarówno dla lekarza jak i dla pacjenta, najważniejsze jest jego zdrowie. Dlatego też długo przed zabiegiem wykonywane są wszystkie potrzebne badania, które potwierdzą, że pacjent nadaje się do zabiegu. Należy indywidualnie dobrać metodę zabiegu do pacjenta. Trzeba wziąć pod uwagę wiek, stopień otyłości oraz predyspozycje pacjenta. Do każdego pacjenta bowiem należy podchodzić inaczej, bo każdy z nas ma inne ciało.
Pacjent musi również zostać poinformowany o ewentualnych skutkach ubocznych zabiegu i podpisać zgodę na wykonanie zabiegu.
Pacjent ma również obowiązek odbywania regularnych wizyt u dietetyka i lekarzy w celu zbadania postępów w odchudzaniu. Chirurgiczne leczenie otyłości jest wymagające, dziki niemu jednak wiele osób ma szansę na normalne życie.