Wakacje w Olszynie – gdzie to w ogóle jest?

Wakacje w Olszynie – gdzie to w ogóle jest?

lis 30, 2021

Olszyn to niewielka wieś przynależna do gminy Rokitno, znajdującej się w powiecie bialskim.

W latach 1975-1998 miejscowość znajdowała się w województwie bialskopodlaskim, obecnie jednak są to tereny województwa lubelskiego. Miejscowość zachęca do odwiedzenia wszechobecną ciszą i spokojem, jakich często brakuje w większych miastach. Co warto zobaczyć w Olszynie i okolicach?

Olszyn – dlaczego warto się do niego wybrać?

Chodzi tutaj przede wszystkim o wyjątkowy klimat terenów nadbużańskich. Liczne rzeki, wzdłuż których można spacerować lub nawet urządzić spływ kajakowy, piękne łąki i mnóstwo zacisznych miejsc, w jakich można zapomnieć o całym świecie, to główny urok wsi Olszyn. Do tego dochodzą interesujące miejsca, jakie znajdują się w pobliżu, a obok których trudno przejść obojętnie. 

Co czeka na Ciebie w okolicach Olszyna?

Zegary słoneczne w Krzyczewie

Leżący w pobliżu Olszyna Krzyczew może poszczycić się atrakcyjną kolekcją zegarów słonecznych, konstruowanych przez Witolda Forsyta-Rzeczyckiego. Konstrukcje umieszczone są w pobliżu zabytkowego dworu, którego pan Rzeczycki jest właścicielem. Kolekcja zegarów wskazuje prawidłowe godziny, a w przyszłości ma być rozbudowana o kolejne eksponaty, tworząc “Nadbużański Ogród Czasu”.

Land Art Festiwal

Mowa tutaj o odbywającym się w sezonie letnim wydarzeniu artystycznym, na którym swoje instalacje i performance przedstawiają artyści z kraju i ze świata. Land Art to inaczej sztuka ziemi, polegająca na stworzeniu instalacji artystycznej w jak największym stopniu z wykorzystaniem surowców i procesów naturalnych. Instalacje znaleźć można na terenach zielonych, znajdujących się m.in. w takich miejscowościach, jak Bubel-Granna, Stary Pawłów, Nowy Pawłów, Bubel Łukowiska czy też Gnojno.

Park linowy Margaj

Jest to miejsce położone w Koczukówce w pobliżu Zalesia, w którym możesz świetnie spędzić czas wraz z całą rodziną. Do wyboru są aż 4 trasy, wśród których rozróżniamy trasę łatwą, z przeszkodami umieszczonymi na wysokości 2 metrów, średnią z przeszkodami na wysokości 5 metrów oraz trudną, mieszcząca się na wysokości od 7 do nawet 12 metrów. Dostępne są również trasy dla maluchów. Do pokonania są m.in. zjazdy tyrolskie, mosty zwodzone, tunele siatkowe, kołki, korytarz speleo, przemienna szachownica i wiele innych. 

Uroczysko Zaborek

Niezwykłe miejsce, w którym warto zatrzymać się na dłużej. Tutaj możesz skosztować nie tylko niezwykłych krajobrazów, lecz też aktywnie i przyjemnie spędzić czas. Na miejscu znajduje się m.in. apartamenty umieszczone w starym, urokliwym wiatraku, zabytkowy kościół z ikonami, stara plebania, bielony dworek i wiele innych, atrakcyjnych obiektów. W uroczysku możliwe jest m.in. skorzystanie z działającego w sezonie basenu odkrytego, udział w spływie kajakowym, czy też urządzenie wycieczki rowerowej po okolicznych terenach. 

Wakacje w Olszynie – gdzie warto szukać zakwaterowania?

W samym Olszynie zakwaterowanie dla osób spoza wsi może być trudne – niemniej jednak w okolicy znajduje się dosyć dużo interesujących miejsc, w których można odpocząć po całodziennym zwiedzaniu. Przykładowa kwaterą może być wspomniany już przed chwilą Pensjonat Zaborek, położony w pobliżu Janowa Podlaskiego, w którym można zajrzeć i wynająć pokój w Zamku i skorzystać m.in. z atrakcyjnego kompleksu SPA i odwiedzić stadninę koni.

kwatera olszyn

Gdzie jeszcze możesz wynająć pokój?

  • Hotel Cieleśnica
  • Pensjonat Dolina Bugu w Rokitnie
  • Dworek w Osówce
  • Dworek Łukowiska
  • Agroturystyka “Sami Swoi” w Bublu-Łukowiskach

Wakacje w Olszynie – naładuj baterie w pełnym zaciszu!

Olszyn to jedna z miejscowości położonych na wschodzie kraju, do których warto przyjechać, by nacieszyć się ich pięknem bez wszechobecnego zgiełku. Urokliwe tereny, wiejskie kościółki, wyjątkowe szlaki rowerowe – to wszystko czeka na Ciebie!