Wariacje na temat pizzy – skąd pochodzi?

Wariacje na temat pizzy – skąd pochodzi?

lip 1, 2021

Słowo „pizza„, uważa się, że pochodzi od łacińskiego słowa Pinsa, co oznacza, flatbread (choć jest wiele dyskusji na temat pochodzenia tego słowa). Legenda sugeruje, że rzymscy żołnierze poznali smak żydowskiej potrawy, gdy stacjonowali w okupowanej Palestynie i opracowali podobną żywność po powrocie do domu. Od średniowiecza te wczesne pizze zaczęły przyjmować bardziej nowoczesny wygląd i smak. Gdy chłopstwo wzięło sprawę w swoje ręce, zaczęli produkować oni nowoczesną na tamte czasy pizzę, zwieńczając ją przyprawami i oliwą z oliwek. Następną rewolucją w produkcji pizzy było wprowadzenie sera mozzarella. Nawet dzisiaj, korzystanie z tego sera w świeżej postaci jest nie do zastąpienia. Choćby połączenie świeżych serów innego rodzaju z mozzarellą nie daje tak spektakularnych efektów jak użycie samego sera mozzarella.

Krótka historia pizzy

Pizza jest klasycznym przykładem diety śródziemnomorskiej. Wykonana jest głównie z mąki, pomidorów, sera, oleju i kilku innych drobnych składników, ale obecnie znamy ją w każdym rodzaju, smaku i wymiarze.

Pizza nie zawsze była tak bardzo popularna w wymiarze światowym. W rzeczywistości, jeśli cofnąć się w czasie i próbując prześledzić jej początki, musimy zacząć od średniowiecza. W tym czasie pizza była w zasadzie płaskim chlebem w wielu różnych odmianach i różnych przyprawach według preferencji na kilku obszarach geograficznych. Aby znaleźć w historii pomidory na pizzy, musimy poczekać, by dotrzeć do XVI wieku, kiedy pomidory były importowane z Ameryki Południowej i zostały najpierw stosowane ostrożnie, ale później, stały się one coraz bardziej popularne, szczególnie w Neapolu. To właśnie w tym mieście, powstała słynna „Pizza Margherita” na cześć jego królowej – Margherity di Savoia.

W końcówce XIX wieku, pizza rozpoczyna swą dyfuzję w całej Ameryce Północnej dzięki włoskim pracownikom emigracyjnym, którzy rozpoczęli sprzedaż pizzy włoskiej w dzielnicach i stamtąd zapoczątkowano jej szeroką na świecie znajomość.

Po zakończeniu II wojny światowej, poprzez dopasowanie różnych smaków i składników z całego świata, pizza stała się smakowitym i uniwersalnym daniem, jakie obecnie dobrze znamy a jej cena jest bardzo przystępna, co również ma wpływ na jej pozycję wśród najczęściej zamawianych dań na wynos!

pokrojona pizza z dużą ilością sera

By zachwycać się jakością smaku, spróbuj pizzę w Miedzianej Górze

Pizza obecnie – włoskie restauracje i warianty dań

Obecnie pizza wiedzie niezaprzeczalny prym wśród dań popularnych w Polsce, a także na świecie. Każdy chyba jadł kiedyś pizzę i każdy również wie, jak bardzo mogą różnić się smakiem poszczególne receptury. W ofercie pizzerie posiadają przeróżne kompozycje smakowe. Wzorując się na podstawowych recepturach dostępna jest pizza Napoletana z minimalnym składem zawierającym pomidory, ser mozarella i bazylię. Można jednak pokusić się o bogatszą wersję jak na przykład Capriciosa, która dodatkowo posiada anchois, karczochy, szynkę i pieczarki. Mając na myśli pizzę, mamy w głowie cudowne smaki, które zawdzięczać możemy jej wspaniałej historii. Dla prawdziwych smakoszy kuchni włoskiej często restauracje oferujące pizze mają również w swoim menu różnego rodzaju makarony, przystawki i zupy typowe dla południowego regionu. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie w jednej restauracji dań z wielu kultur, nie zawsze jedynie tych sobie bliskich, ale zarówno kultur skrajnie odległych. W takim rozwiązaniu klient ma okazję do wyboru subiektywnie najlepszych dań z różnych obszarów.