Wędkowanie – miniporadnik dla początkującego

Wędkowanie – miniporadnik dla początkującego

kw. 8, 2020

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że czasy w których wycinało się z wikliny wędkę i następnie się łowiło to czasy naprawdę, które już sam bardzo dawno za nami.

Musimy jednak zaznaczyć, że wtedy praktycznie łowiło się z bardzo dobrym skutkiem. Spławik robiło się z przewierconego korka z butelki najczęściej po winie. Haczyk zaś robiło się ze szpilki, którą odpowiednio należało wygiąć. Wędkarskie kije wykonywano z materiałów naturalnych. Najczęściej był to bambus.

Wędkarstwo kiedyś i dziś

Obecnie oczywiście mamy naprawdę bardzo mocno rozwiniętą ofertę sklepów wędkarskich. Każdy z nich jest naprawdę dobrze wyposażony. W Polsce sklepów wędkarskich jest naprawdę bardzo wiele – dzięki temu wiemy, jak wiele w sportowym wędkarstwie się dzieje oraz jakie duże mamy zapotrzebowanie. Każdy wędkarz czy to zawodowy czy też amator musi być przynajmniej zaopatrzony w przynajmniej podstawowe wyposażenie.

A jak wygląda podstawowe wyposażenie każdego z wędkarzy? Przede wszystkim są to dwa wędziska oraz dwa kołowrotki. Ponadto do tego musimy dobrać akcesoria w zależności od metody, którą mamy zamiar używać.

Metody są oczywiście rozmaite. Dlatego też wybieramy różnego rodzaju spławiki, śruciny, żyłki o bardzo różnej wytrzymałości, haczyki, obrotówki, ciężarki denne, błystki wahadłowe czy też masę innych dobrych akcesoriów. Na sklepowych stojakach, gablotach czy też w innych wystawowych półkach są wyeksponowane także setki kołowrotków, wędzisk, drobnych akcesoriów czy też żyłek. Każdy sklep wędkarski, to w zasadzie prawdziwa świątynia ze sprzętem. Świątynie, w których wszyscy miłośnicy różnego rodzaju odmian wędkarstwa znajdą tak naprawdę coś dla siebie.

O dobrej wędce

Wędziska współczesne tak naprawdę powstają z mieszanek szklanych włókiem z węglowymi lub tylko i wyłącznie ze szklanych włókien.

Keko24.pl

Są one obecnie bardzo elastyczne, lekkie, rzadko kiedy się łamią oraz nie butwieją. Wyróżnić w tej kwestii możemy także wędziska nasadowe kilkuczęściowe jak i także wędziska składane teleskopowe, w których w zasadzie każdy z poszczególnych segmentów wchodzą w siebie bardzo podobnie jak możemy to zaobserwować w antenie samochodowej. Akcja kija to pewnego rodzaju sposób w jaki się wygina. Chodzi po prostu o to jak się zachowuje podczas samego zacięcia, holu oraz podczas samego rzutu.

Wędkarstwo nie jest dziedziną prostą. Każdy wędkarz powinien mieć swój jeden sprawdzony sklep wędkarski. Oprócz sklepu wędkarskiego powinniśmy także mieć swoją ulubioną firmę czy też producenta akcesoriów wędkarskich. Jak wiadomo nie ma nic lepszego od sprawdzonego już producenta i sprawdzonego sprzętu danej marki.

Gdzie wyjechać na połów ryb?

norwegia ryby fiordyDobór dobrego sprzętu to jedno, ale nie wolno zapominać o wybraniu odpowiedniego miejsca, w którym zamierzamy wędkować. W znacznej większości przypadków, wędkarze wybierają pobliskie jeziora. Bardziej doświadczeni i wymagający wędkarze decydują się na wyjazd w odległe rejony po to, by złowić ciekawsze okazy ryb. Warto przypomnieć, że wędkarstwo jest dość popularnym hobby. Z tego względu, obecnie organizowane są wspólne wyjazdy wędkarskie w różne rejony Polski i nie tylko.

Każdemu wędkarzowi zależy na jak najbardziej owocnym połowie, dlatego dziś coraz więcej osób korzysta z takiej możliwości.

Osoby, które od lat pasjonują się wędkarstwem i co sezon praktykują swoje hobby, decydują się na odważniejszy krok, jakim jest wyjazd na wędkowanie za granicę. Szczególnie ciekawe gatunki ryb można złowić na wodach skandynawskich. Dziś, za pośrednictwem internetu można znaleźć bardzo ciekawe oferty zarówno dla amatorów wędkowania, jak i dla zawodowców. Dużą popularnością cieszą się wyjazdy na połów ryb w Norwegii. Zarówno zawodowi wędkarze, jak i ci którzy dopiero niedawno odkryli w sobie pasję do wędkowania, mogą zdecydować się na taki wyjazd wspólnie ze znajomymi, którzy również są fanami wędkarstwa.

Łowienie ryb na spokojnych wodach Skandynawii, w malowniczym terenie, to nie tylko możliwość realizowania swojego hobby, ale i przeżycie czegoś zupełnie nowego. Warto dodać, że sezon wędkarski wiąże się z wyjazdami w te same, ulubione miejsca.