sie 31, 2022
Odpowiednia diagnostyka przy urazach stawów, złamaniach czy naruszeniach tkanek jest pierwszym krokiem do tego, aby podjąć odpowiednie leczenie. Jedną z metod, dzięki której możliwe jest postawienie pewnej diagnozy jest ultrasonografia. W ten sposób lekarze są w stanie ustalić prawdziwe źródło problemu i rozpocząć indywidualnie dobraną terapię.
Z wiekiem stawy nie są już tak sprawne, jak u młodych, zdrowych osób. Dokuczliwy ból, problemy z poruszaniem się czy wręcz drętwienie kończyn może być spowodowane urazami lub zwyrodnieniami w okolicy stawów. Ma to szczególne znacznie zwłaszcza w przypadku stawów kolanowych, biodrowych oraz nadgarstka.
Jak wygląda diagnostyka problemów ze stawami? Jakie są wskazania do wykonania USG stawów i na czym polega samo badanie? Czy do USG stawów trzeba się specjalnie przygotować?
Badanie USG stawów – jak wygląda?
Stawy to jedne z najważniejszych elementów naszego ciała. To właśnie one łączą sąsiadujące między sobą kości, dzięki czemu możliwe jest ich poruszanie. W efekcie to stawy przyczyniają się do utrzymania pionowej pozycji ciała, co znacznie wpływa na mobilność człowieka. Większość urazów stawów sprawia ból i dyskomfort, a różnego rodzaju choroby zwyrodnieniowe skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Dlatego też zaleca się, aby osoby po wypadkach, urazach czy z podejrzeniem zmian zwyrodnieniowych jak najszybciej poddały się badaniu obrazowemu USG. Badanie ultrasonograficzne jest podstawowym krokiem w celu określenia przyczyny urazu lub bólu, dzięki czemu możliwe jest podjęcie konkretnego leczenia zachowawczego. Odpowiednio zdiagnozowaną chorobę można zatrzymać, a tym samym – zwiększyć komfort życia pacjenta.
Samo badanie obrazowe USG jest zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne. Nie trzeba się również do niego przygotowywać. Najczęściej badanie jest przeprowadzane w trakcie wizyty u lekarza specjalizującego się w naszym przypadku – może to być zarówno ortopeda, jak i neurolog. Na samo badanie można również udać się prywatnie, dzięki czemu zyskujemy pewność, że zostanie ono kompleksowo przeprowadzone i jako pacjenci otrzymamy jego pełny wydruk.
Badanie USG stawów jest wykonywane specjalnym urządzeniem – ultrasonografem, a dokładnie głowicą ultrasonograficzna. Lekarz przeprowadzający badanie nanosi na nią specjalny preparat, dzięki któremu możliwe jest przewodzenie impulsów do ekranu urządzenia. Poruszając głowicą, możliwe jest sprawdzenie postępu choroby czy zweryfikowanie jakie stawy uległy uszkodzeniu podczas urazu.
Jakie są wskazania do wykonania USG stawów?
Wskazaniem do przeprowadzania badania obrazowego USG stawów są wszelkiego rodzaju zmiany w ich obrębie. Najczęściej pierwszym objawem jest ból, który towarzyszy pacjentom przez długi czas i nie ustępuje pomimo leków przeciwzapalnych lub fizjoterapii. Wskazaniem do wykonania badania USG są również:
- urazy stawów, wiązadeł, tkanek miękkich oraz ścięgien,
- podejrzenie złamania lub jako badanie uzupełniające RTG,
- ból, określany jako zespół,
- problemy z siłą mięśniową,
- ograniczenie w ruchomości stawów,
- widoczne zaczerwienie, obrzęk w okolicy stawów,
- diagnostyka choroby zwyrodnieniowej stawów lub reumatycznej stawów,
- kontrola przed badania inwazyjnymi z użyciem narzędzi chirurgicznych.
Ze względu na to, że stawy odgrywają ogromną rolę w budowie ciała człowieka, wykonuje się badania USG niemal wszystkich stawów. Do najczęściej podlegających diagnozowaniu stawów zalicza się: kolanowy, barkowy, łokciowy, nadgarstka, biodrowy, skokowy.
Kiedy nie powinno się wykonywać USG stawów?
Ultrasonografia jest bezpieczną i nieinwazyjną metodą badania, dlatego też trudno jest mówić tutaj o jakichkolwiek przeciwskazaniach. Samo badanie nie ingeruje w funkcje organizmu, dlatego też badaniu USG może poddać się każdy – bez względu na wiek czy stan zdrowia. Świadczy o tym między innymi fakt, iż badanie ultrasonograficzne jest również wykonywane na kobietach w ciąży.
Udając się jednak na badanie USG warto wiedzieć, że nie będzie mogło ono zostać przeprowadzone jeśli na badanym obszarze istnieją otwarte rany bądź tkanka skórna posiada ślady poparzenia. Pomimo zabezpieczenia miejsca badania specjalnym żelem, dolegliwości bólowe mogą utrudnić poprawne zdiagnozowanie przyczyny bólu wewnątrz stawu. Dlatego też w razie wątpliwości należy wcześniej skontaktować się z kliniką, w jakiej będzie przeprowadzane badanie, aby upewnić czy nie ma żadnych przeciwskazań.