Wybór biura rachunkowego – na co zwrócić uwagę?

Wybór biura rachunkowego – na co zwrócić uwagę?

cze 1, 2021

Biuro rachunkowe świadczy profesjonalne usługi zgodnie z zawartą umową w zakresie obsługi kadrowo – płacowej na rzecz różnego rodzaju podmiotów gospodarczych, małych, średnich i dużych firm oraz organizacji, instytucji, a także osób fizycznych.

Udzielając profesjonalnych  i na wysokim poziomie usług dba o nieustanne podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników. 

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą zobowiązany jest świadczenia na rzecz państwa i pracownika różnych zobowiązań, do których należy między innymi odprowadzanie podatków do Urzędu Skarbowego i różnego rodzaju składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Właściciele małych firm z reguły samodzielnie prowadzą dokumentację kadrowo – płacową. Problemem jest prowadzenie w tym zakresie działalności firmy, jeśli rozwija się ona dynamicznie i zatrudnia wiele osób. Poziom skomplikowania dokumentacji kadrowo – płacowej jest nazbyt wysoki i przedsiębiorca szuka korzystniejszych dla siebie i swojej firmy rozwiązań takich jak:

  • tworzenie w swoim przedsiębiorstwie działu kadrowo – płacowego i zatrudnianie profesjonalnego księgowego i innych specjalistów w tym zakresie,
  • zlecanie zewnętrznej firmie, najczęściej biuru rachunkowemu, które w sposób profesjonalny zajmuje się prowadzeniem tego rodzaju działu.

Jakie usługi oferuje biuro rachunkowe w zakresie obsługi kadrowo – płacowej?

Zakres działalności biura rachunkowego jest uzależniony od właściciela firmy, który zleca prowadzenie działu kadrowo – płacowego. W zakresie podstawowym biuro rachunkowe zajmuje się najczęściej:

  • prowadzeniem dokumentacji finansowej firmy, w tym rozliczeń i obsługi płac pracowników,
  • księgowaniem różnego rodzaju dokumentów o sprzedaży lub zakupie i wszelkich przepływach finansowych przedsiębiorstwa,
  • tworzeniem strategii, analizą ryzyka finansowego,
  • analizą sytuacji finansowej przedsiębiorstwa,
  • udzielaniem porad również w zakresie prawa, a także tłumaczeniem przepisów również podatkowych,
  • tworzeniem deklaracji,
  • reprezentowaniem przedsiębiorcy przed różnego rodzaju urzędami, także administracyjnymi i skarbowym. 

Z reguły biura rachunkowe obsługują podmioty gospodarcze co nie oznacza, że ograniczają swoich klientów tylko i wyłącznie do małych, średnich, czy dużych przedsiębiorstw. Osoba fizyczna może także zwrócić się o pomoc na przykład z wypełnieniem rocznego zeznania podatkowego, uzyskać poradę w kwestiach kredytu, darowizny, czy spadku. Biura rachunkowe prowadzą również doradztwo inwestycyjne lub podatkowe. 

Dlaczego warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Korzystanie przez przedsiębiorcę z usług biura rachunkowego wiąże się zawsze z większą wygodą prowadzenia firmy, gdyż nie musi on zajmować się samodzielnie prowadzeniem spraw kadrowo – płacowych. Biuro rachunkowe załatwi wiele skomplikowanych kwestii między innymi w zakresie podatków i księgowości  za niego. Poza tym wszelkie sprawy w urzędach będą już poza obowiązkami przedsiębiorcy. Biura rachunkowe świadczą coraz częściej usługi w systemie komunikacji elektronicznej. Zaletą korzystania z ich usług jest przeniesienie odpowiedzialności za wszelkie błędy lub niedociągnięcia w zakresie kadr i płac na biuro rachunkowe.

Najczęściej chroni je przed takimi sytuacjami polisa ubezpieczeniowa, do której wykupienia są one zobowiązane z tytułu, świadczenia usług kadrowo – płacowych. Wtedy odpowiedzialność finansowa za wszelkiego rodzaju błędy spada na biuro rachunkowe. Korzystanie z tego rodzaju usług wiąże się dla przedsiębiorcy z dużą oszczędnością czasu i większym spokojem oraz poczuciem bezpieczeństwa. Może on zająć się działaniami związanymi z rozwojem firmy, a także pozyskaniem na ten cel środków finansowych.

W jaki sposób wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Wybierając odpowiednie biuro rachunkowe warto wybrać takie, które oferuje kompleksowe i profesjonalne prowadzenie wszystkich spraw związanych z zatrudnieniem pracownika, a także rozliczeniem składek ZUS. Poza tym ważne jest, by posiadało ono licencję MF oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC. Nie bez znaczenia jest także wieloletnie doświadczenie w prowadzenie działu kadrowo – płacowego. 

Outsourcing kadr we Wrocławiu

Outsourcing kadr i płac świadczony przez biura rachunkowe we Wrocławiu, dzięki zatrudnianiu najwyższej klasy specjalistów, pozwala na maksymalizację zysków przedsiębiorstwa. Doświadczeni pracownicy wykorzystują swoją wiedzę i umiejętności do wykonywania usług kadrowo – płacowych na najwyższym poziomie i w szczególny sposób podchodzą do klienta, traktując go jak partnera biznesowego. Dzięki ich usługom można uniknąć wielu błędów i nieprzyjemności z powodu niewywiązywania się z obowiązków, jakie nakłada prawo na właścicieli firm.

Stałe podnoszenie kwalifikacji pracowników biur zapewnia usługę na najwyższym poziomie i zgodną z najnowszymi regulacjami prawnym. Odpowiednia obsługa to gwarancja kompletnej dokumentacji, bezbłędnych i terminowych rozliczeń. To bezpieczna i profesjonalna obsługa kadrowo – płacowa zapewnia także bezpieczeństwo danych osobowych pracowników firmy. W przypadku jakiejkolwiek kontroli ryzyko wykrycia nieprawidłowości jest zredukowane do minimum, dzięki obecności specjalisty zajmującego się outsourcingiem kadrowo – płacowym.