Wybór polisy a otrzymanie odszkodowania

Wybór polisy a otrzymanie odszkodowania

gru 3, 2015

Wykupując ubezpieczenie, wielu klientów właściwie nie zakłada, że kiedykolwiek będą musieli z niego skorzystać. Wypadki jednak chodzą po ludziach, więc nigdy nie wiadomo kiedy odszkodowania OC pozwolą uniknąć poważnych problemów finansowych. Warto jednak wcześniej poświęcić chwilę na odpowiedzialny wybór polisy.

W jakiej sytuacji polisa rzeczywiście pomaga w uzyskaniu odszkodowania?

Zwłaszcza gdy ubezpieczenie OC uzupełnia się dodatkowymi polisami, jak chociażby ta AC czy ubezpieczenie związane z sytuacjami awarii czy potrzeby dodatkowej pomocy. O ile odszkodowania OC są udzielane na jednakowych zasadach to wiele dodatkowych ubezpieczeń kształtowanych jest przez różne firmy na odmiennych poziomach. Warto zatem przed podpisaniem umowy i wpłaceniem pieniędzy poszukać usługodawcy, który zaoferuje najlepsze warunki współpracy. Przede wszystkim nic na siłę i nic na szybko. Podstawowe znaczenie ma bowiem porównanie różnych ofert. Na to trzeba czasu, więc gdy zbliża się termin wygaśnięcia poprzedniego ubezpieczenia, dobrze jest odpowiednio wcześniej poświęcić tej kwestii nieco uwagi. Należy przemyśleć tak warunki podstawowego ubezpieczenia, jak również tych uzupełniających. Wbrew pozorom odszkodowania OC mogą obejmowanie różne zakresy usług, więc nie zawsze nasza dotychczasowa firma powinna być naturalnym wyborem. Wiele osób zwraca uwagę na zniżki i owszem, mają one spore znaczenie, ponieważ pozwalają obniżyć koszty.

Wypadek a odszkodowanie

Jednak odszkodowania OC to nie tylko wpłata związana z wykupieniem odszkodowania. To również jego warunki. Opłaca się poszukać firm, które zaproponują dodatkowe ubezpieczenie w tej samej cenie lub za niewielką opłatą dodatkową. Poza tym warto zastanowić się nad swoimi indywidualnymi potrzebami oraz oczekiwaniami. Dobrze jest sprawdzić skuteczność działania firmy chociażby w innych państwach. Nie zawsze do takich informacji udaje się szybko dotrzeć, ale dla chcącego nic trudnego. Zwłaszcza w dobie internetu. Kopalnią ubezpieczeniowej wiedzy pozostają także znajomi. Ich rady, doświadczenie oraz sugestie mogą być naprawdę na wagę złota. Odszkodowania OC to z pozoru najprostsza sprawa na świecie, a z pewnością wydaje się jedną z najprostszych. Warto skorzystać z pomocy specjalistów jeśli samodzielnie nie radzimy z odzyskaniem kosztów leczenia – przeczytacie o tym więcej tutaj: http://www.kancelaria-zawadzki.pl/odszkodowania. Pomoc ze strony doświadczonych prawników może przyspieszyć proces wypłaty pieniędzy ze strony ubezpieczyciela sprawcy.

Warunki otrzymania zadośćuczynienia

Warunki odszkodowania OC określone są na jednakowym poziomie. Czasami udaje się jednak wynegocjować lepsze z punktu widzenia zasady współpracy. Najczęściej bonus polega na obniżeniu składki, choć czasami przyjmuje formę zniżki na inne usługi. Konkurencja na rynku odszkodowań samochodowych wymusza na ubezpieczycielach kształtowanie atrakcyjnych ofert. Można na przykład bez dodatkowych opłat otrzymać oferty specjalne lub dostać chociażby zieloną kartę. Ta ostatnia przyda się w czasie wyjazdu zagranicznego do krajów, w których nadal jest ona wymagana. Na przykład poza granicami unijnymi. Obecnie w ramach dodatkowych opcji do ubezpieczenia OC można ochroną objąć także wiele poszczególnych części samochodu, jak szyby czy opony. Jak widać, wiele kwestii jest do rozważenia przy wykupie ubezpieczenia OC. Choć oczywiście trzeba mieć nadzieję, że o odszkodowania OC nigdy nie trzeba będzie się zgłaszać.