Zalany Macbook – co w takiej sytuacji należy zrobić?

Zalany Macbook – co w takiej sytuacji należy zrobić?

lut 26, 2022

Macbooki to urządzenia, które łączą w sobie wydajność, niezawodność oraz mobilność. Szczególnie ta ostatnia cecha jest kluczowa, ponieważ dzięki niej uprzedzenia tego typu mogą być użytkowane w dowolnym miejscu, bez konieczności dostępu do energii elektrycznej, ponieważ posiadają one swoją własną baterię. Jednak ta zaleta jest w pewnym stopni też wadą, ponieważ przez to, że Macbooki są mobilnymi urządzeniami, to są one dużo bardziej narażone na różnego rodzaju usterki, niż stacjonarne komputery.

Z pewnością jednym z najczęstszych przyczyn poważnych awarii Macbooków jest ich zalanie. Nie zawsze musi to oznaczać, że urządzenia nie da się uratować, jednak warto wiedzieć, czym to grozi, co robić, gdy dojdzie do zalania urządzenia oraz jak zminimalizować ryzyko takiej sytuacji.

Czym grozi zalanie Macbooka?

Niestety elektronika i woda lub jakakolwiek inna ciecz to nie jest dobre połączenie. Praktycznie w każdym przypadku kończy się ono poważnymi, a często nawet nieodwracalnymi uszkodzeniami sprzętu. Zalanie Macbooka to niestety dość częsty problem, ponieważ zazwyczaj użytkowanie takiego urządzenia przenośnego polega na pracy, nauce czy też czerpaniu rozrywki, a podczas tych czynności często pije się kawę, herbatę lub inne napoje. Pomimo tego, że każdy użytkownik Macbooków raczej uważa, na to, aby nie doprowadzić do jego zalania, to często wystarczający jest jeden błąd lub chwila nieuwagi, aby doszło do zniszczenia sprzętu. W takiej sytuacji uszkodzenia mogą być naprawdę bardzo poważne. Zależy to w głównej mierze od tego, jak bardzo sprzęt zostanie zalany i jaka będzie reakcja jego użytkownika. Jeśli ciecz szybko wniknie w głąb obudowy Macbooka to z całą pewnością dojdzie do zwarcia np. na płycie głównej, a to często prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia jej oraz innych podzespołów urządzenia. Jeśli użytkownik zareaguje szybko i prawidłowo to jest szansa zminimalizowania uszkodzeń lub nawet ich całkowitego uniknięcia, ale trzeba wiedzieć jak się wtedy zachować.

Co zrobić w przypadku zalania Macbooka?

W sytuacji, gdy dojdzie do zalania Macbooka najważniejsza jest szybka reakcja. W pierwszej kolejności należy jak najszybciej wyłączyć urządzenie, przytrzymując przycisk uruchamiania, a następnie odłączyć je od źródła zasilania. Woda powoduje największe szkody wtedy, gdy trafi na działającą elektronikę, przez którą przepływa prąd. Dochodzi wtedy do natychmiastowego zwarcia i uszkodzenia wielu ważnych elementów. Z tego względu szybkie wyłącznie Macbooka i odłączenie go od zasilania jest tak ważne.

Po tym etapie należy odwrócić urządzenie klawiaturą do dołu, po to, aby woda mogła wycieknąć przez nią, omijając tym samym najważniejsze podzespoły. Należy unikać potrząsania urządzeniem, ponieważ może to sprawić, że ciecz dużo łatwiej wniknie w głębsze partie obudowy Macbooka, powodując tym samym poważniejsze szkody. Odwrócone urządzenie należy tak pozostawić do momentu, aż cała ciecz wypłynie z jego obudowy, a wilgoć odparuje. Czasami może to trwać nawet 48 h.

Bardzo ważne jest, aby po tych krokach nie próbować włączać urządzenia, nawet jeśli wydaje nam się, że jest ono całkowicie suche. Zwarcie może spowodować nawet niewielka ilość wilgoci np. na jednym elemencie, skąd może rozpocząć się reakcja łańcuchowa i uszkodzeniu ulegną kolejne podzespoły. Z tego względu najlepiej oddać zalanego i wstępnie wysuszony sprzęt do serwisu Macbooków we Wrocławiu lub innym mieście w celu dokładnych oględzin i pozbycia się wszelkich pozostałości wody i wilgoci. Dzięki temu można uniknąć zwarcia po włączeniu zalanego Macbooka.

Jak zapobiegać zalaniu Macbooka?

Prawidłowe użytkowanie Macbooka to najlepszy sposób na uniknięcie jego przypadkowego zalania. Warto pamiętać o tym, aby podczas korzystanie z Macbooka nie pić kawy, herbaty, wody czy innych napojów. Jeśli chcemy to zrobić, to warto odsunąć urządzenie na bok lub samemu się od niego odsunąć. Picie np. kawy podczas pracy to najczęstsza przyczyna zalania Macbooków. W takiej sytuacji wystarczający jest jeden błąd lub chwila nieuwagi, aby doprowadzić do rozlania napoju i poważnego uszkodzenia sprzętu. Z tego względu warto wystrzegać się wszelkich tego typu sytuacji, które mogłyby zwiększać ryzyko zalania Macbooka.