Zalety i wady wszywki alkoholowej w porównaniu z innymi formami leczenia uzależnienia od alkoholu

Zalety i wady wszywki alkoholowej w porównaniu z innymi formami leczenia uzależnienia od alkoholu

lut 21, 2023

W walce z alkoholizmem stosuje się wiele metod, które różnią się od siebie sposobem działania, a przede wszystkim skutecznością. Mają one swoich zwolenników oraz przeciwników.

Jednym ze skutecznych sposobów na walkę z uzależnieniem jest wszywka alkoholowa. Dowiedz się, na czym polega oraz jak przedstawia się jej skuteczność na tle pozostałych metod.

Leczenie alkoholizmu za pomocą terapii

Jedną z najczęściej stosowanych metod jest psychoterapia. Opiera się ona na spotkaniach indywidualnych lub grupowych z terapeutą. Ich głównym celem jest wspólne znalezienie źródła problemu oraz rozwój silnej woli, która pozwoli osobie uzależnionej powstrzymać się przed sięgnięciem po używkę. Największą zaletą tej metody jest z pewnością jej skuteczność. W przypadku osób zmotywowanych do walki z alkoholizmem daje ona świetne efekty. Spotkania z innymi osobami borykającymi się z takim samym problemem dają ogromną motywację. Kontakty międzyludzkie pozwalają osobom uzależnionym nawiązywać nowe relacje, co bardzo pomaga w utrzymaniu trzeźwości.

Wadą psychoterapii jest z pewnością długość jej trwania. Trudno jednoznacznie określić, ile czasu zajmie konkretnemu pacjentowi wychodzenie z nałogu. To właśnie z tego względu psychoterapia może trwać długie lata. Minusem tej metody jest także to, że w nie sprawdza się ona w przypadku osób, które mają problem z motywacją i samodyscypliną.

Ambulatoryjne leczenie uzależnienia od alkoholu

Inną metodą, z której mogą skorzystać osoby uzależnione od alkoholu, jest ambulatoryjne leczenie uzależnienia. Odbywa się ono w ośrodkach dziennego pobytu lub placówkach zamkniętych. Ta metoda jest skierowana przede wszystkim do osób, które mają problem z zachowaniem trzeźwości przez własne predyspozycje lub wpływ otoczenia.

Pobyt w ośrodku trwa najczęściej od kilku dni do kilku tygodni. Długość terapii zależy głównie od stopnia uzależnienia. Zdecydowaną wadą tego rozwiązania jest to, że pacjent nie może prowadzić w czasie terapii normalnego życia. Jego najbliższe otoczenie wie o jego uzależnieniu, co może negatywnie wpływać na sferę osobistą, jak i zawodową.

Farmakologiczne leczenie alkoholizmu

U niektórych pacjentów niezbędne jest zastosowanie leków, które mają przede wszystkim zniwelować nieprzyjemne dolegliwości związane z odstawianiem alkoholu. Są to głównie środki dożylne, które mają nawodnić i wzmocnić cały organizm. Niekiedy pacjentom podaje się również środki uspokajające i wyciszające.

Wszywka alkoholowa – czy jest skuteczna?

Wszywka alkoholowa nazywana potocznie esperalem jest metodą awersyjną, która ma na celu skutecznie zniechęcić do sięgania po używkę. Substancja czynna w niej zawarta uwalnia się do organizmu po spożyciu nawet najmniejszej dawki alkoholu. U pacjenta pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości przypominające silnego kaca.

Największą zaletą tej metody jest jej skuteczność. Esperal zniechęca do tego, aby sięgać po alkohol, co pozwala walczyć z nałogiem i do niego nie wrócić. Wszywka jest niewidoczna dla osób z otoczenia, dlatego pacjent, który się na nią zdecyduje, nie musi o tym nikogo informować.

Aby skorzystać metody, trzeba zgłosić się do ośrodka przeprowadzającego wszywanie esperalu, Katowice to jedno z miast w Polsce, w którym można taki znaleźć. Każdy pacjent przed zabiegiem przechodzi szczegółowe badania oraz wywiad lekarski, które mają na celu określić, czy dana osoba kwalifikuje się do jego przeprowadzenia. Wszycie esperalu nie może być bowiem wykonane u każdego. 

Przed zabiegiem pacjent powinien przejść detoks, który pozwoli oczyścić jego organizm z pozostałości alkoholu. Najmniejsza nawet jego ilość może być bowiem szkodliwa dla pacjenta. Pacjent musi także zostać poinformowany o możliwych skutkach ubocznych oraz dolegliwościach, jakie wywołuje spożycie alkoholu. Są one bowiem mocno nasilone i mogą utrzymywać się nawet przez kilkanaście godzin. W skrajnych przypadkach u pacjentów może dojść do zatrzymania akcji serca.

Głównym celem stosowania wszywki jest zniechęcenie do sięgania po alkohol. Zastosowanie esperalu powinno być wspierane dodatkowo terapią. Dzięki temu pacjent ma szansę na to, aby poradzić sobie z ochotą sięgania po używki i ułożyć swoje życie na nowo.