Zalety wózków toaletowo-prysznicowych

Zalety wózków toaletowo-prysznicowych

paź 29, 2020

Wózek toaletowo-prysznicowy to ogromne ułatwienie zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i ich opiekunów. Codzienna toaleta osoby niesamodzielnej wymaga zastosowania wielu udogodnień, a wózek tego typu jest właśnie jednym z nich. W obecnej ofercie dostępne są wózki na większych i mniejszych kolach, dzięki którym można łatwo przewieźć podopiecznego bez konieczności przenoszenia lub sięgania po kule. Jakie są jeszcze inne zalety wózków toaletowo-prysznicowych?

Dlaczego warto zainwestować w wózek toaletowo-prysznicowy?

Jest to wózek wykonany z tworzyw odpornych na działanie środków myjących, jakie stosujesz podczas kąpieli osoby niepełnosprawnej. Co więcej, wózki takie są wyjątkowo lekkie, zwrotne i łatwe w obsłudze. Dobierając wózek, warto zwrócić uwagę na udogodnienia, umożliwiające łatwą higienę dolnych partii ciała. Przykładowymi udogodnieniami są już gotowe, specjalne otwory lub też możliwość wypięcia części siedziska na czas pielęgnacji. Można zdecydować się na wózek toaletowo-prysznicowy przypominający wyglądem zwykle krzesło lub sedes. Materiały, z  których wykonano dobrej jakości wózek, są łatwe w utrzymaniu higieny i osuszeniu. Modele z nieco wyższej półki wyposażone są w większe, gumowe koła, dzięki którym osoba niepełnosprawna może o wiele łatwiej sama manewrować wózkiem. Koła w niektórych modelach są bezobsługowe, czyli nie jest konieczne ich pompowanie.

Pomimo tego, że konstrukcja wózka jest lekka, to charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością. Oznacza to, że może udźwignąć nawet do 200 kg, jeśli zajdzie taka konieczność. Istnieją również modele tzw. multipozycyjne, które są szczególnie pomocne w przypadku opieki nad osobami dotkniętymi porażeniem wszystkich kończyn. W przypadku konieczności zastosowania dodatkowych zabezpieczeń w ofercie są również wózki ze specjalnymi pasami stabilizującymi, podnóżkami, wygodnymi podłokietnikami i innymi udogodnieniami, pozwalającymi zachować wygodną pozycję bez ryzyka upadku.

Nie masz zbyt wiele miejsca na dodatkowy sprzęt medyczny? Koniecznie rozejrzyj się za modelem składanym. Dzięki temu zawsze, gdy nie będzie on potrzebny, będzie można go wygodnie złożyć i schować. Nie każdy wózek oferuje taką możliwość, lecz warto się dobrze zapoznać z różnymi rodzajami sprzętów dostępnymi obecnie na rynku.

Pamiętaj, że modele składane są nie mniej wytrzymałe zarówno na obciążenie, jak i na działanie wody czy też środków myjących.

Kiedy warto skorzystać z wózka toaletowo-prysznicowego?

Wózek toaletowo-prysznicowy jest szczególnie polecany, gdy opiekunowie osoby niepełnosprawnej nie są w stanie samodzielnie przenieść podopieczną pod prysznic lub toalety, a także wtedy, gdy przenoszenie narażałoby chorą osobę na poważne urazy. Specjalnie przystosowane wózki wykluczają niebezpieczeństwo poślizgu i upadku, który mógłby być szczególnie groźny. Możliwość zastosowania dodatkowej regulacji ułatwia przeniesienie się na wózek z łóżka, a także pomaga przyspieszyć kąpiel, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych, które znacznie szybciej się wyziębiają. Wózki toaletowo-prysznicowe nierzadko są wyposażone w dodatkową podpórkę na głowę, dzięki czemu cała niezbędna toaleta przebiega w jeszcze lepszych warunkach.

Dofinansowania na wózki inwalidzkie – pomoc w pokryciu kosztów

Zakup wózków toaletowo-prysznicowych może być dofinansowany. Pomoc taką oferuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, które może pokryć koszty związane z zakupem wózka nawet w 80%. Jest tak dzięki wprowadzeniu programu pod nazwą „Likwidacja barier architektonicznych”. Są również inne sposoby na niższe koszty zakupu wózka, takie jak skorzystanie z używanego sprzętu medycznego. Istnieją także specjalne placówki, w których możesz uzyskać taki sprzęt w dobrym stanie i w dobrej cenie. Są nimi sklepy medyczne ze sprzętem używanym. Powstają z myślą o ludziach, dla których koszty zakupu nowego sprzętu medycznego jest ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza w sytuacji, gdy z określonych powodów nie mają możliwości ubiegać się o dofinansowania. Używane meble i sprzęty medyczne mogą być nie mniej użyteczne od nowych.

Wózek toaletowo-prysznicowy to doskonałe rozwiązanie ułatwiające codzienną pielęgnację osoby niepełnosprawnej, sprawiając, że jest ona mniej uciążliwa nie tylko dla osoby pielęgnowanej, jak i jej opiekunów. Jest to rozwiązanie wygodne, a przede wszystkim bezpieczne dla obu stron. Warto zadbać o to, by dom bliskiej Ci osoby nie stawiał przed nią już dłużej barier.