Zdobądź przewagę konkurencyjną – skorzystaj z wizualizacji

Zdobądź przewagę konkurencyjną – skorzystaj z wizualizacji

lip 29, 2020

Przewaga konkurencyjna jest przy budowaniu firmy o wiele ważniejsza, niż jakakolwiek strategia marketingowa. Aby zdobyć i zatrzymać klienta nie wystarczy przecież dobrze przygotowana reklama czy umiejętność wykorzystania algorytmu Google i pojawienia się na pierwszych pozycjach w wyszukiwarce – przewaga konkurencyjna to umiejętność zaoferowania klientowi unikalnych wartości, których nie znajdzie u Twojej konkurencji. Jak zbudować ją współcześnie? Jednym z dobrych nurtów zdają się być wizualizacje produktów.

Jak wizualizacje 3D budują przewagę konkurencyjną?

W branży meblowej, dekoracyjnej czy wnętrzarskiej zastosowanie wizualizacji 3D i wyjątkowo realistycznych animacji produktowych widoczne jest najmocniej. Wykorzystanie nowych technologii pozwoliło tu zbudować zupełnie nową jakość prezentacji produktu i przemówiło do wyobraźni klienta, dając markom szansę na osiągnięcie sporej przewagi nad konkurencją. I choć obecnie z wizualizacji 3D korzysta coraz więcej firm, zbudowanie prezentacji produktu w oparciu o nowe technologie wciąż niesie za sobą wiele korzyści.

Wizualizacja produktu w wersji trójwymiarowej daje szansę obejrzeć go z każdej możliwej strony, obrócić pod dowolnym kątem, ale coraz częściej umieszcza go także w określonym kontekście dając szansę na pełne poznanie zalet produktu. Biorąc za przykład branżę meblową, możliwość zobaczenia sofy czy fotela w różnym świetle, z każdej strony i ustawienia go w stworzonym wirtualnie pomieszczeniu oferuje klientowi warunki, jakich często nie spotka nawet w sklepie stacjonarnym. Dla zakupów online, które coraz częściej przejmują dużą część klientów sklepów stacjonarnych, możliwości wizualizacji 3D i innych technologii poszerzających perspektywę postrzegania produktu stają się podstawowym punktem sprzedażowym. Jeśli możliwości te są wykorzystywane dodatkowo w ramach katalogów produktowych, wirtualnej oferty czy indywidualnej prezentacji produktu przygotowanego dla klienta, przewaga nad konkurencją nie stosującą nowych technologii staje się bardzo wyraźna.

wizualizacje produktów 3d

Wizualizacje produktów to przyszłościowe rozwiązanie budujące przewagę konkurencyjną.

Jakie technologie warto wykorzystać?

Rozbudowane wizualizacje 3D spotykane w branży meblarskiej i wnętrzarskiej to nie jedyny sposób na wykorzystanie nowych technologii w budowaniu przewagi konkurencyjnej. Coraz większe znaczenie dla jakości prezentacji produktu i odbioru marki przez klientów mają także animacje produktowe stawiające koncepcje produktów w zupełnie nowym świetle. Animacje mogą być wykorzystane na różny sposób właściwie w każdej branży – ich zalety dostrzega się między innymi tam, gdzie konieczne jest pokazanie działania jakiejś technologii i gdzie trudno byłoby przedstawić pełne możliwości produktu wykorzystując jedynie jego zdjęcia czy trójwymiarowy model.

Kolejnym ciekawym i coraz częściej spotykanym przykładem wykorzystania nowych technologii w budowaniu przewagi konkurencyjnej są tzw. spacery wirtualne sprawdzające się przede wszystkim przy sprzedaży i wynajmie nieruchomości. Konkurencja na rynku mieszkań i domów jest ogromna, a wykorzystanie wirtualnego spaceru potrafi naprawdę skutecznie przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. Ostatecznie, wybierając pomiędzy mieszkaniem do którego wgląd mamy przez pryzmat odpowiednio ustawionego kadru zdjęcia lub wręcz kiepskiej jakości zdjęć nie ukazujących pełnego potencjału mieszkania, a domem przez który możemy się „przespacerować” z poziomu komputera, druga opcja będzie o wiele atrakcyjniejsza.

Dlaczego nowe technologie są ważnym elementem strategii marketingowej?

Budowanie przewagi konkurencyjnej powinno być wbudowanym elementem strategii rozwoju marki i wykorzystanie nowych technologii zdecydowanie poprawia szanse marki na wyprzedzenie konkurencji w wyścigu o nowych klientów. Rynek produktów rozwija się nieustannie i niezależnie od branży klienci szukają dziś nie tylko samego produktu spełniającego ich oczekiwania, ale i marek które będą w stanie zaprezentować im ten produkt w zupełnie nowym wymiarze. Obok jakości i namacalnych wartości produktu, na których skupiano się do tej pory, dziś klient poszukuje także wrażeń i doświadczeń. Sam proces zakupu mebli, gadżetów, nowych technologii czy nawet nieruchomości ma być przyjemny i wielowymiarowy od początku do końca. Nowe technologie takie jak wizualizacje 3D, animacje produktowe czy wirtualne spacery budują zupełnie nową jakość sprzedaży i reklamy produktowej.

Zainteresował Cię temat wizualizacji? Przeczytaj: