Zmarszczki – jak sobie z nimi poradzić?

Zmarszczki – jak sobie z nimi poradzić?

kw. 11, 2022

Każda kobieta z pewnością zdaje sobie sprawę, że pierwsze oznaki starzenia się skóry prędzej czy później się pojawią. Mimo świadomości nieuchronności tego faktu, każda zmarszczka czy nowa linia mimiczna wprawia w osłupienie, a dla niektórych kobiet jest to powód do paniki lub stresu. Z fizycznymi oznakami starzenia skóry nie da się skutecznie walczyć, jednak można opóźnić ich pojawienie się, poprzez szczególną dbałość o higienę i pielęgnację skóry. Bardzo pomocne w codziennej „walce” z czasem są różnego rodzaju kremy przeciwzmarszczkowe.

Kiedy kupić pierwszy krem?

Wiele kobiet bardzo niechętnie decyduje się na kupno pierwszego kremu przeciwko zmarszczkom. Każda pani jak najdłużej chciałaby pozostać młoda, a taki zakup jednoznacznie utożsamia się z podeszłym wiekiem. Nic bardziej mylnego – pierwsze objawy starzenia się skóry mogą pojawić się nawet u 30 – latek, które przecież są jeszcze młodymi kobietami. Wraz z wiekiem, skóra zaczyna tracić jędrność i elastyczność, głównie na skutek utraty włókien kolagenowych i elastynowych. Dużą rolę odgrywa również nawodnienie tkanki naturalnymi środkami, np. kwasem hialuronowym, którego również stopniowo ubywa. Skutkiem tego jest szorstki i rogowaciejący naskórek, liczne przebarwienia, a także coraz głębsze zmarszczki.

salon kosmetyczny wrocław

Na jaki zabieg pielęgnacyjny się zdecydować?

Kiedy zobaczymy u siebie pierwsze objawy starzenia się, nie powinniśmy wpadać w panikę. Część młodych kobiet, w obawie przed pogłębieniem symptomów, zaczyna stosować kremy przeciwzmarszczkowe, przeznaczone dla skóry osób nawet po 60 roku życia! Takie środki zawierają duże stężenie substancji leczniczych, które pomagają w radykalnym odbudowaniu struktury tkanki skórnej, jednak u młodych kobiet mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Pierwszy krem przeciwzmarszczkowy powinien zawierać głównie substancje nawilżające – stopniowe odwodnienie jest bowiem jedną z pierwszych przyczyn uwidaczniania się zmarszczek.

Warto również stosować preparaty nawilżające w kapsułkach, które działają na tkankę skórną od wewnątrz. Poza tym, krem dla kobiet 25+ ma w swoim składzie całą gamę witamin i składników mineralnych, które wspomagają naturalne procesy regeneracji komórek, a których coraz częściej brakuje współczesnym kobietom. Korzystnie działają również składniki, takie jak: kwas hialuronowy, olejek arganiowy, masło karite i kakaowe lub aloes. Warto również zainwestować w stosowane zabiegi u kosmetyczki, aby poprawić nawilżenie i elastyczność skóry. Wykonywanie regularnie zabiegów odmładzających w profesjonalnych salonach medycyny estetycznej mogą pomóc w zachowaniu młodej i elastycznej skóry. Często przeprowadzane są zabiegi mezoterapii w Szczecinie, które są mało inwazyjne. Jest to doskonałe rozwiązanie na zmniejszenie widoczności zmarszczek i opóźnienie oznak starzenia.

Zmarszczki to bez wątpienia najgorszy wróg każdej kobiety – jest to bowiem widoczna oznaka starzenia się organizmu. Zmarszczki to nie tylko problem estetyczny, u wielu osób jest to przyczyna niskiej samooceny, apatii, złego samopoczucia i zaniedbywania życia towarzyskiego. Mimo, że nie da się całkowicie powstrzymać procesów starzenia się organizmu, można je skutecznie opóźniać.

Jak powstają zmarszczki?

Pierwszymi zmarszczkami, jakie w przebiegu starzenia pojawiają się na skórze, są tak zwane kurze łapki, występujące w okolicach oczu. Następnie uwidaczniają się również linie mimiczne, które przebiegają dokładnie wzdłuż linii fizjologicznego pofałdowania skóry na danym obszarze.

Po pierwsze, skóra jest największym organem w organizmie człowieka, który potrzebuje specjalnego traktowania. Wraz z upływem lat, naturalne procesy fizjologiczne czuwające nad zdrowym wyglądem skóry ulegają rozmaitym zaburzeniom – tkanka skórna zaczyna „niedomagać”, podobnie jak wiele innych narządów wewnętrznych. Takie zmiany są w pełni naturalne i trzeba się z nimi pogodzić.

Dodatkowym czynnikiem, który determinuje rozwój zmarszczek, są wahania poziomu hormonów płciowych w organizmie kobiety, która przechodzi okres menopauzy. Brak stabilizacji w wydzielaniu estrogenu powoduje, że komórki skórne nie produkują wystarczających ilości kolagenu – włóknistego białka, odpowiedzialnego za elastyczność tkanki skórnej. Ten proces można jednak spowolnić poprzez podniesienie wartości substancji podnoszących skórę – warto zdecydować się na wypełnianie zmarszczek  – jest to zabieg pomocny dla osób w wieku przede wszystkim po 40. roku życia.

Zaburzeniom ulegają również procesy regeneracyjne – nowe komórki powstają coraz wolniej i rzadziej, są również słabiej odżywione – wraz z wiekiem ustaje stopniowo tworzenie nowych naczyń krwionośnych, spada również stężenie tlenu w komórkach całego ciała. Skóra nie zawiera również optymalnej ilości innego białka strukturalnego – elastyny, a także substancji nawilżających, np. kwasu hialuronowego. Wszystko to powoduje, że w niektórych miejscach staje się niewystarczająco napięta, co objawia się tworzeniem zmarszczek i uwidacznianiem linii mimicznych.

Co jeszcze szkodzi?

Niekorzystny wpływ na skórę ma promieniowanie ultrafioletowe, które jest przyczyną błędów w replikacji materiału genetycznego, która jest początkowym etapem tworzenia nowych komórek. Poza tym, szkodliwe działanie wykazują również powszechnie występujące zanieczyszczenia powietrza, na przykład dym papierosowy lub kwasowe tlenki.