Zrób sam biżuterię

Zrób sam biżuterię

gru 22, 2017

Większość z nas miała kiedyś okazję robić samodzielnie jakąś biżuterię, choćby plecione bransoletki. Niestety szybko zapominamy o takich rozrywkach i zaniedbujemy rozwijanie kreatywności oraz sprawności manualnej. Warto wrócić do takich zajęć, ponieważ mogą nas one uspokoić, szczególnie po ciężkim dniu.

Pomysł na warsztaty

Zintegrowanie grupy nie jest łatwe i czasami wymaga sporej pracy, warto jednak zacząć od małych kroczków i spróbować zapisać wszystkich na warsztaty. Oczywiście nie każdy lubi takie rzeczy, jednak w momencie, gdy nie mamy wyboru i musimy się czymś zająć, po prostu to robimy. Może się wtedy okazać, że najbardziej narwana osoba okaże się wręcz stworzona do wykonywania zadań wymagających zręczności i pracy nad małymi elementami. Nie jest to wyolbrzymienie, podobnie jak przy rysowaniu, podczas tworzenia biżuterii przelewamy całą swoją uwagę na tworzoną rzecz, a ciąg myśli w naszej głowie zwalnia i nawet nie wiemy, kiedy się uspokajamy.

Zabawa dla każdego

Szukając techniki tworzenia biżuterii, którą mógłby wykonać naprawdę każdy, należy zastanowić się nad wykorzystaniem Makramy, czyli bardzo starej metody wykonywania biżuterii handmade. Polega ona na tworzeniu splotów bez użycia wspomagaczy w postaci drutów czy szydełka, można do nich dodać koraliki lub inne dodatki i w ten sposób urozmaicić ozdobę. Nie jest ona jednak jedyną możliwością, kolejna technika polega ona na formowaniu kwiatów na szablonach. Docelowo wykorzystuje się je przy tworzeniu naszyjników, broszek, ale także bransoletek, pierścionek i kolczyków, chociaż tutaj trzeba uważać na wielkość, która wpływa na nasz komfort. Duże możliwości daje nam także formowanie biżuterii z modeliny. Możemy z niej zrobić naprawę wszystko, a jej utwardzenie zajmie nam jedynie trzydzieści minut przy pomocy piekarnika. Niewątpliwie jest to idealny sposób na stworzenie czegoś oryginalnego zarówno przez dorosłych jak i dzieci

Biżuteria nie tylko dla dzieci

Osoby dorosłe czasami nie chcą korzystać z technik, które są łatwe i mogą sobie z nimi poradzić nawet dzieci, dlatego przedstawiamy parę innych, trudniejszych możliwości. Pierwszym przykładem jest metoda Tiffany, wykorzystujemy tutaj kolorowe szkło i folię miedzianą. Wycinanie różnych kształtów ze szkła oraz lutowanie bez wątpienia dyskwalifikuje tę technikę z zakresu możliwości dzieci, przejdźmy jednak do innych metod, które wydają się równie interesujące. Ciekawe są także rzeczy wykonane z odpadów. Kapsle, stare jeansy, gazety czy zegarki mogą być wykorzystane do stworzenia niepowtarzalnych ozdób, dlatego też warto dowiedzieć się więcej o biżuterii z recyklingu i być może samemu stworzyć ją w ten sposób. Istnieje jeszcze wiele trudniejszych i łatwiejszych technik, które polegają na wykorzystaniu drewna, metalu, szkła, porcelany lub tkanin. Bez wątpienia każdy z nas znajdzie odpowiednią dla siebie technikę i będzie mógł się cieszyć z korzyści płynących z takiej aktywności.