lut 19, 2020
Chyba nikt nie wyobraża sobie przytulnego mieszkania bez odpowiednich tekstyliów. Poduszki, koce i pledy są w stanie ocieplić nawet najbardziej surowe wnętrze. Do tego zapewniają też wygodę wypoczynku. Porozrzucane lub estetycznie poukładane na łóżku czy kanapie, aż zapraszają do tego, by wygodnie się na niej rozłożyć i oddać relaksowi. O ile w przypadku poduszek nie przykłada się jednak, aż tak dużej wagi do materiału ich wykonania, o tyle kupując koc – każdy z nas stara się postawić na tkaninę miłą w dotyku, praktyczną i funkcjonalną jednocześnie.
Od jakiegoś czasu popularnością cieszą się koce z kaszmiru. Czym dokładnie jest ten materiał? Czy warto zainwestować w koc wykonany właśnie z niego i przede wszystkim – jak przedstawia się żywotność takiego produktu? Oto pytania, które trzeba sobie zadać, zanim wybierzemy się do sklepu.
Czym jest kaszmir? Jak dbać o produkty z niego wykonane?
Kaszmir, to określenie używane w stosunku do wełny z kozy kaszmirskiej. Wełny pozyskiwanej z kóz hodowlanych w Azji, niedaleko Himalajów. Uważa się, że jest to najdroższy na świecie surowiec. Jak w takim razie prezentują się ceny za kaszmirowe koce? Czy na pewno każdego stać na taki luksus?
Otóż okazuje się, że tak. Bywa, że koce tego rodzaju wykonuje się nie tylko z wyżej wymienionej wełny, ale także innego typu dodatków. Wówczas cena znacząco się obniża, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich zalet kaszmiru. Jak dbać o kaszmirowy koc?
Jako, że jest to produkt wełniany, zaleca się prać go w 30 stopniach C. Suszyć powinniśmy koc natomiast w ciepłym, zacienionym miejscu. Nie można wystawiać go na ostre słońce. Jeśli nie posiadamy odpowiednich warunków do takowych zabiegów pielęgnacyjnych, warto oddać koc do profesjonalnej pralni. Jeśli o wełnę kaszmirską odpowiednio zadbamy, będziemy mieli bowiem pewność, że posłuży nam wiele lat.
Jakie są największe zalety koca wykonanego z kaszmiru?
Zanim zdecydujemy się kupić jakikolwiek produkt, chcemy wiedzieć, co dzięki niemu zyskamy. A kaszmir ma naprawdę dużo zalet. Po pierwsze charakteryzują go miękkie i długie, połyskliwe włókna. Po drugie, produkty z niego wykonane zdają się być bardzo lekkie. Przy czym są jednak ciepłe, bo grzeją nawet do trzech razy bardziej, niż wełna owcza. Dlatego decydując się na kaszmirowy koc nie musimy wcale szukać modelu grubego. Wystarczy cieniutki kocyk, by było nam ciepło.
Poza tym, kaszmir to również tkanina higroskopijna – a więc dobrze chłonąca wodę, przewiewna i oddychająca. Koce z niego wykonane są sprężyste, nie gniotą się, a rozciągnięte szybko wracają do pierwotnych kształtów. Co więcej, nie gryzą i nie są nieprzyjemne w kontakcie z nagą skórą. Nie bez powodu z kaszmiru wykonuje się więc piękne i komfortowe w noszeniu sweterki.
Jak widać, kaszmirowy koc, to przede wszystkim praktyczny i funkcjonalny wybór. Dzięki swoim właściwościom otula nas w zimny wieczór lub zapewnia wygodę podczas czytania książki. A gdy dodać do tego jego piękny styl i estetyczny wygląd, można stwierdzić, że zyskujemy też produkt, który wzbogaca naszą przestrzeń. Nadaje jej ciepłego, eleganckiego charakteru. Koc rozłożony na kanapie lub łóżku – tylko od nas zależy, gdzie będziemy z niego korzystać i które pomieszczenie ma urozmaicić.