Jak pozbyć się palucha koślawego?

Jak pozbyć się palucha koślawego?

sty 21, 2019

Paluch koślawy, potocznie zwany haluksem, jest problemem, z którym zmaga się coraz więcej osób – zwłaszcza kobiet. Proces jego powstawania jest różny, ale efekt jeden – ogromny ból przy poruszaniu się. Jak się go pozbyć?

Sposobów na pozbycie się palucha koślawego jest wiele, ale nie każdy z nich sprawdzi się u wszystkich pacjentów. W zależności od stopnia zaawansowania problemu prowadza się różne zabiegi. Najlepiej jednak każdy przypadek należy skonsultować z traumatologiem, który określi w jakim stadium deformacji znajduje się paluch.

Paluch koślawy – czy jest niebezpieczny dla zdrowia?

Paluch koślawy to zwyrodnienie, nie stanowiące zagrożenia dla zdrowia. Wystająca kość jest jednak niezwykle bolesna podczas poruszania się. Nerwy drażnione przez nieodpowiednie obuwie często sprawiają, że pacjent nie jest w stanie samodzielnie się poruszać. Dlatego tak istotna jest konsultacja ze specjalistą, który wybierze najskuteczniejszy sposób na walkę z paluchem koślawym.

Sposobów na pobycie się palucha koślawego jest wiele i wszystkie są zależne od zaawansowania narośli. Stąd warto wybrać się do kliniki ortopedycznej, gdzie zostanie dobrana odpowiednia metoda walki z nim.

Najczęściej jednak sądzimy, że wizyta u specjalisty nic nie da. Zabiegi rehabilitacyjne nie przyniosą odpowiednich efektów.

Operacja korekcyjna palucha koślawego – najlepsze wyjście?

W wielu przypadkach inne metody walki ze zwyrodnieniem nie przynoszą skutecznych efektów i wkrótce problem powraca. Niekiedy operacja jest konieczna i niezbędna, aby ostatecznie usunąć narośl lub guzek. Nowoczesne techniki operacji, dobierane przez traumatologa indywidualnie pod pacjenta, pozwalają na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu.

klinika ortopedyczna wrocław

Skorzystaj z usług kliniki ortopedycznej z Wrocławia – MediAid.

Dobre rezultaty można osiągnąć jednak przez przezskórną operację palucha, uważaną za specjalistów za mało inwazyjną. Jednocześnie warto pamiętać, że jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z cukrzycą oraz chorobami neurologicznymi. Podczas jej przeprowadzania lekarz punktowo nacina skóra, a następnie za pomocą wprowadzonego pod skórę frezy, ścina fragmenty kości, odpowiednio je ustawiając. Rana goi się szybko i niemal bezbolesne. Podczas operacji, ortopedzi bardzo często wykorzystują rentgen, a przy aplikowaniu znieczulenia miejscowego, nie potrzebują obecności anastezjologa. Niezaprzeczalnym plusem tej metody jest jednak fakt, że pacjent po zakończonej operacji od razu będzie mógł chodzić o własnych siłach, a rehabilitacja nie jest długa ani skomplikowana.
 

Laserowe usuwanie palucha koślawego – na ile jest skuteczne?

Innym sposobem pomocnym w walce z paluchem koślawym jest leczenie laserem. Zabieg można przeprowadzić jednak przy małym stopniu deformacji i należy pamiętać o wcześniejszej konsultacji z traumatologiem w klinice ortopedycznej. Może się okazać, że stan naszej stopy jest już w takim stanie zaawansowania, iż laser nie przyniesie żadnej korzyści.

Warto również pamiętać, że laserowe usuwanie zwyrodnienia nie jest tak skuteczne jak przeprowadzenie operacji przez traumatologa. Najczęściej moc lasera wykorzystuje się w celu zmniejszenia bólu, aniżeli do całkowitego zlikwidowania haluksa. Decydując się na ten sposób walki z paluchem zwyrodniałym należy pamiętać, że istnieje duże prawdopodobieństwo nawrotu deformacji.

Jak pozbyć się palucha koślawego?

Sposoby na pozbycie się palucha koślawego można by wymieniać, jednak są one najczęściej związane z domowymi sposobami, zakupem odpowiedniego obuwia oraz wkładek ortopedycznych. I o ile nasza deformacja jest ledwo zauważalna – mogą pomóc. Przy bardziej zaawansowanych stadiach lepiej zdecydować się na wizytę w klinice ortopedycznej i zasięgnięcie rady traumatologa. Możliwe, że operacja będzie jedynym skutecznym sposobem na usunięcie palucha koślawego.