Rekonwalescencja po zabiegu usunięcia zaćmy

Rekonwalescencja po zabiegu usunięcia zaćmy

kw. 25, 2019

Operacje zaćmy uznawane są obecnie za jedną z najczęściej wykonywanych procedur chirurgii okulistycznej na świecie, a dzięki zastosowaniu metody fakoemulsyfikacji również jedną z najmniej inwazyjnych. Pacjenci, którzy operowani są jedynie w znieczuleniu miejscowym mogą opuścić klinikę zaraz po zabiegu, bez konieczności hospitalizacji i pozostawania pod opieką specjalisty w szpitalu. Aby jednak oko mogło zagoić się prawidłowo, a wynik operacji był satysfakcjonujący, bardzo ważną rolę odgrywa proces rekonwalescencji po zabiegu zaćmy. Jak przebiega i o czym powinien pamiętać pacjent opuszczający szpital po usunięciu katarakty?

Rekonwalescencja po operacji zaćmy – najważniejsze zalecenia lekarzy

Operacja zaćmy przeprowadzana na bazie metody fakoemulsyfikacji jest zabiegiem małoinwazyjnym, trwającym nie dłużej niż 30 minut. Podczas zabiegu chirurg wykonuje na oku niewielkie, 2-milimetrowe nacięcie, przez które może umieścić w oku zarówno narzędzia niezbędne do usunięcia starej soczewki, jak i nową soczewkę wewnątrz gałkową. Z powodu niewielkich rozmiarów nacięcia nie ma tu konieczności stosowania pełnej narkozy ani przedłużania okresu leczenia – pacjenci mogą opuścić szpital zaraz po zabiegu, choć oczywiście powinni zachować szczególną ostrożność i mieć przy sobie opiekuna na czas powrotu do domu,

Pierwszym ważnym zaleceniem lekarskim po operacji zaćmy jest zachowanie pełnej ostrożności do czasu badania kontrolnego, które powinno odbyć się następnego dnia. Chirurg będzie mógł wtedy ocenić stan oka oraz skupić się na czynnościach, których należy unikać przez najbliższe dwa tygodnie gojenia się oka. Wśród najważniejszych zasad, jakich należy przestrzegać zarówno po opuszczeniu szpitala jak i przez następne dwa tygodnie od zabiegu pierwsze miejsce zajmuje unikanie wysiłku. Pacjenci nie tylko nie powinni dźwigać ciężarów, ale też schylać się, spać na stronie operowanego oka czy wykonywać czynności, które mogą powodować wzrost ciśnienia wewnętrznego oka lub przemieszczenie się soczewki.

Zalecenia po operacji zaćmy – o czym warto pamiętać?

Kwestią, o której wielu pacjentów często zapomina po operacji zaćmy jest zachowanie odpowiedniej higieny. Już przed operacją zaleca się, by pacjenci zrezygnowali ze stosowania makijażu oczu, a w dniu zabiegu nawet kremów do twarzy – wszelkich kosmetyków należy unikać w okolicy oczu nawet do miesiąca po operacji zaćmy. Konieczność ta wynika oczywiście ze zwiększonego ryzyka wdania się infekcji, której skutki w przypadku wrażliwego jeszcze oka mogą być poważniejsze, niż w przypadku oka zagojonego. Lekarz powinien przepisać pacjentowi zarówno krople do oczu przyspieszające gojenie i obniżające ciśnienie wewnątrz oka, jak i środki antybakteryjne mające zapobiegać wdawaniu się infekcji. Wszystkie przepisane przez lekarza produkty należy stosować zgodnie z zaleceniami, do samego końca opakowania i z zachowaniem najwyższej higieny dłoni przy kontakcie z okiem.

leczenie zaćmy

Pacjenci po operacji zaćmy powinni nie tylko uważać na własną higienę, ale też unikać miejsc takich jak basen czy sauna, w których ryzyko przenoszenia bakterii drogą kropelkową jest znacznie wyższe. Zarówno basen, jak i sauna mogą powodować też szybki wzrost ciśnienia ze względu na wysiłek, wysoką temperaturę i wilgotność powietrza, dlatego też z wizytą na basenie należy poczekać do akceptacji ze strony okulisty.

W czasie okresu gojenia się oka po operacji zaćmy bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na proces gojenia się jest unikanie przemęczania oczu. Pacjenci powinni stosować okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem nawet w pochmurne dni oraz unikać nadmiernego wpatrywania się w monitory komputera, telewizora bądź smartfonu, które emitują duże dawki szkodliwego dla oka światła niebieskiego.

Dlaczego proces rekonwalescencji po operacji zaćmy jest tak ważny?

Zalecenia wydawane przez lekarzy okulistów po operacji zaćmy mają za zadanie ustrzec pacjentów przed nieświadomym narażeniem się na powikłania pooperacyjne. Zarówno infekcje, jak i nadmierne podniesienie się ciśnienia w oku są na etapie gojenia się bardzo niebezpieczne i mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Odzyskanie pełnej sprawności wzrokowej i powrót do zdrowia po operacji zaćmy nie muszą trwać długo, ale by przebiegły bezboleśnie konieczne jest bezwzględne stosowanie się do zasad, które lekarze sprawdzili w praktyce na tysiącach zadowolonych pacjentów.