3 najciekawsze odmiany herbaty Matcha

3 najciekawsze odmiany herbaty Matcha

lis 23, 2018

Zielona herbata słusznie kojarzy się z alternatywą dla tradycyjnej herbaty oraz swoimi licznymi zdrowotnymi właściwościami. Zachwycają się nią sportowcy, dietetycy, lekarze… Mało kto wie, że ten popularny napój ma również swoje odmiany. Warto je znać i chociaż raz w życiu spróbować każdej z nich. Ranking 3 naszym zdaniem najciekawszych herbat Matcha, prezentuje się następująco.

Sencha

To zdecydowanie coś dla koneserów gatunku. Sencha jest jedną z najpopularniejszych zielonych herbat. Ma delikatnie trawiasty smak – bierze się on zapewne z młodych liści, zbieranych od kwietnia do maja. Prawidłowo przyrządzony napar z Senchy, powinien mieć złoto – zielony kolor. Ten typ ma właściwości przeciwstarzeniowe – jest niezwykle bogatym źródłem antyoksydantów. Co ciekawe, ta herbata pomaga również diabetykom – reguluje ona poziom cukru we krwi. Sencha ma wpływ na kontrolowanie wagi ciała. Warto jednak mieć na uwadze, że to nie samo picie herbaty powoduje utratę zbędnych kilogramów, ale raczej regularne ćwiczenia i zdrowy tryb życia, łącznie ze zdrowym odżywianiem.

Gunpowder

herbata matchaChińska herbata Gunpowder jest produkowana poprzez zwijanie liści. Wyglądem przypomina nieco perły. W trakcie parzenia liście stopniowo rozwijają się, zwiększając tym samym swoją objętość. Ten rodzaj zielonej herbaty wpływa na układ immunologiczny. Warto spożywać ją głównie w okresie przeziębień.
Interesujący jest sposób oceniania jakości tej odmiany – po pierwsze, kulki, nawet te najmniejsze, nie powinny być matowe (świadczy to również o świeżości herbaty). Po drugie – po rozwinięciu każdy z liści powinien pozostać w całości. Warto wziąć pod uwagę fakt, że najwyższej jakości herbaty Gunpowder, w dalszym ciągu zwijane są ręcznie. To trudna praca, związana z tradycją kontynuowaną przez lata. Większość typów Gunpowder jest dziś rolowana maszynowo. Woda do parzenia tego typu zielonej herbaty powinna mieć około 80 stopni – w zasadzie wystarczy odczekać po gotowaniu około 10 minut, aby woda miała odpowiednią temperaturę. Jeśli przestanie ona parować, wsypuje się ok. 2 łyżeczki do kubka i zalewa. Ważny jest tu czas parzenia – wystarczy 2 – 3 minuty. Jeśli przekroczymy ten czas, napój stanie się gorzki.

Lung Ching

Przyjemny, orzeźwiający smak tej herbaty, komponuje się z większością dań. Napój zawiera duże ilości witaminy C i antyoksydantów, wiodąc prym wśród napojów nieco opóźniających procesy starzenia. Lung Ching obniża również poziom cholesterolu i wpływa korzystnie na procesy trawienne. Lung Ching jest nazywana królową chińskich herbat. Jest ona dość trudno dostępna, ale jeśli już uda się ją kupić, zwykle zostaje ulubionym typem zielonej herbaty zdaniem osoby, która ją spożywa. Napój ma bogaty aromat, który wyróżnia go spośród innych zielonych herbat. Nazwa herbaty oznacza „Smocze źródło” lub „smocza studnia”. Jedna z teorii powstania tej nazwy mówi, że podczas parzenia tej herbaty, w czajniku porusza się smok. Napoju nie nazwano „smoczą herbatą” dlatego, że jest to nazwa zarezerwowana dla Oolong – charakterystycznego niebieskiego napoju.herbata matcha

Zielone herbaty zawierają cenne polifenole, będące jednymi z substancji przeciwdziałającymi rozwojowi nowotworów w organizmie. Teorię potwierdziły badania naukowe stwierdzające również związek zielonej herbaty ze zmniejszeniem śmiertelności z powodu każdej przyczyny, głównie z powodu chorób układu krążenia. Co ciekawe, picie zielonej herbaty ma związek z niższą częstotliwością występowania zaburzeń poznawczych u ludzi.
Wyżej wymienione powody powinny zachęcić do spróbowania zielonej herbaty oraz nabrania nawyku spożywania jej dość regularnie. Wówczas mamy szansę poprawić nieco stan naszego organizmu, przy okazji kosztując niezwykle smacznego napoju.