Jakie rodzaje uzupełnień protetycznych są dostępne i kiedy są one potrzebne?

Jakie rodzaje uzupełnień protetycznych są dostępne i kiedy są one potrzebne?

sty 19, 2023

Protetyka jest tą dziedziną stomatologii, która okazuje się niezwykle przydatna w sytuacji, gdy wszystkie inne metody leczenia już zawiodły. Na czym polega leczenie protetyczne? Jakie wyróżniamy rodzaje uzupełnień? Jak dbać o uzupełnienia protetyczne?

Czym jest protetyka?

Jest to dziedzina stomatologii, której zadaniem jest poprawienie wyglądu osoby dotkniętej brakami w uzębieniu i zapobieganie problemom zdrowotnym, do jakich może prowadzić brak zębów. Protetyk, aby dobre wykonywać swój zawód, musi mieć szeroko pojętą wiedzę z zakresu onkologii, chirurgii szczękowej, laryngologii, radiologii, a nawet dermatologii.

Jakie wyróżniamy rodzaje uzupełnień protetycznych?

Główny podział zakłada dwa rodzaje uzupełnień: ruchome i stałe. Uzupełnienie ruchome może być w dowolnej chwili założone i zdjęte przez pacjenta, podczas gdy proteza stała jest przymocowana do zębów lub implantów. Oba rodzaje protez dzielą się dodatkowo na inne kategorie. Jakie?

Rodzaje protez ruchomych

Proteza akrylowa – opiera się ona przede wszystkim na błonie śluzowej. Niestety, utrudnia ona gryzienie i przeżuwanie pokarmów.

Proteza szkieletowa – często w dużej mierze składa się z metalu, a w przeciwieństwie do protezy akrylowej opiera się na zębach pacjenta. Jest ogólnie dobrze tolerowanym rodzajem protezy.

Proteza overdenture – w tym przypadku największe obciążenie spada na korzenie lub implanty, odciążając tym samym błonę śluzową.

Rodzaje protez stałych

Wkład koronowy – wykonuje się go m.in. z metalu, kompozytu lub porcelany. Trwałość wkładu zależy od zastosowanych materiałów. Materiał kompozytowy swoją twardością przypomina zęby naturalne, niestety jednak jest mniej estetyczny, a do tego podatny na przebarwienia. Z kolei porcelana zapewnia dużo lepszy wygląd, jednak wkłady porcelanowe są w razie potrzeby trudniejsze do naprawienia. 

Wkład koronowo-korzeniowy – ten rodzaj wkładu stosuje się przy leczeniu kanałowym, w przypadku mocno zniszczonych zębów. Wkłady te dzielą się na standardowe i indywidualne, dedykowane do wyjątkowo zniszczonego uzębienia.

Mosty – są to przynajmniej 3 korony zęba połączone ze sobą, przy czym korona środkowa znajduje się właśnie w miejscu ubytku zębowego, jest zatem pozbawiona podparcia.

Korony – są wykonywane z tych samych materiałów, co wkłady korzeniowo-koronowe, przy czym, aby można było je założyć, ząb musi wystawać ponad dziąsło co najmniej na 2-3 mm. Również jest to rozwiązanie stosowane w przypadku mocno uszkodzonych zębów. 

Licówki – mają one nieco inny charakter niż pozostałe rodzaje protez, jako że są to płytki naklejane na przednią stronę zęba w celu poprawienia jego wyglądu. Aby można było je zastosować, ząb nie może być mocno zniszczony, mieć zbyt dużo wypełnień i nie może być objęty leczeniem kanałowym. 

proteza

Jak pielęgnować uzupełnienia protetyczne?

Uzupełnienia stałe

W tym przypadku szczególne znaczenie ma dokładne pozbywanie się bakterii w miejscu styku dziąsła z implantem. Często jest tutaj stosowany irygator, pozbywający się bakterii za pomocą wody pod ciśnieniem. Jest on równie skuteczny co nić dentystyczna, jednak zapewnia dodatkową korzyść w postaci masażu dziąseł. Nić dentystyczna również może być stosowana, jednak wymaga to nieco większej wprawy. 

Uzupełnienia ruchome

Do ich wyczyszczenia należy zawsze wyjąć je z ust. Do tego, do szczotkowania mogą być użyte głównie szczoteczki o miękkim włosiu, co wynika z faktu, że materiały wykorzystane do produkcji protezy ruchomej nie są tak samo twarde jak zęby naturalne i mogą ulegać uszkodzeniu przy stosowaniu szczoteczki z twardym włosiem. 

Szukasz miejsca, w którym znajdziesz idealną dla siebie protezę? Koniecznie wpisz w Google protetyk we Wrocławiu i przekonaj się, kto z wrocławskich specjalistów może Ci najlepiej pomóc!