Co robić, by jak najdłużej cieszyć się sprawnym ekranem dotykowym?

Co robić, by jak najdłużej cieszyć się sprawnym ekranem dotykowym?

gru 3, 2018

Telefony komórkowe, a w tym powszechne już smartfony to z pewnością jedne z najczęściej używanych urządzeń, niezależnie od szerokości geograficznej. Spełniają dziś tyle ról, że wielu ludzi nie jest w stanie dobrze zorganizować swoich zajęć bez nich. Może właśnie dlatego ważnym tematem dla posiadaczy smartfonów jest temat ochrony tych telefonów, a w szczególności ich ekranów, które są przecież najbardziej zagrożone. Co zatem robić, aby je chronić?

Użytkowanie smartfonu

Ekrany telefonów komórkowych są narażone na wiele uszkodzeń, ponieważ składają się z kilku warstw, które nie mogą być opancerzone, aby można ich było swobodnie używać. Każdy posiadacz telefonu przenośnego nie dowierza, kiedy niepozornie lekkie uderzenie okazuje się zostawiać na ekranie pęknięcie. Podobnie jest w przypadku zakłóconego działania podczas wyjątkowo zimnych lub wysokich temperatur. To tylko niektóre przykłady zagrożeń dla smartfona, dlatego każdego posiadacza tego telefonu zapraszamy do lektury tego poradnika, bo warto wiedzieć, co można zrobić, aby takich poważniejszych uszkodzeń unikać oraz jak dbać o swój telefon na co dzień.

Sprawny telefon

Do najbardziej podstawowych zasad dbania o telefon z pewnością można zaliczyć uważność. Jeśli dana osoba ma tendencje do częstego gwałtownego rzucania telefonu na stół czy też przechowuje go w torbie z twardymi bądź ostrymi przedmiotami, urządzenie może ulec uszkodzeniu poprzez zarysowanie czy pęknięcie i to w bardzo krótkim czasie. Ważne jest także zostawianie smartfona w miejscach suchych i czystych, aby do gniazd przeznaczonych na wtyczki nie do dostawały się drobinki pożywienia czy śmieci, a telefon nie przemoknął.

ekran dotykowy
Jak chronić ekran smartfona?

Ważną kwestią związaną z użytkowaniem telefonu jest czyszczenie jego ekranu. Ilość bakterii przenoszona przez każdego jest ogromna, a wiele z tych bakterii pozostaje na telefonie, bo przecież używany jest on za pomocą dotyku. Aby dobrze umyć taki ekran, nie wystarczy jedynie wytrzeć go kawałkiem materiału, który mamy pod ręką, lecz warto zaopatrzyć się w szmatkę z mikrofibry, która jest idealna do przecierania powierzchni ekranu, czyszcząc go ze wszelkich zabrudzeń i smug i pozbawiając go nagromadzonych tam bakterii.
Jeśli na ekranie pojawiły się nieco gęstsze i trudniejsze do zmycia substancje, warto zastosować też specjalny płyn, który nie dostarczy smartfonowi zbyt dużo wilgoci, a wyczyści go z niepożądanych płynów czy zaschniętych śladów.

Rodzaje warstw ochronnych

O tyle, o ile regularne czyszczenie nie pozwala niepożądanym drobinkom czy substancjom dostać się do środka telefonu i rozprzestrzeniać bakterii, innym istotnym zagrożeniem dla smartfona, któremu można zaradzić, jest perspektywa pęknięcia ekranu. Aby zminimalizować ryzyko takich pęknięć, które są skutkiem upadków telefonu na ziemię, warto zaraz po kupieniu telefonu zaopatrzyć go w odpowiednią warstwę ochronną, a można wybrać wśród kilku. Pierwszą z nich jest folia ochronna, która jest nakładana na ekran i w ten sposób chroni go przed zadrapaniami i pęknięciami. Kupując taką folię, warto zwrócić uwagę na jej grubość, ponieważ w zależności od tej grubości, folia może być odporna tylko na drobne pęknięcia, ale może nie wystarczyć, kiedy dojdzie do silnego uderzenia telefonu o twardą powierzchnię.etui na telefon
Drugim sposobem na ochronę ekranu smartfona przed uszkodzeniami jest popularne etui bądź pokrowiec, do którego wiele osób wkłada urządzenie, kiedy nie jest potrzebne. Jest to bardzo efektywny sposób na ochronę zarówno ekranu, jak i całego telefonu, a więc z całą pewnością warto go wdrożyć. Wybierając pokrowiec, warto zwracać uwagę na to, w jaki sposób telefon jest zabezpieczony – jeśli nie ma odpowiedniego zatrzasku czy nie jest stabilnie złączony z materiałem, może się wyślizgnąć.
Innym materiałem, który działa ochronnie, jest szkło hartowane. Jest to gruba powłoka, która jednocześnie zapobiega przed zniszczeniem i pozwala na swobodną obsługę telefonu, czyli nie zaburza funkcji dotykowej ekranu. Szkło hartowane jest nieco grubsze niż, na przykład, folia ochronna, co oznacza, że daje mniejsze prawdopodobieństwo usterki w przypadku upadku. Zadbanie o te kilka kluczowych kwestii daje duże poczucie komfortu podczas użytkowania smartfona i zabezpiecza przed koniecznością napraw czy wymiany urządzenia.

Kiedy mimo wszelkiej ostrożności i zastosowania różnych warstw ochronnych ekran dotykowy naszego smartfona ulegnie uszkodzeniu możemy zgłosić się do profesjonalnego serwisu, który zajmuje się wymianą ekranów dotykowych.