Co zabrać ze sobą na wędkarski weekend?

Co zabrać ze sobą na wędkarski weekend?

mar 27, 2020

Planujesz spędzić najbliższy weekend na wędkowaniu? To całkiem dobry pomysł, choćby dlatego, że pobyt przez długie godziny na łonie natury to doskonały sposób na wyciszenie się z dala od coraz głośniejszej cywilizacji. Jednak każdy wie, że bez zabrania ze sobą dobrego sprzętu zepsuje się najlepszy nawet wyjazd. Co warto spakować na prawdziwie udany weekend wędkarza?

Niezbędny sprzęt na weekendzie z wędką

Planując spędzenie całego weekendu nad rzeką, warto pamiętać o tym, że konieczne będzie zabranie ze sobą nieco większej ilości rzeczy, niż w przypadku wypadu na kilka godzin. Konieczne są oczywiście:

  • wędka
  • spławiki
  • haczyki
  • siatka na ryby
  • przynęty i zanęty
  • podbierak, wiadro
  • ciężarki do spławików

Wyżej wymienione akcesoria to oczywiście podstawa. Większość pozostałych gadżetów zależy już w dużej mierze od doświadczenia, długości pobytu i rodzaju ryb, najczęściej poławianego w miejscu, w które się wybierasz. Duże znaczenie ma też to, czy będziesz łowić na brzegu, czy też planujesz wypuścić się na środek rzeki. Jeśli planujesz pokuszenie się o drugi wariant, zaopatrz się koniecznie w profesjonalny sprzęt, który Ci to ułatwi. Taki, na którym będziesz czuć się w pełni bezpiecznie i nie narazisz się na jedną wywrotkę po drugiej. Przykładowymi rozwiązaniami są specjalne wędkarskie tratwy pływającepontony wędkarskie, a nawet przenośny pomost wędkarski, który także umożliwi Ci połowy w dowolnie wybranym miejscu.

wędkarski weekend

Jak się ubrać na łowienie ryb?

Konieczne jest zadbanie nie tylko o właściwy sprzęt, lecz też o ubiór, zwłaszcza że nad wodą jest nieco chłodniej, szczególnie rano i wieczorem. W chłodniejsze pory roku absolutnie nie wolno rezygnować z czapki, szalika czy rękawiczek. Ubrania takie jak kurtka czy spodnie powinny być wykonane z materiału odpornego na wilgoć, szybkoschnącego. Weź ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, a na cieplejszą porę dnia nie rezygnuj z koszulki z krótkim rękawem lub lżejszej bluzy. Woda wyjątkowo intensywnie przyciąga słońce, dlatego nie zaniedbuj należytej ochrony głowy i weź ze sobą kapelusz lub inny rodzaj nakrycia. Praktycznym ubraniem dla wędkarza jest specjalna kamizelka wędkarska, w której można schować liczne drobiazgi, nie tylko te niezbędne podczas wędkowania, lecz także w innych sytuacjach.

wędkowanie w jeziorze

Planujesz biwak? Dobrze się przygotuj!

Niezależnie od tego, czy planujesz spać, czy też niezmordowanie stać na straży swojej wędki i czekać na udany połów, lepiej weź ze sobą porządny namiot, śpiwór i karimatę. Inne niezbędne sprzęty to akcesoria higieniczne i apteczka, a także saperka, latarka, nóż, wygodne krzesełko, powerbank, oraz koniecznie środki chroniące przed komarami i kleszczami, a także preparaty przeciwsłoneczne, Wybieraj lepiej te z wyższym współczynnikiem SPF i pamiętaj o tym, by smarować się po każdym kontakcie z wodą oraz regularnie co 2-3 godziny w czasie największego słońca, po uprzednim usunięciu starej warstwy kremu. Nie zapomnij o zabraniu ze sobą wszystkich akcesoriów, niezbędnych do przygotowania ciepłego posiłku. Możesz zdecydować się na kuchenkę turystyczną lub zorientować się, czy na danym terenie wolno rozpalać ogniska i upiec świeżo złowioną rybę. W tym celu możesz zawczasu zabrać z domu małą skrzyneczkę z przyprawami oraz kilka innych produktów i stworzyć prawdziwą ucztę w polowych warunkach. Opuszczając obozowisko, koniecznie po sobie posprzątaj, zatem nie zapomnij także o workach na śmieci.