lis 23, 2022
Rosnące ceny energii elektrycznej oraz coraz większe zapotrzebowanie na nią sprawiają, że wiele osób szuka różnego rodzaju alternatyw pozwalających skutecznie zmniejszyć rachunki za prąd, czy też w pewnym stopniu uniezależnić się od dostawców energii elektrycznej. Do tych rozwiązań zaliczyć można z pewnością różnego rodzaju systemy działające w oparciu o odnawialne źródła energii.
Fotowoltaika to właśnie jedno z takich rozwiązań, które w ostatnich latach zyskało sporo na popularności. Warto więc wiedzieć czym jest fotowoltaika, dlaczego jej montaż traktowany jest jak inwestycja, a nie jak wydatek, ile czasu zajmuje zwrócenie się wszelkich kosztów inwestycji w tego typu instalację oraz kto zajmuje się montażem fotowoltaiki?
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to pojęcie, które w ostatnich latach stało się bardzo powszechne i zdecydowana większość osób, przynajmniej raz o nim słyszała. Mimo tego część społeczeństwa nie wie, czym tak dokładnie jest fotowoltaika na Dolnym Śląsku, jak działa i co dzięki niej zyskujemy? Pojęcie to odnosi się do metody pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce.
Fotowoltaika to system bazujący na efekcie fotowoltaicznym, który polega na tym, że promieniowanie słoneczne może być przekształcone w energię elektryczną, jeśli wykorzystamy w tym celu specjalne urządzenia o określonych parametrach i właściwościach. Urządzeniami tymi są panele fotowoltaiczne, które składają się z wielu pojedynczych ogniw. To właśnie te elementy odgrywają najważniejszą rolę w tego typu instalacjach, ponieważ promieniowanie słoneczne, które pada na ich powierzchnię, wprawia w ruch elektron, który generuje prąd stały. Tak wytworzona energia musi być następnie przekształcona z prądu stałego w prąd zmienny, który stosowany jest do zasilania wszelkiego rodzaju urządzeń w gospodarstwie domowym. Tę funkcję pełni inwerter nazywany często także falownikiem. Dopiero po tym procesie energia może trafić do instalacji elektrycznej w danym gospodarstwie domowym, skąd będzie pobierana przez wszystkie podłączone do niej urządzenia. W taki właśnie sposób możliwe jest produkowanie energii elektrycznej we własnym zakresie, co jest bardzo opłacalnym, ekologicznym i wydajnym rozwiązaniem.
Dlaczego montaż paneli fotowoltaicznych to inwestycja, a nie wydatek?
Wiele osób zastanawia, się czy montaż instalacji fotowoltaicznej to dobre i opłacalne rozwiązanie. Czynnikiem, który często zniechęca wiele osób do tego, jest z pewnością cena zakupu wszelkich niezbędnych komponentów oraz ich montażu i konfiguracji. Warto jednak pamiętać, że nie jest to wydatek, a inwestycja, która zrealizowana w odpowiedni sposób z pewnością po pewnym czasie się zwróci, a wtedy produkowana energia nie będzie kosztowała nas zupełnie nic. Korzystając z fotowoltaiki redukujemy zużycie energii eklektycznej, którą pobieramy z sieci energetycznej i za którą płacimy, a w zamian możemy korzystać z darmowej energii, którą sami produkujemy. Ponadto obowiązujące obecnie przepisy umożliwiają także sprzedaż nadwyżki energii do sieci, co pozwala dodatkowo zyskać na tym rozwiązaniu.
Ile czasu zajmuje zwrot wszelkich kosztów inwestycji w fotowoltaikę?
Czas, w jakim nastąpi zwrot wszelkich kosztów inwestycji w fotowoltaikę to dość złożony temat, który zależny jest od kosztów poniesionych przez inwestora, zużycia energii, cen prądu, mocy instalacji, wysokości otrzymanego dofinansowania itd. Czas zwrotu kosztów to kwestia indywidualna, dlatego oblicza się ją dla danego gospodarstwa domowego, które korzysta z instalacji fotowoltaicznej o określonych parametrach. Średnio czas zwrotu kosztów inwestycji w fotowoltaikę to od 7 do 15 lat, z tym że rosnące ceny prądu skutecznie przyspieszają ten proces.
Kto zajmuje się świadczeniem usług montażu paneli fotowoltaicznych?
Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę, bardzo ważną kwestią jest jej odpowiedni montaż i konfiguracja. Zadaniem tym zajmują się profesjonalne przedsiębiorstwa świadczące tego typu usługi takie jak firma INNEX. Korzystając z pomocy specjalistów, można mieć pewność, że instalacja fotowoltaiczna zostanie w prawidłowy sposób zamontowana i skonfigurowana, co ma ogromne znaczenie nie tylko w kwestii jej wydajności i sprawności działania, ale również bezpieczeństwa. Warto więc zlecić to zadanie profesjonalistom, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i pozwolenia do realizacji takich prac.