Czym jest ogrzewanie fundamentowe?

Czym jest ogrzewanie fundamentowe?

kw. 28, 2017

W dzisiejszych czasach możemy liczyć na coraz bardziej nowoczesne i praktyczne rozwiązania dla naszego domu i nie tylko. Ogrzewanie podłogowe jest nam wszystkim znane już od dawna. Istnieje bardzo popularny sposób na ogrzanie całego naszego mieszkania, który nazywany jest ogrzewaniem fundamentowym. Ten typ ogrzewania polega na umieszczeniu w betonowej wylewce odpowiednich elementów, które umożliwią rozprowadzenie ciepła w całym naszym domu. Elementami takimi są przede wszystkim specjalne, metalowe rurki podłączone do agregatu – grzałki. Dzięki posiadaniu tego typu ogrzewania, mamy możliwość szybkiego i praktycznego ogrzewania domu. Grzałka elektryczna musi spełniać swoje zadanie, by rurkami przewodzić ciepło do każdego pomieszczanie znajdującego się w domu. Ten typ ogrzewania jest ostatnimi czasy bardzo rozpowszechniony. Jednak możemy także skorzystać z innego typu ogrzewania fundamentowego – ogrzewanie wodne. Warto wiedzieć o istnieniu takich alternatyw, ponieważ nie każdy z nas może być zainteresowany ogrzewaniem grzałką elektryczną. W ogrzewaniu wodnym potrzebna jest nagrzewnica wodna. Rurki w tym przypadku mają za zadanie odprowadzać ciepło z nagrzewnicy do płyty. Ta z kolei rozprowadza otrzymane ciepło po całym mieszkaniu.

Ogrzewanie fundamentowe – kiedy warto je wykorzystać?

Ogrzewanie fundamentowe ma wiele zalet. Przede wszystkim, nie zajmuje ono zbyt wiele miejsca w samym mieszkaniu – cała instalacja bowiem zajmuje się w wylewce betonowej oraz w płytach lub pod płytami. Ten typ ogrzewania stanowi coraz bardziej popularną alternatywę dla wielu nowoczesnych domów. Wykorzystanie płyt grzewczych może nam także zapewnić odpowiednią i stałą temperaturę – zadaniem całego sprzętu grzewczego jest odprowadzenie ciepła do pomieszczeń w taki sposób, by panowała w nich temperatura optymalna. Można więc powiedzieć, że temperatura w pewien sposób jest po prostu regulowana przez grzałki czy nagrzewnice. Liczba osób, którzy decydują się na zakup takiego właśnie ogrzewania, stale wzrasta. Ogrzewanie fundamentowe bowiem stanowi bezpieczną i odpowiedzialną alternatywę. Dlatego też istnieje wiele kombinacji płyt grzewczych. Podjęcie decyzji o ogrzewaniu fundamentowym musi być odpowiednio szybkie, by zacząć je wykonywać wraz z początkiem prac budowlanych.

Montaż agregatów/rur

W przypadku płyt grzewczych, montaż fundamentów pozostaje taki sam. Warto wiedzieć, że zamontowanie instalacji grzewczych jest ściśle związane z typem ogrzewania. Możemy bowiem zdecydować się na ogrzewanie wodne lub elektryczne. Ważne jest, by nagrzewnica/grzałka została we właściwy sposób przykryta styropianem, pełniącym rolę termo izolatora. Dzięki temu, praca grzałek będzie wydajna. Ponadto, w każdym pomieszczeniu mieszkalnym możliwe jest zamontowanie osobnej nagrzewnicy. Służy ona sterowaniu temperaturą w danym pomieszczeniu. Nagrzewnice te nie są od siebie w żaden sposób zależne, dzięki czemu możemy bez obaw regulować temperaturę osobno w każdym pomieszczeniu.

Więcej o ogrzewaniu fundamentowym znaleźć można na stronie www.termico.info <<<