Czym kierować się wybierając kanapę do salonu?

Czym kierować się wybierając kanapę do salonu?

kw. 9, 2021

Kanapy stanowią obecnie najważniejszy element w salonie. Sa jego sercem – są największy mebel w pomieszczeniu, są wygodne, służą wypoczynkowi wieczorem i za dnia, są miejscem, w którym gromadzimy się z rodziną lub znajomymi.

Warto więc wiedzieć zawczasu, na jakie cechy kanapy zwracać uwagę, by była ona jak najlepszym wyborem.

Zwracamy uwagę na kolor i kształt

Jakość jakością, lecz nie ma się co oszukiwać – to wygląd mebla decyduje w pierwszej kolejności, czy w ogóle zwrócimy na niego uwagę, czy też nie. Jakość oczywiście też ma ogromne znaczenie, lecz do tego przejdziemy za chwilę. Wygląd kanapy decyduje w oczywisty sposób o tym, czy będzie pasował do stylu wnętrza, jaki sobie zaplanowaliśmy, czy też nie. Do stylu nowoczesnego pasują kanapy w prostej formie, bez większych ozdobników, za to nierzadko odznaczających się żywymi, wyrazistymi kolorami. Stanowią one często element przełamujący delikatną kolorystykę wnętrza, stanowią mocny, wyrazisty akcent. 

Dla przykładu, kanapy pikowane są dziś bardzo popularne, najbardziej sprawdzają się w stylu angielskim lub stylu glamour, przy czym w tym drugim przypadku warto zdecydować się na obicie w kolorze czerni. Z kolei w styl skandynawski wpasują się kanapy w delikatnych kolorach, ustawione na drewnianych nóżkach, by dodać im lekkości.

duża kanapa do salonu

Rozmiar kanapy ma duże znaczenie

Duża, miękka i wygodna kanapa to marzenie większości z nas, lecz często zdarza się, że jej zbyt duży rozmiar mógłby nadmiernie przytłoczyć pomieszczenie. Czasem trzeba zdecydować się niestety na nieco mniejszy mebel, lecz warto pamiętać o tym, że on też może być efektowny. Popularnym wyborem jest wówczas szezlong, który zapewnia komfortowy wypoczynek, a przy tym potrafi prezentować się naprawdę ciekawie. Warto wspomnieć też o tym, że dziś większą popularnością cieszy się ustawianie kanapy nie pod ścianą, lecz na środku salonu – jeśli zatem jest to dla Ciebie wygodniejsze rozwiązanie, warto je rozważyć.

Kanapa czy narożnik?

Narożniki są bardzo wygodne i stylowe, jednak najlepiej wyglądają w dużych wnętrzach. W mniejszych mogłyby sprawiać zbyt przytłaczające wrażenie. Jeśli jednak mamy wystarczająco dużo miejsca, by postawić właśnie narożnik, warto skorzystać z takiego rozwiązania. Jest to niezwykle wygodny mebel, zapewniający wygodne ułożenie ciała. 

Na jaki materiał się zdecydować?

Obecnie mamy bardzo szeroki wybór obić materiałowych, którym warto przyjrzeć się bliżej. Jakie materiały są dziś najczęściej wybierane?

  • Mikrofaza. Jest idealnym wyborem dla alergików, dlatego że nie zapewnia bakteriom warunków do rozwoju. Doskonale przepuszcza powietrze, a przy tym wykazuje się dużą trwałością.
  • Welur. Przeżywa on obecnie szczyt swojej sławy. Ma to swoje logiczne uzasadnienie, dlatego że materiał ten jest niezwykle miękki i miły w dotyku, niestety jednak nie sprawdzi się w domach, w których są zwierzęta lub dzieci, ze względu na problemy z usuwaniem plam. 
  • Alcantara. Może stanowić dla weluru swoistą alternatywę, ze względu na znacznie większą łatwość pielęgnacji. Oprócz tego, tak samo jak welur jest bardzo przyjemny w dotyku i miękki, a przy tym wyjątkowo wytrzymały.
  • Szenil. Podobnie jak powyższe tkaniny jest miękki i wytrzymały, lecz plamy należy z niego usuwać jak najszybciej. 

Wybór nowoczesnej kanapy do salonu jest bardzo miłą czynnością, jednak aby mogła ona później służyć jak najlepiej, ważne jest zwrócenie uwagę na aspekty wymienione powyżej, a także na to, jak często będziemy z niej korzystać, czy też to jak będzie ona otwierana. Wszystko po to, by później jedynym obowiązkiem było wygodne wypoczywanie na idealnie dobranym umeblowaniu.