Czym różni się wizyta u okulisty prywatnie od wizyty w publicznej przychodni?

Czym różni się wizyta u okulisty prywatnie od wizyty w publicznej przychodni?

maj 25, 2023

Wiele osób zastanawia się, czy skorzystać z prywatnej wizyty u okulisty, czy też zarejestrować się na wizytę w ramach NFZ. W niniejszym artykule przedstawimy wady i zalety obu tych rozwiązań.

Rejestracja oraz przebieg prywatnej wizyty u okulisty

Rejestracja prywatnej wizyty u okulisty polega zazwyczaj na ustaleniu najbliższego jej terminu. Odbywa się to w formie kontaktu telefonicznego z placówką, w której przyjmuje konkretny specjalista. Niektórzy lekarze i przychodnie specjalistyczne oferują również swoim pacjentom możliwość umówienia wizyty online za pośrednictwem wirtualnego kalendarza. Jest to bardzo wygodna forma, z której korzysta coraz więcej pacjentów. Podczas wizyty lekarskiej okulista przeprowadza z pacjentem wywiad lekarski oraz wykonuje odpowiednią diagnostykę, na podstawie której określa plan leczenia indywidualnie dopasowany do potrzeb pacjenta. Większość prywatnych gabinetów okulistycznych wyposażona jest w nowoczesny i zróżnicowany sprzęt umożliwiający wykonanie pełnej i dokładnej diagnostyki pacjenta. 

Rejestracja oraz przebieg wizyty u okulisty w ramach NFZ

Rejestracja do okulisty w ramach NFZ jest możliwa tylko i wyłącznie na podstawie skierowania otrzymanego od swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Z usług okulisty przyjmującego w ramach NFZ mogą korzystać tylko osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeżeli lekarz POZ uzna, że wizyta u okulisty jest w naszym przypadku wskazana, otrzymamy od niego skierowanie. Skierowanie to będzie zawierać 4-cyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL będzie upoważniał nas do rezerwacji wizyty w ramach NFZ. Przebieg wizyty u okulisty świadczącego usługi w ramach publicznej służby zdrowia, nie powinien się różnić od wizyty prywatnej, jednak w praktyce może to różnie wyglądać. Gabinety publicznej opieki zdrowotnej są bardzo często wyposażone tylko w podstawowy i przestarzały sprzęt. Może się zatem zdarzyć tak, że lekarz nie będzie dysponował w swoim gabinecie dostatecznym sprzętem medycznym, aby podjąć się głębszej diagnostyki. Będziemy musieli wówczas skorzystać z pomocy innego lekarza posiadającego odpowiednią aparaturę.    

Zalety wizyty u okulisty prywatnie

Prywatna wizyta u okulisty cieszy się bardzo dużą popularnością wśród osób, którym problemy z oczami nie pozwalają na zbyt długie oczekiwanie na termin konsultacji lekarskiej. W przypadku, kiedy konieczna jest pilna wizyta, najlepszym rozwiązaniem są odwiedziny w prywatnym gabinecie okulistycznym. Terminy oczekiwania na wizytę są stosunkowo krótkie w porównaniu z tymi, z którymi mamy do czynienia w ramach wizyt na NFZ. Jakość wyposażenia gabinetów prywatnych w sprzęt diagnostyczny jest z reguły o wiele wyższa niż w placówkach publicznych. Korzystając z pomocy prywatnego okulisty, najczęściej zostajemy obsłużeni kompleksowo, co oznacza, że nie musimy udawać się do innego lekarza okulisty w celu wykonania dodatkowych badań.

Wady wizyty u okulisty prywatnie

Najbardziej rzucającą się w oczy wadą prywatnej wizyty u okulisty jest jej koszt. Konsultacja okulistyczna w większych miastach Polski potrafi oscylować nawet w granicach 150-300 zł. W cenie tej otrzymamy mierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz komputerowe badanie ostrości wzroku. Jeżeli podczas badania zostaną stwierdzone inne nieprawidłowości, konieczne będzie poszerzenie diagnostyki, za którą trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

Zalety wizyty u okulisty w ramach NFZ

Największą i jedyną zaletą wizyty u okulisty w ramach NFZ jest brak ponoszenia jakichkolwiek kosztów z nią związanych. Wystarczy jedynie wziąć skierowanie od lekarza rodzinnego, zarejestrować termin wizyty i udać się na nią w wyznaczonym terminie. 

okulista

Wady wizyty u okulisty w ramach NFZ

Wizyta u specjalisty w ramach NFZ nie jest polecana dla osób, którym zależy na możliwie jak najszybszej konsultacji lekarskiej. Terminy oczekiwania na wizytę potrafią sięgać nawet 6-12 miesięcy. Nie wszystkie publiczne gabinety okulistyczne wyposażone są w dobry i nowoczesny sprzęt pozwalający na zaawansowaną i poszerzoną diagnostykę. Korzystając z usług okulisty NFZ, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że być może w celu poszerzenia diagnostyki konieczna będzie wizyta w jeszcze innym gabinecie, jeżeli ten, z którego będziemy korzystać, nie będzie wyposażony w odpowiedni sprzęt medyczny.  

Okulista Jelenia Góra prywatnie– opieka medyczna w Centrum Medycznym Zabobrze

Poradnia okulistyczna w Jeleniej Górze w Centrum Medycznym Zabobrze oferuje możliwość odbycia prywatnej wizyty u okulisty  specjalizującego się w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób i wad narządu wzroku. Jeżeli wynik badania okulistycznego wskazuje na wadę wzroku, można skorzystać również z prywatnych usług doświadczonych optometrystów specjalizujących się w doborze szkieł okularów. W ramach naszej oferty medycznej proponujemy Państwu możliwość wykonania specjalistycznych badań narządu wzroku: badania angiograficznego, tomografii dna oka oraz skorzystania z nowoczesnych, laserowych metod terapii wykorzystywanych w leczeniu wielu schorzeniach okulistycznych.