mar 22, 2019
Niekiedy zdarza się, że mimo tego, że nie jest się zawodowym budowlańcem ani robotnikiem musimy zainteresować się sprzętem szumnie zwanym budowlanym. A to budowa nowego domu, a to gruntowny remont i reorganizacja podwórka… Powodów może być wiele. Pierwszą maszyną, która przyjdzie Ci do głowy gdy pomyślisz o konieczności kopania i nabierania jest zapewne koparka. Nie zawsze jednak potrzeba od razu wielkiego, ciężkiego sprzętu. Bardziej filigranowymi krewnymi koparek są tak zwane minikoparki. Czym one konkretnie są? Przyjrzymy się bliżej!
Spośród wszystkich używanych sprzętów budowlanych, jednym z najpopularniejszych są minikoparki. Są to kołowe bądź (najczęściej) gasienicowe pojazdy o masie wahającej się między 700 kg a 6 ton. Ich cechą rozpoznawczą jest wysoka moc przerobowa w stosunku do ich wagi. Zalicza się je do koparek jedno
naczyniowych hydraulicznych. Hydrauliczny model budowy, wykorzystany przy konstruowaniu minikoparek przyczynia się do ich niezawodności oraz dużego zakresu ruchów. Podstawowe elementy, z których się składają są praktycznie takie same jak w pełnowymiarowych koparkach.
Kiedy pomocne są usługi minikoparką?
Minikoparki są maszynami wielofunkcyjnymi z wymiennym osprzętem (w kształt którego wchodzą między innymi takie elementy jak widły, świdry czy młoty hydrauliczne) , dzięki czemu można taką minikoparkę dostosować w zależności od tego, w jaki sposób chcemy jej użyć. Zazwyczaj minikoparki używane są przy różnorakich niewielkich pracach budowlanych (zwłaszcza takich, gdzie panuje niewielka przestrzeń po której może poruszać się koparka), na przykład wykonywania wykopów pod fundamenty lub poprowadzenia instalacji elektrycznych. Mogą być również wykorzystywane do takich prac jak prace gazownicze, wodno-kanalizacyjne, ogólnobudowlane, wywożenie gruzu z placów budowy , dokonywania załadunku, a także do kształtowania terenu. Dodatkowo, ze względu na stosunkowo niewielkie gabaryty oraz wagę można je łatwo transportować za pomocą na przykład lawety lub przyczepki samochodowej z jednego miejsca na drugie. Kolejną zaletą minikoparek są ich stosunkowo niewielkie koszty eksploatacyjne, biorące się między innymi z wysokiej mocy robotnicznej w stosunku do wagi, niezbyt energożernym silnikom zużywającym niewiele paliwa a także nietrudnemu i niewymagającymi wielkich kosztów serwisowi.
Dzięki nowoczesnej konstrukcji, w minikoparce stosowany jest rozmaity, wymienny osprzęt, na przykład ubijaki płytowe, młoty hydrauliczne, łyżki z rotatorami, młoty hydrauliczne, oraz wiele, wiele innych, co skutkuje bardzo dużą uniwersalnością minikoparek.
Gdy najdzie nas potrzeba korzystania z minikoparki możemy albo ją kupić, albo wynająć. Istnieje bardzo wiele firm oferujących wynajem minikoparek na dowolny okres czasu. Tak samo możemy kupić nowiutką minikoparkę, jak i przejrzeć ogłoszenia i skusić się na taką używaną, która z pewnością będzie tańsza. Musimy sami podjąć decyzje, która z powyższych opcji nam się najbardziej opłaca.
Dla osób, które potrzebują zlecić prace minikoparką specjalistom polecamy możliwość skorzystania – firmy z Poznania.