Degustacja wina – akcesoria dla sommelierów

Degustacja wina – akcesoria dla sommelierów

gru 18, 2017

Wino, jako najpopularniejszy rodzaj alkoholowych trunków, posiada wiele dodatkowych akcesoriów,  które pomogą wydobyć lepszy smak. Mnogość dodatków będzie idealnie pasować do kolekcji każdego konesera win. W każdym barku degustatora win znajdują się konkretne elementy, które pozwolą zachować świeżość trunku i ułatwią prezentację czy przechowywanie win. Niektóre z nich są wciąż mało znane, jednak każdy degustator win i znawca będzie wiedział, jakie są zadania poszczególnych akcesoriów.


Najbardziej znane i stosowane akcesoria dla sommelierów to między innymi:

 • Klucz do postarzania wina – jest to nowoczesny i niezbędny element, którego funkcja może nadać trunkom lepszy smak i aromat. Klucz do postarzania wina należy umieścić bezpośrednio w dekanterze lub w kieliszku. Niecała minuta postarza wino o rok.
 • Otwieracze – różnorodne otwieracze do wina, to nie tylko korkociągi. Istnieje pomysłowy otwieracz, tzw. szpilowy, który umożliwia łatwe otwarcie butelki poprzez wbicie szpil w korek i przekręcanie uchwytu otwieracza do skutku.
 • Shakery – jedne z najbardziej znanych dodatków dla każdego sommeliera. Shaker służy do mieszania alkoholi i przygotowywania drinków. Dostępne są shakery wykonane w całości ze stali, szkła lub tworzywa. Często, w środku jednego z pojemników znajduje się miarka.
 • Pompki próżniowe – pompka ma za zadanie odessać powietrze z otwartej butelki. Jest to powszechnie stosowana praktyka, zwłaszcza w przypadku starych win. Do pompki zawsze dołączany jest korek, który nakłada się bezpośrednio po odessaniu powietrza.
 • Stojaki na butelkę pomogą ustawić ulubione rodzaje win na blacie lub na stole. Dzięki odpowiednio dobranym stojakom, możemy prezentować wino wysokiej jakości.
 • Korkociągi – najczęściej stosowane dodatkowe akcesoria w przypadku win. Większość z nas zapewne zna jego działanie – koneserzy win często kolekcjonują różnorodne korkociągi.
 • Niekapki – podczas degustacji wina na przyjęciu, wino często stoi otwarte. Zaraz po nalaniu wina do kieliszków, z gwintu butelki mogą skapywać pojedyncze krople wzdłuż butelki i plamić obrus. Aby temu zapobiec, należy zastosować niekapek, który mocuje się na szyjce butelki.
 • Korki – zdarza się, że podczas otwierania wina, korek ulega zniszczeniu. Istnieją jednak stalowe, szczelne korki, dzięki którym możemy przechowywać wino w barku bez obawy, że trunek się zepsuje.
 • Lejek – mały element, który mocuje się na butelce podobnie jak zatyczkę. Dzięki niemu, nalewanie wina jest wygodne. Zastosowanie lejka zapobiega kapaniu i laniu się trunku po butelce. Istnieje również lejek do dekantacji, którego zadaniem jest dotlenienie wina.
 • Termometr do wina – na potrzeby degustatorów, powstały specjalne termometry do wina. Mierzenie temperatury trunkom pozwala określić, kiedy trunek będzie najlepszy do spożycia.
 • Szklanki do degustacji – stylowe szklanki, do których nalewa się odrobinę wina, służą do sprawdzenia jego smaku. Szklanki, podobnie jak kieliszki, są dostępne w stylowych, finezyjnych kształtach.

Najwyższa jakość akcesoriów do win

Znaczna większość wymienionych akcesoriów jest wykonana z wysokiej jakości stali nierdzewnej, błyszczącej lub matowej. Stal jest materiałem wytrzymałym i pasuje do każdego wnętrza oraz kieliszków.

Akcesoria dla sommelierów


Oprócz tego, że są to elementy użyteczne, będą się również wspaniale prezentować podczas przyjęć. Wymienione dodatki często można dostać w kompletach. Wszystkie wymienione akcesoria są dziś powszechnie dostępne. Warto wiedzieć, jakie marki produkują podobne akcesoria najwyższej jakości.

Obecnie, na rynku cenione są marki takie jak Peugeot oraz WMF.