Dietetyka – dział powiązany z fizjoterapią

Dietetyka – dział powiązany z fizjoterapią

lis 28, 2019

Dietetyka to dziedzina nauki, która wskazuje zasady zdrowego żywienia ludzi. Jest ściśle powiązana z fizjoterapią, ponieważ przestrzeganie zasad zdrowego żywienia powinno być podstawą naszego codziennego życia.

Tak samo jak ruch. Zdrowa dieta w połączeniu z utrzymaniem zdolności ruchowych zapewnia siły, witalność i energię każdego dnia. Sprawdź, co łączy dietetykę z fizjoterapią i którego specjalistę wybrać.

 

 

Zasady zdrowego żywienia

Czy wiesz, jaki jest wpływ żywienia na stan zdrowia? Nie bez przyczyny powtarza się, że “jesteśmy tym, co jemy”. Zdrowa dieta, na którą składają się m.in.:

  • zbilansowane posiłki dopasowane do wieku, wzrostu, płci i innych czynników, takich jak pora roku,
  • regularne spożywanie posiłków (optymalnie 5 dziennie) w jednakowych odstępach czasu,
  • tryb życia,
  • przynajmniej jeden ciepły posiłek dziennie,
  • jedzenie dużej ilości owoców i warzyw,
  • picie wody,

to podstawy, które każdy z nas powinien znać i stosować. Ale czy faktycznie tak jest?

Nie każdy wie, że dietetyka to nauka medyczna, która nie tylko zajmuje się przekazywaniem zasad zdrowego żywienia człowieka, ale także zajmuje się oceną stanu zdrowia pacjentów i zapobieganiem chorobom zależnym od żywienia. Fizjoterapia natomiast jest nauką medyczną, której celem jest utrzymanie, rozwijanie lub przywracanie wszelkich zdolności i umiejętności człowieka do wykonywania ruchów. Rehabilitacja z fizjoterapeutą często jest jedynym ratunkiem na bóle kręgosłupa, stawów, czy kości. To jak się odżywiamy, jaki prowadzimy styl życia oraz jak o siebie dbamy, wiąże się zachowaniem zdolności ruchowych. Za chwilę dowiesz się w jaki sposób.

Dieta a stan zdrowia

zdrowa dieta a kręgosłupDostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości kalorii, wartości odżywczych, witamin i innych składników zapewnia nam prawidłowe funkcjonowanie i zdrowie. Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje ciało i umysł, dlatego nie należy bagatelizować zaleceń lekarzy.

Zdrowy styl życia to nie tylko jedzenie, ale też ruch. Doskonale wiedzą o tym niektórzy fizjoterapeuci, którzy obserwują, jak odpowiednia dieta może wpłynąć na stan zdrowia pacjenta pod kątem stawów, kości i chorób kręgosłupa. Przykładowo, jeśli w organizmie brakuje jakiś składników odżywczych lub witamin, rehabilitacja może przebiegać wolno lub nie odnieść sukcesu. Słabe kości, bolące stawy czy kręgosłup to problemy, które często wynikają nie tylko z choroby czy złych nawyków, ale też z powodu nieodpowiedniej diety.

Czy skoro dietetyka i fizjoterapia to powiązane dziedziny, wystarczy uczęszczać albo do jednego, albo do drugiego specjalisty? Niekoniecznie.

Dietetyk czy fizjoterapeuta?

Jeśli zależy Ci na ułożeniu diety dopasowanej do Twoich potrzeb, stworzeniu indywidualnego planu żywieniowego lub na rozmowie o Twoich nawykach, a jeszcze nie doskwierają Ci bóle stawów, kręgosłupa lub kości – wizyta u dietetyka to dobry pomysł. Jeśli jednak odczuwasz dyskomfort w związku z częstymi bólami różnych części ciała, potrzebujesz rehabilitacji np. kręgosłupa, prowadzisz siedzący tryb życia oraz zdajesz sobie sprawę ze złych nawyków, to koniecznie udaj się do fizjoterapeuty. Optymalnym rozwiązaniem byłoby regularnie odwiedzać tych dwóch specjalistów, ale czy to możliwe?

Fizjoterapeuta z poradą dietetyczną

masaż leczniczy WrocławJeśli zdecydujesz się na wizytę u fizjoterapeuty, to przede wszystkim szukaj certyfikowanych fizjoterapeutów z doświadczeniem. Idealnym wyborem będzie fizjoterapeuta, który interesuje się dodatkowo dietetyką – np. Grzegorz Tokarczyk z Global Therapy. Wiedza medyczna z zakresu żywienia człowieka i umiejętności manualne fizjoterapeuty to najlepszy duet, który umożliwia świadczenie usług na najwyższym poziomie.

Ponadto fizjoterapeuci, którzy posiadają w swoim dorobku naukowym ukończone studia z fizjoterapii oraz liczne szkolenia i warsztaty z dietetyki to profesjonaliści, którzy łatwiej dojdą do przyczyny problemów, a także wdrażając terapię manualną połączoną z edukacją o sposobie odżywiania się, osiągają ze swoimi pacjentami zazwyczaj większy i szybszy sukces.

Dietetyka to dział medycyny, który ściśle łączy się z fizjoterapią. Zbilansowana dieta dopasowana indywidualnie może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia, powstrzymać rozwój choroby lub utrzymać zdrowie. Wartości odżywcze w posiłkach, które na co dzień jemy, powinny być pod kontrolą specjalistów. Ogromne znaczenie ma też nasza postawa w ciągu dnia. Wizyta u fizjoterapeuty dietetyka to godzina, która może zmienić nasze życie.