lis 30, 2022
Dom dwupokoleniowy, nazywany dwurodzinnym, obejmuje budynek, w obrębie którego mogą znajdować się dwa osobne, wydzielone lokale zamieszkiwane przez dwie rodziny. Z uwagi na to, że coraz więcej osób podejmuje decyzję o sprawowaniu opieki nad starszymi członkami swojej rodziny, budowa domu dwupokoleniowego staje się popularnym rozwiązaniem.
Czym charakteryzuje się dom dwupokoleniowy?
Rodziny rozważające budowę domu dwupokoleniowego mogą zdecydować się na jeden z kilku jego rodzai. Każdy z nich oferuje troszkę inne rozwiązania i możliwości. Niezależnie od tego, na który z nich się zdecydujemy, powinien on uwzględniać zarówno nasze indywidualne upodobania i relacje rodzinne, jak i budżet, którym dysponujemy oraz wymiary działki. Nie należy zapominać, iż dom dwupokoleniowy, z którego będziemy cieszyć się przez lata, powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby każda rodzina mogła cieszyć się choć odrobią prywatności i spokoju. Układ pomieszczeń powinien być zaprojektowany w sposób pozwalający na komfort i dobre samopoczucie wszystkich domowników, dlatego przed jego ostateczną akceptacją warto zasięgnąć opinii i wskazówek wszystkich członków rodziny. Przyjrzyjmy się najczęściej wybieranym rozwiązaniom, jakie oferują domy dwupokoleniowe.
Dom bliźniak
Dom bliźniak składa się z dwóch symetrycznych, przylegających do siebie części. Przeznaczony jest dla osób, które chcą, aby ich domy łączyły dwie najważniejsze dla nich cechy: prywatność i bliskość rodziny. Dom bliźniak wybudowany jest na jednej działce, natomiast umożliwia indywidualną aranżację i podział ogrodu na dwie osobne części, dla każdej z rodzin z osobna.
Dom dwupokoleniowy parterowy
Zaletą tego domu jest tylko jedna kondygnacja oraz brak schodów, co jest szczególnie cenione w rodzinach, w których są małe dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne. Brak konieczności poruszania się po schodach zwiększa komfort i wygodę osób mających problemy z poruszaniem się. Rozwiązanie to nie jest jednak bez wad. Wymaga ono posiadania dużej działki, gdyż wszystkie pomieszczenia rozpostarte są na jednej tylko kondygnacji. Z tego względu dom dwupokoleniowy parterowy wybierany jest dość rzadko.
Dom dwurodzinny piętrowy
Ten rodzaj domu jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań przez rodziny wielodzietne lub dwupokoleniowe. W zależności od sporządzonego projektu dom piętrowy może zawierać jedno lub dwa osobne wejścia. Z uwagi na to, iż dom posiada dwie kondygnacje, jedna z rodzin, z reguły osoby starsze, zajmują parter domu, a druga rodzina- piętro.
Dom z senioratką
Dom z senioratką charakteryzuje się wydzieleniem mniejszej części budynku dla seniora, natomiast w większej z nich zamieszkuje pozostała rodzina. W zależności od upodobań dom z senioratką może mieć jedno wspólne wejście lub dwa osobne.
Dom dwupokoleniowy- zalety i korzyści
Zamieszkanie w domu dwupokoleniowym wiąże się z następującymi korzyściami:
- bliskość rodziny, która sprzyja zacieśnianiu więzi i relacji rodzinnych,
- możliwość opieki nad starszymi członkami rodziny- bliskość zamieszkania ułatwia nadzór i sprawowanie pieczy nad osobami starszymi,
- możliwość wzajemnego pomagania sobie- mieszkając w jednym budynku o wiele łatwiej jest świadczyć sobie wzajemną pomoc, np. w opiece nad dziećmi, w opiece nad psem, w pracach ogrodowych,
- większe bezpieczeństwo- jeżeli w domu zamieszkują dwie rodziny, dom rzadko będzie całkowicie pusty. Podczas urlopu i wakacji istnieje możliwość zaopiekowania się całym pozostawionym dobytkiem przez innych członków rodziny,
- niższe koszty- wydatki związane z utrzymaniem domu i jego remontem można podzielić między dwie rodziny.
Co należy uwzględnić w projekcie domu dwupokoleniowego?
Najważniejszą kwestią, jaka powinna być uwzględniona w projekcie domu dwupokoleniowego, jest jego funkcjonalne i praktyczne wnętrze cechujące się odpowiednio wydzielonymi strefami. Powinny one pozwalać na zachowanie intymności i prywatności obu rodzin. W tym celu powinniśmy pomyśleć o zaprojektowaniu dwóch osobnych wejść do budynku. Dzięki temu obie rodziny będą miały poczucie większego komfortu oraz braku nadmiernej kontroli przez innych współdomowników. Decydując się na takie rozwiązanie, warto byłoby również zastanowić się nad stworzeniem drzwi wewnętrznych umożliwiających przejście do drugiej części budynku bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.
Jeżeli projekt domu dwupokoleniowego obejmuje budynek parterowy z jednym wejściem, nieodzowną kwestią jest podzielenie mieszkania na strefy wraz z uwzględnieniem ciągów komunikacyjnych w mieszkaniu, które nie będą kolidowały z wygodą i komfortowym poruszaniem się przez starszych i młodszych członków rodziny.
Gdzie można zlecić indywidualny projekt domu dwupokoleniowego?
Jeżeli podjęliśmy decyzję o budowie domu dwupokoleniowego, stworzenie jego projektu powinniśmy zlecić profesjonalnemu biuru projektowemu, które legitymuje się szeroką wiedzą i doświadczeniem w sporządzaniu tego rodzaju projektów. Indywidualny projekt domu powinien zostać stworzony w oparciu o potrzeby danej rodziny, ale musi również uwzględniać wszystkie wytyczne i spełniać wszelkie wymogi budowlane. W tym celu zaleca się, aby to zadanie powierzyć profesjonalistom.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą AJR Studio- biura projektowego we Wrocławiu zajmującego się tworzeniem nowoczesnych i funkcjonalnych projektów domów i innych obiektów oraz czuwaniem nad całym procesem ich realizacji.