Etapy budowy domu

Etapy budowy domu

mar 18, 2019

Budowanie domu ma wiele etapów. Decydując się na zatrudnienie firmy budowlanej, możemy zapłacić i czekać na efekty. Warto jednak wiedzieć jak będzie przebiegała realizacja projektu. Inwestujemy ciężko zarobione pieniądze, dobrze jest wiedzieć jak zostaną spożytkowane. Prześledzimy, zatem wszystkie etapy budowy krok po kroku.

Etap I. Formalności

Formalności zaczynamy od wybrania projektu naszego domu. Może to być gotowa opcja zaproponowana przez firmę budowlaną. Możemy też pokusić się o całkiem nowy projekt, dostosowany do naszych wskazówek. Następnie musimy przygotować niezbędne dokumenty by otrzymać pozwolenie na budowę. Uzyskawszy zezwolenie pozostają jeszcze formalności związane z przyłączeniem domu i zgłoszenie rozpoczęcia budowy.

 

Etap II. Stan początkowy

Gdy formalności już załatwione, przechodzimy do budowy. Plac musi być ogrodzony, w jego obrębie wyznaczamy miejsce powstania budynku. Następnie powstają fundamenty i piwnice, jeśli są przewidziane w projekcie. Po zabezpieczeniu części podziemnej przychodzi czas na kanalizację. Zostaje rozprowadzona zgodnie z projektem. Koniec etapu II to wykonanie podkładu betonowego.

 

Etap III. Surowy stan otwarty

W tym etapie firma budowlana zajmuje się już wznoszeniem ścian i kominów. Powstają schody i stropy. Po nich przychodzi czas na więźbę i położenie pokrycia dachowego. Mamy dom w stanie surowym otwartym.

 

Etap IV. Instalacje

Czwarty etap to wykonanie wszystkich niezbędnych instalacji wewnętrznych. Bez podłączania urządzeń. Gdy to już zostanie zrobione przychodzi pora na suche tynki. Ten etap to też budowa podstaw ogrodzenia i ewentualne przygotowanie budowy do zimy. To zależy od pory roku.

 

Etap V. Stan zamknięty

Powoli zbliżamy się do końca. Na tym etapie montowana jest stolarka. Na początku okna i drzwi, następnie bramy. Gdy stolarka jest już na swoim miejscy, zabieramy się do elewacji. Ocieplanie, jeśli było przewidziane w projekcie, i tynkowanie. Coraz bliżej zakończenia prac, ostatnia prosta. Przenosimy się do wnętrza. Następuje montaż systemu grzewczego, pieca i grzejników. Zostając wewnątrz, przychodzi pora na prace wykończeniowe. Położenie posadzek, wykończenie łazienki i kuchni. W zakres tych prac wchodzi również ocieplenie poddasza, montaż drzwi wewnętrznych i malowanie.

 

Etap VI. Zakończenie

Pozostały tylko ostatnie formalności. Poinformowanie o zakończeniu prac, podanie o przyznanie numeru porządkowego domu. Musimy się zameldować, po tym nie pozostaje już nic innego jak wprowadzenie się do nowego domu.

 

Nic cię nie zaskoczy

Wiemy już teraz, jakie są metody pracy firmy budowlanej. Przeszliśmy przez wszystkie etapy budowy. Wiemy teraz jak to wygląda i na co zwrócić uwagę doglądając powstawania naszego domu. Unikniemy dodatkowych wydatków i nieporozumień. To ważne, bo przecież budowa to duża inwestycja. Musimy wiedzieć, że nasze pieniądze wykorzystywane są we właściwy sposób. Gdy mamy tę pewność, możemy spokojnie czekać na zakończenie prac. Gdy ono nastąpi, będziemy mieć pewność, że wprowadzamy się do bezpiecznego i dobrze wykonanego domu.