Fakty o thermodrewnie, po których przekonasz się do drewnianego tarasu

Fakty o thermodrewnie, po których przekonasz się do drewnianego tarasu

gru 19, 2018

Drewniany taras to element domu, który prezentuje się niezwykle pięknie. Tak naprawdę można położyć same deski i efekt będzie zniewalający.Zanim jednak zdecydujemy się na ten surowiec, warto zastanowić się nad zainwestowaniem w thermodrewno.
Decydując się na surowiec, który sprawdzi się na naszym tarasie, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów – w jakich warunkach atmosferycznych żyjemy i czy będziemy mogli pozwolić sobie na zabezpieczanie drewna. Poniżej znajduje się kilka faktów o thermodrewnie, dzięki którym decyzja o tym, z czego wykonać wymarzony taras, nie będzie tak trudna.

Co to jest thermodrewno?

Thermodrewno jest drewnem poddawanym specjalnej obróbce termicznej, dzięki czemu otrzymujemy niezwykle trwały surowiec – jest bardziej wytrzymały od kamienia czy betonu! Pracę cieplną dzielimy na dwa rodzaje – modyfikację średnią, odbywającą się w temperaturze do 215 stopni Celcjusza, oraz modyfikację wysoką, podczas której drewno powyżej 250 stopni nabiera specjalnych właściwości. I właśnie efekt obróbki termicznej sprawia, że thermodrewno świetnie sprawdzi się na tarasie.

Wpływ czynników atmosferycznych

drewniany tarasDecydując się na pokrycie tarasu drewnem należy wziąć pod uwagę fakt, że może ono zostać uszkodzone przez czynniki zewnętrzne takie jak deszcz, śnieg oraz promienie słoneczne. Z thermodrewnem nie trzeba się o nic obawiać. Drewno po wcześniejszej obróbce termicznej jest niezwykle odporne na pogodę i nie trzeba się obawiać, że pęknie po zimie lub wyschnie latem. Thermodrewno nabiera odporności na wilgoć i biodegradację. Po obróbce spada również higroskopijność, dzięki czemu surowiec sam przystosuje się do zmiennej wilgotności o każdej porze roku. Fakt, że thermodrewno wchłania mniej wilgoci sprawia, że jest ono stabilniejsze.

Thermodrewno a ciepło

Jedną z najlepszych zalet thermodrewna jest fakt, że surowiec w doskonały sposób izoluje ciepło. W porównaniu do naturalnego drewna nie nagrzewa się tak szybko, a zatem bez problemu można chodzić bosą stopą po tarasie. Nawet długotrwałe wysokie temperatury nie sprawią, że się oparzymy, a wieczory spędzane na świeżym powietrzu staną się o wiele przyjemniejsze.

Walory użytkowe thermodrewna

Thermodrewno poddawane modyfikacjom termicznym jest bardziej odporne również na różnego rodzaju szkodniki. Przez to, że została zmniejszona absorbcja wody do prawie 45 procent, drewno nie pleśnieje, a na jego powierzchni nie pojawiają się grzyby. Podczas obróbki termicznej dochodzi do krystalizacji zawartych w drewnie cukrów, przez co surowiec przestaje być atrakcyjnym miejscem zamieszkania dla insektów. Z racji tego, że jest odporne na wilgoć – pleśnie nie będą miały okazji się w nim zagnieździć.

Thermodrewno – produkcja zgodnie z naturą

Zaletą wyboru thermodrewna jest fakt, że surowiec pozyskiwany jest jedynie z certyfikowanych lasów. Ponadto warto zaznaczyć, iż do produkcji thermodrewna nie stosuje się żadnych chemikaliów. Drewno powstaje jedynie dzięki prawidłowej obróbce termicznej z pomocą wysokiej temperatury i pary wodnej oraz człowieka, który kontroluje cały proces na ekranach komputerów. Dzięki temu nie tylko mamy pewność, że produkcja przebiegła prawidło, ale również przyczyniamy się do dbania o naszą planetę.

Wiele lat użytkowania

Decydując się na położenie tarasu z thermodrewna warto pamiętać o tym, że żywotność drewna poddanego modyfikacji termicznej, bez zabezpieczenia, sięga 20-25 lat, a w przypadku thermo sosny skandynawskiej nawet dłużej!drewniany taras

Dodatkowe walory thermodrewna

Decydując się na taras z thermodrewna, rzadko myślimy o tym, że może posiadać inne walory, które nie są jedynie funkcjonalne. Thermodrewno ma bardzo przyjemny dla nosa zapach. Siedząc wieczorową porą na tarasie można wyczuć delikatne nuty dymu i ciepła. Ponadto niektóre rodzaje drewna, z których produkuje się thermodrewno posiada intrygujące i dodające klimatu kolory. Co ciekawe – z biegiem lat kolor nie ulega wielkiej zmianie. Dla przykładu modrzew syberyjski charakteryzuje się przyjemnym dla oka żółtym odcieniem, który będzie doskonałą bazą do aranżacji tarasu.

Thermodrewno na tarasie – dobry wybór?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe fakty, wybór thermodrewna jest oczywisty. Dzięki temu nie trzeba się martwić o wymianę desek oraz ich zabezpieczenie. Można się cieszyć pięknym i funkcjonalnym tarasem.


Wysokiej jakości deski z thermodrewna oraz realizację drewnianych tarasów oferuje Termo Floor.