maj 22, 2018
Popularne blaszaki przeżywają w ostatnich latach kolejną młodość – coraz więcej osób zdaje się dziś twierdzić, że nawet biorąc pod uwagę wady garaży blaszanych, rozwiązanie to jest zwyczajnie bardziej opłacalne. Wad oczywiście nie brakuje, bo zwolennicy trwalszych rozwiązań z łatwością wytkną im małą odporność na warunki pogodowe, gorszą z perspektywy czasu wytrzymałość czy wreszcie problem z estetyką konstrukcji. Z drugiej strony garaże blaszane to też mnóstwo zalet, z których najbardziej wyraźną wydają się być niskie koszty ustawienia i utrzymania takiej konstrukcji. Czy i kiedy garaże blaszane mają więc sens?
Niechlubny brak wytrzymałości
Rdzewiejące blaszaki, które łatwo zniszczyć i uszkodzić to jeden z powodów odrzucających wiele osób od tego taniego i szybkiego rozwiązania. Przyglądając się nowym ofertom firm produkujących garaże blaszane można jednak uznać, że ta krzywdząca opinia powinna niebawem stać się przeszłością. Już dziś garaże blaszane produkowane są ze znacznie mocniejszych materiałów, a więc między innymi blachy ocynowanej ogniowo obustronnie (blacha w kolorze srebrnym), blachy ocynkowanej elektrolitycznie jednostronnie lub obustronnie (blacha w kolorze czarnym) lub też blachy trapezowej pokrytej akrylem, która dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych. Dzięki zastosowanym technologiom konieczność dodatkowego pokrywania garażu powłoką antykorozyjną nie jest już tak częsta, a samo wykonanie zabiegu pozwala na przedłużenie wytrzymałości garażu o kilka, a może nawet kilkanaście lat. Warto wspomnieć również, że garaże blaszane są znacznie wytrzymalsze na warunki pogodowe niż równie popularne (i znacznie droższe) garaże drewniane, które mogą gnić i zatrzymywać wilgoć. Garaż blaszany to więc bezpieczeństwo dla przechowywanych w nim przedmiotów i pewność, że z odpowiednim przygotowaniem konstrukcji nie będzie groziła awaria przy pierwszym silniejszym wietrze i mrozie.
Szybkie budowanie
Garaż potrzebny od zaraz? W przypadku blaszaków to żaden problem. W przeciwieństwie do garaży murowanych blaszak nie wymaga dużego nakładu materiałów, planów budowlanych czy konsultacji z geodetą. W świetle prawa są one bowiem tymczasową konstrukcją budowlaną objętą nieco innym zestawem przepisów. Z tego też powodu wiele osób decyduje się na garaż blaszany właśnie w momencie, gdy potrzebne jest szybkie i sprawne działanie – zakup, dostawa i montaż garażu blaszanego nie trwają zwykle więcej niż kilkanaście dni, a same konstrukcje są dostępne u producentów jako gotowe rozwiązania. Garaż blaszany można tu przyrównać do mebli pewnej szwedzkiej sieci – dostarczane w paczkach ze szczegółową instrukcją garaże blaszane może złożyć dosłownie każdy, co oczywiście automatycznie oznacza oszczędności na kosztach budowy. Warto dodać też, że garaże blaszane można w razie potrzeby szybko rozbudować dosztukowując konstrukcję kolejnymi płatami blachy. W przypadku innych rozwiązań zadanie to byłoby znacznie trudniejsze.
Niska cena, wysoka mobilność
Ustawienie garażu blaszanego na własnej działce to przede wszystkim rozwiązanie szybkie i tanie. Zakup gotowego garażu nie wymaga nadmiaru pracy włożonej w jego konstruowanie i ustawienie, a sama cena blachy jest oczywiście znacznie niższa niż cena poszczególnych materiałów budowlanych koniecznych do stworzenia solidnego garażu murowanego. Nawet nowoczesne garaże blaszane stanowią korzystne cenowo rozwiązanie, a to dopiero początek zalet. Ważną kwestię stanowi tu bowiem mobilność konstrukcji. Blaszane konstrukcje można z łatwością rozmontować i przewieźć w nowe miejsce, gdzie zostaną równie szybko ponownie ustawione. Z tego też powodu z blaszanych garaży korzystają często różnego rodzaju firmy budowlane, których praca wiąże się z nieustannym przemieszczaniem się.