Ile trwa zapalenie spojówek? Jak wygląda leczenie?

Ile trwa zapalenie spojówek? Jak wygląda leczenie?

maj 19, 2022

Zapalenie spojówek jest dość powszechną chorobą oczu. Charakteryzuje się zapaleniem błony zwanej spojówką, która pokrywa zewnętrzną powierzchnię gałki ocznej i wewnętrzną stronę powieki.

Jakie są objawy zapalenia spojówek?

U osób cierpiących na ten rodzaj zapalenia mogą występować różne objawy. Najbardziej powszechne i charakterystyczne z nich to:

– opuchnięte powieki.

– uczucie swędzenia, kłucia lub pieczenia.

– zaczerwienienie oka (np. czerwone plamki w oku lub krew w oku).

– zwiększone łzawienie.

– nadwrażliwość na światło (fotofobia).

– pojawienie się lepkiego śluzu, zwłaszcza w przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek.

– obrzęk spojówki pokrywającej gałkę oczną.

W zależności od rodzaju zapalenia spojówek występują różne objawy.

Jakie są typy zapalenia spojówek?

Można wyróżnić cztery rodzaje zapalenia spojówek. Są to:

– Zapalenie spojówek z powodu podrażnienia. Niektóre substancje, takie jak farby, chlor z basenów czy dym papierosowy, mogą podrażniać oczy i powodować zapalenie spojówek.

Wirusowe zapalenie spojówek. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj zapalenia spojówek jest wywoływany przez wirusy. Ten rodzaj infekcji jest bardzo częsty w zimie i często towarzyszą jej przeziębienia i infekcje. Zapalenie spowodowane wirusem może prowadzić do wirusowego zapalenia rogówki, które jest dużo poważniejszą chorobą.

– Bakteryjne zapalenie spojówek. W tym przypadku zapalenie spojówki jest spowodowane zakażeniem bakteryjnym, np. paciorkowcem lub gronkowcem. W tym przypadku często zdarza się, że rano budzimy się ze sklejonymi powiekami z powodu wydzielania śluzu w nocy.

– Alergiczne zapalenie spojówek. Zapalenie spojówek jest wywoływane przez kontakt oczu z alergenem. Bardzo często występuje u osób uczulonych na roztocza kurzu, pyłki roślin lub sierść zwierząt. Jest ona związana z niektórymi alergiami sezonowymi i dlatego występuje częściej w określonych miesiącach roku.

Jak długo trwa zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek jest zwykle chorobą krótkotrwałą. Objawy mogą jednak utrzymywać się dłużej lub krócej, w zależności od przyczyny zapalenia spojówki i od tego, czy jest ono odpowiednio leczone. Dlatego też czas trwania zapalenia spojówek zależy w dużej mierze od prawidłowej diagnozy i odpowiedniego leczenia.

Przy zapaleniu spojówek z powodu podrażnienia czas trwania wynosi zazwyczaj kilka dni, w zależności od nasilenia podrażnienia.

Przy wirusowym zapaleniu spojówek leczenie może trwać najdłużej, ale nie ma dokładnych obliczeń dotyczących tego czasu. Z reguły stan pacjenta pogarsza się zwykle tydzień po wystąpieniu pierwszych objawów, które trwają zwykle od jednego do dwóch tygodni, lecz mogą potrwać nawet miesiąc. Warto przestrzegać zaleceń wskazanych przez okulistę, aby zapobiec wydłużeniu czasu trwania i przedłużeniu w czasie działań niepożądanych. Należy pamiętać, że wirusowe zapalenie spojówek nie występuje tylko i wyłącznie w miesiącach jesiennych i zimowych. Może również wystąpić w najgorętszym okresie roku, zwłaszcza gdy występują nagłe zmiany temperatury i pogoda jest bardziej niestabilna. Ponadto, jeśli choroba dotyczy tylko jednego z dwojga oczu, najczęściej w ciągu kilku dni w drugim oku również pojawiają się charakterystyczne objawy tej choroby.

Bakteryjne zapalenie spojówek zwykle trwa od siedmiu do dziesięciu dni, pod warunkiem że jest ono odpowiednio leczone.

Czas trwania alergicznego zapalenia spojówek zależy od rodzaju alergii i stopnia narażenia na działanie czynnika wywołującego zapalenie spojówek. Z reguły stan zapalny w oczach ustępuje po kilku dniach od kontaktu z alergenem i pod warunkiem, że ustała ekspozycja na substancję wywołującą alergię.

Jak widać, czas trwania tego problemu wzrokowego zależy nie tylko od rodzaju zapalenia spojówek: alergicznego, wirusowego czy bakteryjnego. Właściwa higiena oraz przestrzeganie zaleceń i leczenie zalecone przez okulistę są niezbędne, aby zapobiec przedłużaniu się tego problemu wzrokowego w czasie.

Kiedy zapalenie spojówek nie jest zaraźliwe?

Zapalenie spojówek, którym można się zarazić to zakaźne zapalenie spojówek (wirusowe lub bakteryjne).

Bakteryjne zapalenie spojówek jest zwykle zakaźne do 1-2 dni po rozpoczęciu leczenia antybiotykami.

Wirusowe zapalenie spojówek jest zaraźliwe tak długo, jak długo u pacjenta utrzymują się objawy, np. jeśli oko pozostaje zaczerwienione i nadal wydziela się z niego wydzielina.