mar 11, 2022
We współczesnym świecie istnieje wiele możliwości wpadnięcia w nałóg. Choć najczęstszym uzależnieniem w Polsce jest pracoholizm, to jednak bardziej dotkliwym dla naszego społeczeństwa alkoholizm.
Czym jest alkoholizm?
To nic innego jak choroba psychiczna, która wpływa jednak nie tylko na mózg człowieka, ale i na jego organizm. Człowiek, sięgając często po alkohol, staje się z czasem bardziej na niego odporny. Na początku sądzi on jednak, że procentowe trunki polepszają jego samopoczucie, dodają odwagi i redukują stres.
Natomiast jest to jedynie oddziaływanie środowiska na jego mózg. Tak naprawdę alkohol pogarsza nastrój, zwłaszcza w czasie trzeźwienia (stąd tak dużo mówi się o depresji przy alkoholizmie), ale człowiek nie chcąc czuć się źle, znów sięga po drinki i to w większych ilościach, by poprawić sobie humor, tym samym coraz bardziej tracąc kontrolę nad piciem i popadając w nałóg.
Z czym wiąże się to uzależnienie?
Najprościej można by powiedzieć, że jest utratą zdrowia. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. Alkoholizm działa destrukcyjnie na każdą sferę życia człowieka. Jego negatywne skutki widać zwłaszcza w:
- zdrowiu, a raczej jego utracie;
- pracy, gdy uzależniony nie jest w stanie wypełnić swoich obowiązków pod wpływem lub w stanie trzeźwienia – w rezultacie może tę pracę stracić.
- życiu rodzinnym i społecznym – alkoholik zwykle odtrąca bliskich, którzy nie rozumieją jego zachowań. Z czasem staje się agresywny lub wyalienowany, narażając się przy tym na pogorszenie relacji międzyludzkich.
Negatywne skutki alkoholu
Oprócz powyżej wymienionych strat alkoholik musi się mierzyć z wieloma fizycznymi i psychicznymi dolegliwościami, takimi jak:
- Wahania ciśnienia
- Zaburzenia pracy serca
- Drgawki padaczkowe
- Majaczenie, halucynacje
- Duszności
- Omdlenia
- Wymioty
To tylko najpopularniejsze objawy. Ich występowanie zależy od wieku, płci czy ogólnej kondycji alkoholika. Mogą się one zwiększać, co z czasem może prowadzić do raka całego układu pokarmowego, krwionośnego, czy oddechowego, a w rezultacie do śpiączki lub śmierci.
Jak poradzić sobie z nałogiem?
Wbrew ogólnospołecznej opinii najlepszym sposobem na poradzenie sobie z alkoholizmem jest terapia. Może one przybierać różne formy – okresowe rozmowy z psychologiem, odwyk zamkniętym ośrodku, spotkania AA itd. Wszystko zależy od nasilenia nałogu i podejścia uzależnionego do leczenia.
Alkoholicy często nie zdają sobie sprawy ze swojego problemu. Zaprzeczają wszystkim argumentom i wmawiają sobie i bliskim, że wszystko jest w porządku. Takie działania są najczęściej źródłem późniejszego rozpadu rodziny czy utraty pracy, ponieważ alkoholik odpycha od siebie osoby zwracające mu uwagę.
Zanim więc podejmie on terapię, kluczową rolę odgrywają tu bliscy, którzy muszą wspierać chorego w walce, okazywać mu miłość, zrozumienie, ale też konsekwentnie mobilizować go do działania.
Terapia
W Internecie krąży wiele mitów na temat terapii: że jest ona mało skuteczna, że terapeuci dążą do tego, by zamknąć alkoholików w ośrodkach na wiele lat, że to szkoda czasu itd. Nic z tych rzeczy nie jest prawdą.
Terapeuci mają za zadanie nam pomóc, a wybór rodzaju terapii zależy od uzależnionego (chyba że popełnił on przestępstwo pod wpływem i sąd zdecydował o zamknięciu go w ośrodku). Ponadto terapia nie musi trwać całe życie. Mówi się, że czas, w którym terapia odnosi najlepsze skutki to okres od 3 miesięcy do 2 lat – nie więcej. Natomiast to, ile faktycznie będzie trwało leczenie, zależy przede wszystkim od silnej woli uzależnionego i rezultatów jego pracy nad sobą.
Wielu ludzi zwleka z podjęciem terapii, ponieważ nawet te 3 miesiące to dla nich za długo. Jest to jednak tylko ułamek życia i szansa na to, że wiele długich kolejnych lat spędzimy już wolni od nałogu.
Ponadto, im szybciej podejmiemy leczenie, tym lepiej uwolnimy się od nałogu, który z biegiem czasu będzie się już tylko pogłębiał.
Warto też dodać, że nawet terapii w ośrodku nie należy się bać. Nie jest to nic innego jak nauka nowych postaw, spotkania z innymi uzależnionymi, nabywanie nowych umiejętności i szukanie rozwiązań w unikaniu alkoholu.
Tak na przykład wygląda leczenie alkoholizmu we Wrocławiu. Nie jest to nic strasznego, nawet mimo podjęcia ciężkiej pracy. Jest to warte walki, której wygrana pozwala osiągnąć szczęście i wolna od nałogów życie.