lut 24, 2022
Zbiory i żniwa to dla wielu rolników najważniejszy okres w roku. To wtedy zbierane są wszelkie plony, jakie udało się zasiać i wyhodować przez cały rok. Oprócz tego jest to także czas, gdy prace w gospodarstwie rolnym nabierają tempa i ilość obowiązków sprawia, że praca ta od wczesnych godzin porannych aż do zmroku.
Aby wszelkie prace przebiegały szybko i sprawnie niezbędne jest posiadanie odpowiednich maszyn, które zapewnią komfort i wysoką wydajność podczas zbiorów i żniw. Jednym z najważniejszych maszyn rolniczych potrzebnych w tym okresie są oczywiście kombajny, które muszą być przystosowane do rodzaju upraw oraz ich wielkości.
Tylko dysponowanie odpowiednim sprzętem pozwoli szybko i sprawnie zebrać wszelkie plony bez ryzyka, że w wyniku opóźnień część z nich ulegnie zniszczeniu.
Kombajny zbożowe
Kombajny zbożowe to jedne z najpopularniejszych i najważniejszych maszyn rolniczych. Wykorzystywane są one podczas żniw do ścinania i zbieranie różnego rodzaju zbóż. Znacząco ułatwiają i przyspieszają one pracę, co w przypadku dużych gospodarstw rolnych jest niezastąpione. Część rolników decyduje się na zakup własnego kombajnu, co szczególnie w przypadku dysponowania wielkim areałem jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Wiąże się to jednak z dość dużym wydatkiem, przez co osoby prowadzące mniejsze gospodarstwa nie mogą sobie na to pozwolić.
W takiej sytuacji rozwiązaniem jest wypożyczenie kombajnu, z czego korzysta obecnie wiele osób. Pozwala to zaoszczędzić sporo pieniędzy i jednocześnie korzystać z możliwości, jakie daje kombajn zbożowy.
Kombajn zbożowy jest urządzeniem specjalnie przystosowanym do zbierania różnego rodzaju zboża. Oprócz tej funkcji młóci on jednocześnie skoszone zboże i magazynuje je w odpowiednim zbiorniku, z którego jest ono później transportowane do magazynu. Dzięki temu kombajn może zastąpić kilka maszyn, które byłyby odpowiedzialne za każdy z tych etapów pracy.
Kombajny do zbioru ziemniaków
Oprócz kombajnów zbożowych istnieją także kombajny przeznaczone do zbioru innych upraw. Tego typu maszyną jest kombajn przeznaczony do zbioru ziemniaków. Jego konstrukcja zaprojektowana jest w taki sposób, aby mógł on szybko, sprawnie i bezpiecznie zbierać ziemniaki.
Maszyny tego typu można podzielić na jednorzędowe oraz wielorzędowe np. dwu-, trzy- lub czterorzędowe. Ich działanie polega na wykopywaniu ziemniaków, oddzielaniu bulw od gleby, łęcin, kamieni i innych zanieczyszczeń oraz gromadzeniu tak zebranych bulw w specjalnym zbiorniku maszyny lub też w jadącej obok maszynie transportowej. Tak samo, jak w przypadku kombajnów zbożowych można zdecydować się na ich zakup lub też wypożyczyć maszynę na czas zbiorów.
Wielkość gospodarstwa rolnego
Wybierając kombajn, poza dobraniem go do rodzaju prowadzonej uprawy trzeba również zwrócić uwagę na wielkość gospodarstwa rolnego, w którym kombajn ma prowadzić prace. Jest to ważne zarówno przy zakupie, jak i wypożyczeniu kombajnu, ponieważ zbyt mały kombajn o niskiej wydajności nie poradzi sobie z pracą w gospodarstwie o bardzo dużej powierzchni, z kolei inwestowane w bardzo wydajną maszynę dysponując niedużym gospodarstwem, będzie nieopłacalne.
Producenci kombajnów podają zazwyczaj ich wydajność, którą mierzy się w powierzchni, z jakiej kombajn jest w stanie zebrać plony w ciągu jednej godziny. To pozwala oszacować, jaki model kombajnu zbożowego lub przeznaczonego do zbioru ziemniaków będzie optymalny w przypadku danego gospodarstwa rolnego.
Dlaczego wybór odpowiedniego kombajnu jest tak ważny?
Decydując się na skorzystanie z oferty firmy, która proponuje kombajny na sprzedaż, najważniejszą sprawą jest wybór odpowiedniej maszyny. Żniwa i zbiory wymagają od rolnika szybkiego działania i sprawnie prowadzonych prac w polu.
Jeśli z jakichś przyczyn wyniknąć opóźnienie to może to oznaczać, że część plonów nie zostanie zebrana w wyznaczonym czasie, co może skutkować pogorszeniem ich jakości lub nawet utratą cześć z nich. Żaden rolnik nie może dopuścić do takiej sytuacji i z tego względu tak istotną sprawą jest wybór odpowiedniej maszyny, która pozwoli zebrać plony w określonym czasie, nie generując jednocześnie zbyt dużych kosztów zakupowych oraz eksploatacyjnych. Dzięki temu, prace w gospodarstwie będą prowadzone sprawie i będzie ono zarabiało.