Jak odpowiednio oprawiać truskawki?

Jak odpowiednio oprawiać truskawki?

wrz 2, 2020

Uprawa truskawek to jedno z popularniejszych zajęć początkujących ogrodników. Truskawka nie jest rośliną wymagającą i choć potrzebuje odpowiednich warunków rozwoju, w Polskich realiach całkiem łatwo je uzyskać. Truskawki w ogrodzie to wspaniałe rozwiązanie dla wszystkich wielbicieli tych soczystych, słodziutkich owoców zwiastujących prawdziwy początek sezonu owocowego. Truskawki to tak naprawdę rośliny stworzone przez człowieka poprzez krzyżówkę dwóch odmiennych gatunków poziomki. Ich smak i bogactwo witamin i minerałów zrzeszyły sobie już liczne grono fanów, a nacisk na świadome odżywianie się i zmniejszenie konsumpcjonizmu sprawia, że coraz więcej przydomowych ogródków zdobią dorodne krzaczki truskawkowe. Jak jednak uprawiać truskawki, by te dawały co roku piękne i obfite plony?

Przygotowanie ziemi

Obszar, na którym zostaną posadzone truskawki należy uprzednio odpowiednio przygotować. Choć roślina ta nie jest zbyt wymagająca, dzięki zapewnieniu jej odpowiednich warunków rozwoju gwarantujemy sobie lepsze zbiory i przede wszystkim smaczniejsze owoce. Pod uprawę truskawek przeznaczamy więc stanowiska wolne od perzu i innych chwastów trwałych. Truskawkę należy sadzić na glebie lekkiej, przewiewnej i dobrze przekopanej, z niezbyt głęboką wodą gruntową. Gleba pod truskawki nie powinna być zbyt kwaśna ani zasadowa, a jej idealne pH mieści się w zakresie od 5,5 do 6,5. Stanowisko na truskawki musi być nasłonecznione – w cieniu owoce rosną małe i kwaśne. Warto pamiętać, by nie sadzić truskawek po pomidorach, ziemniakach, malinach, kapuście, kalafiorach, ogórkach, brokułach, a także samych truskawkach. Znacznie lepiej wiedzie im się wtedy, gdy ich miejsce wcześniej zajmowały rośliny z rodziny bobu.

Jak znaleźć odpowiednie sadzonki truskawek?

Rynek truskawek jest dziś bogaty w wiele różnych odmian truskawek. Jedne rosną łatwiej, inne wymagają większej uwagi. Jedno jest pewne – w sadzonki warto zaopatrzyć się w wyspecjalizowanych gospodarstwach, gdzie sadzonki są kwalifikowane i uzyskują gwarancję czystości odmianowej. Sadzonki takiego pochodzenia są oczywiście nieco droższe, ale jednocześnie dają większe szanse na zdrowe i smaczne owoce. Sadzenie truskawek wymaga przede wszystkim sadzonek zdrowych, o silnym systemie korzeniowym, który ułatwi roślinom przyjęcie się w glebie i wydanie plonów już w następnym sezonie. Jedną z popularniejszych odmian truskawek jest dziś odmiana frigo, która daje owoce już wczesną wiosną.

Sadzenie truskawek

Truskawki, jako jedne z niewielu roślin można sadzić właściwie przez cały sezon – od wczesnej wiosny aż po późną jesień. Z punktu widzenia wielu doświadczonych ogrodników najkorzystniejszym okresem są jednak miesiące letnie, a więc przełom lipca i sierpnia oraz wrzesień. Wtedy to bowiem rośliny mają najwięcej czasu na aklimatyzację i wytworzenie zawiązków pąków kwiatowych, które w kolejnym sezonie przerodzą się w owoce. Sadzenie truskawek wiosną daje plony jeszcze w tym samym roku, jednak są one dość słabe. Sadzenie jesienią to z kolei plony w roku kolejnym, ale również niezbyt pełne. Sadzonki truskawek frigo wpuszczone do ziemi późnym latem dają właściwie zawsze pełny plon w roku następnym.

Uprawa i pielęgnacja

Sadzonki rozstawiamy w odległości około 30 centymetrów od siebie, w rzędach oddalonych od siebie o około 50-60 centymetrów. Rośliny mają w ten sposób miejsce na wypuszczanie korzeni i bujny rozwój na powierzchni, co oczywiście odbija się na ilości zebranych owoców. Truskawki warto podlewać, jeśli lato jest zbyt suche i to właściwie tyle. Na zimę warto rośliny okryć ściółką ze słomy o grubościu 5-8 centymetrów. Ściółkę tę należy zdjąć jednak jak tylko zacznie robić się cieplej, by nie zagotować roślin.

Zainteresował Cię temat? Dowiedz się więcej o sadzonkach!