Jak odpowiednio zabezpieczyć pokój hotelowy?

Jak odpowiednio zabezpieczyć pokój hotelowy?

lis 30, 2022

Goście przebywający w obiektach noclegowych (hotelach, zajazdach, pensjonatach, domach wczasowych) przykładają niezmiernie dużą wagę do bezpieczeństwa, jakie jest im zapewnione podczas pobytu. Oprócz czystości, komfortu, ciszy i spokoju goście hotelowi oczekują, że obiekt zapewni im najwyższe standardy w zakresie ich osobistego bezpieczeństwa oraz mienia fizycznego przechowywanego w pokoju hotelowym. Osoby będące gośćmi hotelowymi, decydując się na skorzystanie z usług danego obiektu, liczą na to, że ich rzeczy i majątek osobisty będą należycie zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych i kradzieżą. Pokój hotelowy, nie licząc możliwości przenocowania w nim i odpoczynku, ma również służyć odpowiedniemu zabezpieczeniu mienia osobistego gościa. Dowiedzmy się zatem, jak odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie hotelowe i ustrzec się złodziei.   

Jaką uwagę goście przykładają do bezpieczeństwa w hotelu?

Goście przybywający do hotelu, robią to w różnych celach. Analizując kwestie bezpieczeństwa, nie może tu być jednak żadnych wyjątków i odstępstw od reguły. Prawda jest taka, że zarówno osoby korzystające z możliwości zakwaterowania w celach turystyczno-rekreacyjnych, jak i osoby przyjeżdżające do hotelu w celach biznesowo-służbowych, bardzo często zabierają ze sobą swój osobisty i cenny ekwipunek, np. pieniądze, karty bankomatowe, telefony, aparaty fotograficzne, biżuterię, dokumenty, komputer. Jedną z ważniejszych dla nich kwestii jest zabezpieczenie tych rzeczy przed kradzieżą i możliwość ich wygodnego przechowania. Nie sposób, aby wychodząc z pokoju za każdym razem wszystkie cenne rzeczy zabierać ze sobą, dlatego też odpowiednie zabezpieczenie pokoju będzie stanowiło najważniejszą kwestię, której nie powinniśmy bagatelizować.

Dlaczego zabezpieczenie pokoju jest ważne zarówno dla gościa, jak i dla właściciela hotelu?

Wbrew pozorom, zabezpieczenie pokoju i innych pomieszczeń nie jest tylko główną domeną gości hotelowych, lecz również samego właściciela hotelu. Na jego barkach spoczywa obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia pokoi hotelowych oraz pomieszczeń, w których przechowywane jest fizyczne mienie hotelu i różne aktywa (np. sprzęty, wyposażenie, umeblowanie).

Jakie są skuteczne sposoby zabezpieczenia pokoju przed wejściem osoby niepowołanej?

Przebywając w obiekcie noclegowym, warto przestrzegać kilku następujących zasad, które minimalizują ryzyko związane z włamaniem i kradzieżą w pokoju hotelowym:

  • Pamiętajmy o zamykaniu drzwi od zewnątrz i od wewnątrz. Zamknięcie od wewnątrz drzwi hotelowych na kartę nie wymaga żadnych dodatkowych czynności. Wystarczy tylko zatrzasnąć drzwi, a zamek zostanie aktywowany automatycznie.
  • Przed wyjściem z pokoju pamiętajmy o zamknięciu wszystkich drzwi i okien, zwłaszcza okna balkonowego.
  • W razie zgubienia klucza lub karty do drzwi od razu powinniśmy powiadomić personel. Pozwoli to na szybką dezaktywację karty do drzwi. Przy zwykłym kluczu będzie niestety konieczna wymiana zamka.
  • Nie otwierajmy drzwi hotelu osobom, które jako argument podają, że są jego personelem. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie powiadomienie o tym fakcie kogoś z recepcji hotelu.
  • Nawet jeżeli przebywamy w pomieszczeniu, unikajmy zostawiania drzwi otwartych na oścież. Umożliwia to wgląd obcym osobom do wnętrza naszego pokoju i dokonywania wzrokowego przeglądu cennych rzeczy, które posiadamy, np. leżący na stoliku laptop, telefon lub biżuteria.
  • Przed wyjazdem do hotelu możemy zaopatrzyć się w praktyczne dodatki utrudniające wejście osób niepowołanych do pokoju. Tanim, funkcjonalnym i zajmującym mało miejsca w torbie dodatkiem jest klin do drzwi umieszczany pod otworem drzwiowym.
  • Jeżeli wychodzimy z pokoju, możemy zostawić włączone radio lub telewizor albo powiesić na drzwiach karteczkę z napisem „Nie przeszkadzać”. Stworzy to wrażenie, że w pokoju ktoś jednak przebywa.

Dlaczego warto zainwestować w systemy zabezpieczające pokoje hotelowe?

Aby skutecznie zabezpieczyć pomieszczenia hotelowe przed wejściem do nich przez osoby niepowołane, warto zainwestować w dodatkowe systemy zabezpieczające. Do jednym z nich należy montaż drzwi na kartę.

Drzwi hotelowe na kartę są obecnie jednym z najczęściej stosowanych i wzbudzających największe zaufanie rozwiązań w obiektach hotelowych. Zasada ich działania opiera się na rozszyfrowaniu specjalnego, zapisanego na karcie kodu przez jej przyłożenie do czytnika, dzięki któremu następuje zwolnienie blokady i otwarcie drzwi. System ten jest bardzo prosty, skuteczny i intuicyjny w obsłudze. W przypadku zgubienia lub kradzieży karty można ją od razu dezaktywować, uniemożliwiając tym samym nielegalnemu jej posiadaczowi dostanie się do pomieszczenia hotelowego. Przy wymeldowaniu z hotelu dezaktywacja karty powoduje, że automatycznie traci ona ważność, co zapobiega procederowi nielegalnego podrabiania kluczy, jak ma to często miejsce w przypadku tradycyjnych kluczy metalowych.