Jak opakowanie buduje wizerunek firmy e-commerce?

Jak opakowanie buduje wizerunek firmy e-commerce?

lip 27, 2021

Dynamicznie rozwijający się rynek e-commerce staje przed coraz nowszymi wyzwaniami.

Klienci coraz chętniej korzystają z możliwości realizacji swoich zakupów przez Internet. Wygoda przeglądania produktów wraz z opcjami zapłaty oraz szybkie dostarczenie to tylko kilka powodów, wzrostu popularności zakupów on-line. 

Klienci stają się coraz bardziej świadomymi konsumentami. Tym samym rosną ich oczekiwania względem usług e-commerce. Klienci pragną poczuć się podobnie „zadbani” jak ma to miejsce w sklepach stacjonarnych.

W nich to witają ich uśmiechnięte ekspedientki, które doradzają przy wyborze produktów. W sieci potrzebne jest coś więcej. Zadanie o wizerunek firm e-commerce jest niezbędny także z powodu konkurencji i walki z nią o uwagę klienta. Co można więc zrobić w tym zakresie?

Wartość i wizerunek marki

Główną wartością marki są jej produkty. To nimi napędzany jest cały biznes wraz z działaniami marketingowymi. Jego unikatowość w formule, sposobie użycia, jakości itp. najwięcej mówi o marce i jej celach. Na tej bazie budowana jest komunikacja marketingowa przy pomocy słowa jak i obrazu. Właśnie ten drugi ma największe znaczenie.

Zakupy najczęściej opierają się na zwróceniu uwagi na opakowanie. Ludzi będąc wzrokowcami sięgną po kolorowe tubki i ciekawe rozwiązania typograficzne. Strona wizualna jest właśnie projektowana tak, aby spełnić swój cel – przedstawić wartość i charakter marki poprzez opakowanie.

Coraz więcej firm zdaje sobie z tego sprawę, decydując się na przykuwające wzrok opakowania. Jednakże w sferze zakupów internetowych trzeba jeszcze bardziej zadziałać, aby zdobyć uwagę i zaufanie Klienta do marki. Sposób w jaki ją postrzegają przekłada się na późniejsze wyniki finansowe, dlatego też warto zwrócić uwagę na każdy z elementów, który składa się na finalny produkt oraz całą usługę zakupów.

Ważny jest bowiem nie tylko sam produkt i opakowanie, ale także forma zapakowania. Klient otrzymując przesyłkę z zamówieniem, przykuwa swoją uwagę do najmniejszych szczegółów, które następnie wpływają na całościowe odczucia względem marki.

Zabezpieczenie przesyłki w transporcie

Podstawową funkcją opakowań jest zapewnienie bezpieczeństwa zamawianym przez Klienta produktom. Ma to szczególne znaczenie przy przedmiotach o wysokiej wartości (np. sprzęt RTV i AGD) oraz delikatnych, które należy dodatkowo zabezpieczyć (np. szkło, ceramika). Sposób zapakowania powinien w pełni zabezpieczać towar przed uszkodzeniem.

Warto zastosować kartony najwyższej jakości jak np. pudełka kartonowe pokryte silikonem wraz z przekładkami tekturowymi lub wypełniaczami. Będą one stabilizowały towar podczas całego procesu dostarczenia do Klienta. Przy zastosowaniu takich materiałów można być spokojnym o transport produktów. 

Aspekt bezpieczeństwa jest niezwykle ważny, jednak co z pierwszym wrażeniem po otrzymaniu przesyłki. Klient, który otrzymuje zamówione produkty, na podstawie formy zapakowania, wyrobi własne zdanie na temat marki.

Wiąże się to z różnymi odczuciami, które muszą być pozytywne, aby zrealizować główny cel – zyskać pozytywną opinię oraz nowego Klienta. Szare kartony nie kojarzą się z niczym miłym. Każdy przedsiębiorca musi więc dokładnie zastanowić się nad sposobem, w którym będzie mógł wyróżnić swoją markę na tle innych.

Opakowanie to już nie tylko zabezpieczenie

Opakowania przestały pełnić funkcję jedynie środka zabezpieczenia produktów w transporcie. W e-commerce istotne jest bowiem także wyróżnienie się na tle konkurencji. Firmy prześcigają się w możliwościach wykorzystania opakowań do budowania pozytywnego wizerunku. Pierwszym z przykładów jest personalizacja opakowań.

Mogą one być zaprojektowane z myślą o marce – zawierać logo lub kolorystykę tożsamą z identyfikacją wizualną firmy. Dzięki temu zastosowaniu Klient będzie miał ciągły kontakt z marką. Podczas odbierania paczki nie tylko on, ale także wszyscy dookoła, będą wiedzieli, której marce zaufał. Kolorowy karton stanowi również ciekawe zapakowanie, które może przypominać otrzymywanie prezentu. 

Personalizacja dotyczy także indywidualnego podejścia do zamówienia. We wnętrzu opakowania można umieścić specjalne informacje jak np. imię Klienta lub kto dla niego zapakował przesyłkę. Pokazuje się tym samym, że marka dba o niego oraz jakość świadczonych usług. Tym samym opakowanie zyskuje kolejną funkcję – nośnika reklamy. Jako narzędzie marketingowe próbuje nie tylko przykuć uwagę Klienta, ale również ją utrzymać.

Konsumenci bardzo lubią kreatywne rozwiązania. Oznaką tego mogą być wpisy na social mediach, gdzie to użytkownicy dzielą się zdjęciami ze swoich zdobyczy zakupowych w sklepach internetowych. Wstawione zdjęcie pięknie zapakowanych kosmetyków, ubrań itp. to doskonały sposób na reklamę szerszemu gronu odbiorców.

Klienci danej marki stają się jej ambasadorami. Dlatego też należy odpowiednio zadbać o formę zapakowania produktów. Dołączyć nie tylko projekt graficzny, ale też dodatki jak np. próbki lub listy ze sposobem pielęgnacji towaru, kod na następne zakupy. Wszystkie te elementy tworzą spójny komunikat, budujący wizerunek firmy e-commerce.

Opakowanie najwyższej jakości

Podczas projektowania formy zapakowania swoich produktów warto zwrócić uwagę na wizualną formę prezentacji, ale także wysoką jakość materiałów. Konsumenci, będąc wzrokowcami nie pominą najmniejszego szczegółu. Firma Dolpap od lat specjalizuje się w dostarczaniu artykułów papierniczych dla przedsiębiorców.

Chcąc zadbać o wizerunek swojej marki, należącej do branży e-commerce, warto zaufać produktom Dolpapu. Kartony, taśmy oraz wiele innych z bogatej oferty, posłużą każdej marce w budowaniu swojej pozycji na rynku oraz zyskiwaniu zaufania konsumentów.