Jak wybrać odpowiednie zabawki dla dwulatka?

Jak wybrać odpowiednie zabawki dla dwulatka?

lut 18, 2019

Zależnie od wieku, dzieci interesują się innymi rzeczami i zaczynają eksplorować innego typu doświadczenia, niż do tej pory. Chcąc podarować dziecku zabawkę, trzeba dobrać taką, która będzie dla niego jednocześnie ciekawa i bezpieczna, bo przecież najmniejsze dzieci nie zdają sobie jeszcze sprawy z zagrożenia wynikającego z niektórych działań. W tym artykule skupiamy się na tym, jak właściwie dobrać zabawki dla dziecka dwuletniego – jeśli masz przed sobą takie zadanie, zapraszamy do lektury.

Zabawki dla aktywnych dzieci

Wybierając zabawki dla dzieci, trzeba wziąć pod uwagę zdolności oraz preferencje maluchów. Dwulatki potrafią już chodzić i biegać i korzystają z tego na bieżąco. Dlatego świetnym pomysłem jest dostarczenie im zabawek, które są również przeznaczone do ruchu. Pierwszym przykładem może być plastikowa ciężarówka z wywrotką. Dzieci z chęcią będą przewoziły na niej inne zabawki albo pomagały przenosić artykuły domowe, łącząc zabawę z pomaganiem rodzinie. Ciężarówka jest świetna do zabawy zarówno w domu, jak i na podwórku i będzie chętnie używana przez dziecko również wówczas, kiedy będzie ono trochę starsze. Ta oraz inne markowe zabawki Bruder są idealne dla dzieci, które lubią tematykę pojazdów, ale nie tylko.

Równie uwielbianą zabawką przez wszystkie dzieci jest zjeżdżalnia, którą można postawić w domu lub na zewnątrz. Nie ma wątpliwości, że sprawia ona najmłodszym mnóstwo frajdy i nigdy się nie nudzi. Pozwala na ponowne wspinanie się i zjazdy i służy przez kilka lat, bo uwielbiają ją dzieci w każdym wieku.

Frajda u dwulatka

zabawkiJedną z najbardziej uniwersalnych zabawek dla dzieci są z całą pewnością sanki. Nawet jeśli te najmłodsze pociechy nie używają ich jeszcze do zjazdów, z całą pewnością lubią być na nich przewożone. Dlatego warto sprawić dwulatkowi sanki, które zabierzecie ze sobą na spacer. Warto wybrać takie, których sznurek jest stabilny i którego nie będzie trzeba od razu wymieniać. Ważne jest również dobre miejsce, w którym dziecko będzie mogło wygodnie ułożyć nóżki.

Jeśli na zewnątrz będzie za zimno na spacer z sankami, również w domu można znaleźć ciekawe zajęcia. Jednym z nich mogą być klasyczne wyścigi samochodzików. Dla dwulatka wybierz takie, których nie będzie próbował gryźć. Z kolei, jeśli pogoda dopisuje i ciekawy świata dwulatek biega po trawie w ogrodzie, można zaproponować mu zabawę w odkrywanie drobnych elementów przyrody z pomocą lupy kubkowej. Jest to kubeczek, którego wieko zawiera lupę. W ten sposób wszystko, co znajduje się w kubku, można spokojnie poobserwować w powiększeniu. Do środka z powodzeniem włożysz kasztany, listki, owoce, kamyczki czy inne elementy otaczającej natury.

Na co zwracać uwagę?

Aby odpowiednio wybrać prezent dla dwuletniego dziecka, warto wybierać przedmioty na tyle duże, aby maluch nie mógł ich nieopatrznie połknąć i takie, którymi się nie skaleczy. Oprócz kwestii bezpieczeństwa warto też w miarę możliwości dowiedzieć się, jakie aktywności lub typy zabawek dziecko szczególnie lubi. Jak już zostało wspomniane, na ogół dwulatki lubią być aktywne i bawić się przedmiotami, które można przenosić, popychać czy ciągnąć. Im dziecko większe, tym więcej sprawdza i eksperymentuje, więc ciekawym pomysłem są zabawki, które wydają dźwięki, lub które można wykorzystać w różny sposób, bo to rozwija kreatywność maluchów. Zawsze też sprawdzają się zabawki uniwersalne, używane przez dzieci podczas aktywnych zabaw, takie jak wspomniane sanki czy zjeżdżalnia.